Mona Lisa Tablosu Ne Kadar Önemli?


Mona Lisa
Mona Lisa

Mona Lisa Tablosu: 16. yüzyılın en iyi tablolarından birisi olan Mona Lisa tablosunun niçin sanat tarihinde böyle büyük bir önem taşıdığını hiç düşünmüş müydünüz? Hatta 1911 senesinde çalındığı zamanlarda, dünyaca ünlü ressam Pablo Picasso’dan şüphelenildiğini biliyor musunuz? Bilmiyorsanız başlayalım.

Leonardo da Vinci’ye ait olan Mona Lisa tablosu Fransa devleti Paris şehrinde Louvre Müzesi’nde sergilenmektedir. Kendisi yağlı boya tablosudur. Her sene 7 milyonu aşan ziyaretçi akımına sebep olmaktadır.

Birçok insan bu tablodaki gülümsemeden tutun, kaşların ve kirpiklerin olmamasını büyük bir sır olarak görmektedir. Ancak bunların yanı birçok kişi de bu tablo ile mizah yapıyor, espriler üretiyor. Peki gerçekten Mona Lisa’nın bu kadar çok ilgi görüp ünlü olması sizce bu taklitler ve espriler miydi?

Niçin Bu Kadar Ünlü?

İtalyan ressam da Vinci tarafından yapıldığı gerçeği, bu kadar ünlü olmasının tek sebebi olamaz herhalde. Birçok insan bu gerçeği bilerek bu ünlü ressamın değerini geçiştirmektedir. Sonuç olarak da zaten bu tablo Leonardo’nun baş eseri olarak dünyaca kabul ediliyor. Ancak yıllardır süren araştırmalar tek nedenin bu olmadığını gözler önüne seriyor. Bunun en yaygın kanıtı ise tablo 1500 senelerinde yapılmasına rağmen, tablo 1911 senesinde gözden kaybolduğunda çok yüksek bir ilgi toplamıştır.

Mona Lisa Tablosu : 1900’lü yılların en kötü ve büyük sanat hırsızlığı denilen bu olayı kimin gerçekleştirdiği gerçekten çok merak ediliyordu. Birçok insan Pablo Picasso’yu sorumlu tutmasından dolayı olayı araştıran kişiler onu bile gözaltına almıştır. Ancak tabloyu çalan kişi müze çalışanlarından “Vincenzo Peruggia” olmaktadır.

Kendisi ve yanındaki birkaç arkadaşı ile birlikte sabah saatlerinde müzeye girmiş, kapanana kadar bir yer de saklanmış, kapandığında ise tabloyu ceketinin içine saklayarak oradan hızlıca uzaklaşmıştır. Peruggia, tablosunu tam iki senedir özel dairesinde sakladığından dolayı kimse anlayamamıştı. Ancak ikinci senenin sonlarında tabloyu satmaya girişen Vincenzo, tabloyu satmaya çalıştığı galerinin sahibi tarafından polise verilmiş ve orijinal tablo bulunmuştur.

Tablonun kurtarılmasından hemen sonra bütün İtalya’da sergilenmiştir. 1913 senesinde ise ait olduğu müzesine geri dönmüştür. Ünlü tablonun geri getirilmesinden sonra ki iki gün içerisinde toplam 200.000 kişi tabloyu merakla görmeye geldiler.

Bütün her yer de, sosyal medyalar da, haberler de bu muhteşem tablonun kaçırılması çok büyük bir yankıya sebep olduğundan dolayı hatta ve hatta çok önemli isimlerin bu sanat hırsızlığı durumundan şüpheli tutulmasından dolayı dünya genelinde ilgi görmüştür.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir