izmir escort bayan

Mitokondri Organelinin Görevleri


Mitokondri, ökaryotik hücrelerde enerji üretmekle sorumlu hayati bir organeldir. Hücrenin faaliyetine göre bir veya daha fazla mitokondri bulunur. Daha önce Mitokondri Nedir? Mitokondrinin Yapısı ve Çalışma Şekli Hakkında Bilgi adlı yazıda mitokondri organelinden bahsetmiştik. Bu yazımızda Mitokondri Organeli’nin Bazı Görevleri hakkında bilgileri sizlerle paylaşacağız.

Mitokondri hücrenin enerji gereksiniminden sorumludur: Hücre, DNA, RNA, protein sentezi, hücre bölünmesi vb. Gibi birçok amaç için enerji gerektirir. İşlemlerin çoğu, bağ oluşumlarından veya enzimlerin ve fosfatın katılımı nedeniyle oluşur. Bu enzimler ve fosforilasyonlar enerjiye bağımlıdır. Gerekli enerji, hücreye mitokondri tarafından sağlanır.

Mitokondri, oksijen varlığında karbonhidrat substratlarının parçalanmasıyla ATP (adenosin trifosfat) formunda enerji üretir. Vücudun içindeki yiyecek enerjiye nasıl dönüştürülür. Yiyeceği tükettiğimizde, sindirilir ve glikoz olarak kan içine emilir. Bu, vücudun her bir hücresine ve organına verilir. Glikoz daha sonra enerjiyi serbest bırakmak için bozulur.

Bunlar, TCA döngüsünün (trikarboksilik asit döngüsü) ve hücrenin diğer solunum döngülerinin gerçekleştiği hücre organelleridir.

TCA döngüsü sırasında glutarat, gliko-oksalik asit gibi birçok ürün üretilir. Bu iki ürün, hücre tarafından, normal fizyoloji ve hücrenin metabolizması için gerekli olan glutamin, glisin benzeri amino asitler oluşturmak için hücreden daha fazla faydalanır.

Mitokondri, hücre içindeki kalsiyum homeostazında rol oynar. Kalsiyum hücre zarından dışarıdan hücreye alınır. Bu kalsiyum, hücre içindeki kalsiyum veziküller içinde depolanır. Ancak gerektiğinde, kalsiyum serbest bırakılır ve tekrar veziküllerde saklanır. Bununla birlikte, mitokondri de kalsiyumu alır ve ayrıca sitoplazmaya geri verir.

Hücre büyümesini ve ayrıca sinyal iletimini teşvik ederler. Özellikle sinir hücrelerinde sinir büyümesini desteklemek ve sinir iletimi için enerji sağlamak için sinir uçlarında yoğunlaşırlar.

Mitokondri, travma durumunda hücre ölümünden de kısmen sorumludur. Mitokondrinin zarı, programlanmış hücre ölümüne yol açan apoptoz faktörlerini açığa çıkarır. Hatta, mitokondrinin bozulması, şok ve ani ölümlere yol açan ani enerji kaynağının durmasına yol açacaktır.

Ayrıca enerji oluşumu sırasında oksidatif radikaller üretirler. Bu oksidatif radikaller diğer çeşitli reaksiyonlar için gereklidir. Ancak bu oksidatif radikallerin temel katkısı yaşlanmakta.

Mitokondri, nörotransmitter salınımına yardımcı olarak sinir iletimini destekler. Bu nedenle, özellikle sinapsta sinir uçlarının yakınında daha fazla sayıda mitokondri vardır. Bu mitokondri, sinir bağlantılarında nörotransmitterlerin salınması için yeterli enerji üretir.

Mitokondrideki anormallikler nörodejenerasyon, kalp problemleri, kanser vb. Birçok hastalığa yol açabilir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir