Menopoz Nedir? Menopoz Belirtileri? Menopoz Yaşı


Menopoz nedir menopoz 40-50 yaş aralığında görülen adet kanamalarının tamamen kesilmesi dönemidir. Eğer menopoz 45 yaşından önce gerçekleşirse yani 45 yaşından önce adet kesilirse bu duruma erken menopoz denir. Her yüz kadından 25’i erken menopoz geçirir.

Menopoz yaşı

Menopoz yaşı ortalama olarak 45 olarak kabul edilir. Bu yaştan önce gerçekleşen adet kesilmeleri erken menopoz olarak kabul edilir. Ülkemizde bu yaş 50’ye çıkabilmektedir. Ortalama olarak kadınlar hayatlarının 1/3’ünde menopoz dönemini yaşarlar.

Menopozun belirtileri

Bir kadının menopoza girdiğinin kesinleşmesi için bir yıllık periyotta hiç adet görmemesi gerekir. Sıkıntı, stres artışı, kemik erimesinin başlaması, kadın fizyolojisinde hormon dengesinin değişmesine bağlı olarak meydana gelen değişiklikler, yaşlanma belirtileri menopozun başlıca belirtileridir. Uyku sorunları, aşırı üzüntü, duygusal olarak verilen tepkilerde artış, konsantrasyon ve dikkat bozuklukları da belirtiler arasında gösterilebilir. Cillte kırışıklıklar, cilt kuruması, kolesterol artışı ve çeşitli hastalıklara kolay yakalanma yani vücut bağışıklık sisteminin zayıflaması gösterilebilir. Kalp çarpıntısı tansiyon yükselmesi de ortaya çıkabilir.

Erken menopoz

Erken menopoz 45 yaş öncesi gerçekleşen ve 1 yıl süre ile hiç adet görmemeye sebep olan durumdur.

Erken menopoz belirtileri

Menopoz belirtileri erken menopoz belirtileri ile aynıdır. Tek fark 45 yaşından sonra görülmesi gereken belirtilerin 45 yaşından önce görülmesidir. Öncelikle adet düzensizlikleri başlar ve sonunda adet tamamen kesilir. Kalp hastalıkları, kemik erimesi, kolesterol artışı, stres, vücutta oluşan değişimler, memelerde küçülme, derinin kuruması e çeşitli yaşlanma belirtileri ortaya çıkar.

Menopoz tedavisi

Jinekolojik muayene, ultrason ve kan tahlilleri ve hormon analizleri sonucunda menopoz ya da erken menopoz tespit edilirse; hormon tedavisi uygulanır. Hormon tedavisi ile menopoz şikayetlerinin önlenmesi, kadında oluşan psikolojik ve fiziksel değişimlerin önüne geçilmesi sağlanabilir. Östrojen eksikliği giderilerek hem Östrojen hem de Progesteron birlikte verilir. Bununla birlikte vitamin takviyesi düzenli beslenme takvimi ve düzenli egzersiz takvimi uygulanarak menopozun önüne geçilir. Böylece menopoz tedavi edilerek menopozun sebep olduğu tüm olumsuzluklar giderilebilir. Özellikle erken menopozda tedavi; yaşam kalitesinin yeniden tesisi için önem arz eder.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bsr recyclinghöfe