izmir escort bayan

Maria Sharapova kimdir?


maria sharapova

Maria Yuryevna Sharapova, 19 Nisan 1987’de Yuri Sharapova ve Yelena Sharapova’nın kızı olarak Rusya Nyagan’da dünyaya geldi. 3 yaşında iken ailesiyle birlikte sahil kasabası olan Sochi’ye yerleşti.

MARIA SHARAPOVA TENİSE NASIL BAŞLADI

Babası da tenisçi olan Sharapova 4 yaşında iken, Rus tenisinin tanınmış isimlerinden olan Yevgeny Kafelnikov’un babasına hediye ettiği raket ile ilk kez tenizle tanıştı. 6 yaşında iken babası Moskova‘daki bir tenis kliniğine götürdü. Burada efsane isimlerden Martina Navratilova ile gösteri maçında oynama şansı yakaladı ve bu hayatının bir anda değişmesine sebebp oldu. Navratilova’nın mutlaka eğitim alması yönündeki tavsiyesinin üzerine, durumu ciddiye alan babası ile birlikte daha 7 yaşında iken Amerika Florida‘da yer alan Bradenton‘a gitti. Babsı zor şartlar altında olmasına rağmen bulabildiği tüm parayla kızını Nick Bollettieri Tenis Akademisi’ne kayıt ettirdi. Çocukluğunu Amerika’da geçirdiği halde Rus vatandaşı olarak kalmaya devam etti.

SHARAPOVA’NIN AİLESİNİN DESTEĞİ

Ailesi zor durumlara rağmen desteğini devam ettirdi. Babası Amerika’da bir iş bularak çalışmaya başladı. Ancak annesi vize alamadığı için 2 yıl ailesinden ayrı Rusya’da kaldı. 2 yılın sonunda hasret sona erdi ve annesine kavuştu.

SHARAPOVA’NIN TENİS KARİYERİ

Maria Sharapova, 2001 yılında profesyonel olarak resmi tenis kariyerine başladı. Küçükler turnuvasında 3 maç kaybederek 25 maç kazandı. Bundan sonra da galibiyetlerin devamı geldi. Küçük yaştaki bu büyük yeteneği fark eden IMG firması Sharapova’ya sponsor olarak bütün okul ve turnuva masraflarını üstlendi.

SHARAPOVA’NIN EĞİTİM HAYATI

Okul yerine tenis kariyerine öncelik veren Sharapova, liseyi on-line bitirerek üniversiteye hiç gitmedi. Kendisinden büyük 2 kız ile birlikte yurtta kalmak zorunda kalan Sharapova, İngilizcesini hızlıca geliştirerek çevresiyle daha rahat iletişim kurmaya başladı.

SHARAPOVA’NIN BAŞARILARI ve BAŞARISIZLIKLARI

Maria Sharapova, 2004 yılında henüz 17 yaşında iken Lottie Dod ve Martina Hingis‘den sonra Wimbledeon bayanlar şampiyonu olan 3. en genç tenisçi oldu. Çeyrek finalde Ai Sugiyama‘yı, yarı finalde Lindsay Davenport‘u ve final maçında üst üste 2 kez şampiyonluğu bulunan Serena Williams‘ı yenerek, aynı zamanda da Open Era turnuvalarını kazanan ilk Rus tenisçi oldu.

Sharapova, 2004 Haziran’ından 2005 Wimbledon yarı finaline kadar önceki Birmingham ve Wimbledon Şampiyonlukları da dahil üst üste çim sahada 22 maç kazandı. Başarılarını devam ettiren Sharapova, 2005’te Avustralya Tenis Turnuvası‘nda yarı finale kadar yükseldi ama Serena Williams‘a mağlup oldu. Yenilgisine rağmen birçok reklam desteği almaya başladı.

22 Ağustos 2005’te ilk kez WTA sıralamassında 1 numaraya yükseldi. Ancak 1 hafta sonu yerini Lindsay Davenport‘a kaptırdı. 12 Aralık 2005’te U.S. Open yarı final maçında kaybetmiş olmasına rağmen tekrar 1 numaraya yükselerek yerini 6 hafta boyunca korudu. Ama sonrasında yerini yine Davenport’a bıraktı.

Sharapova, peş peşe 4 Grand Slam turnuvasında Grand Slam’ın şampiyonuna yenilerek elendi. Australian Open’da yarı finalde Serena Williams‘a, French Open’da çeyrek finalde Justine Henin-Hardenne’e, Wimbledon’da yarı finalde Venus Williams‘a ve U.S. Open’da yarı finalde Kim Clijster‘a yenildi.

2006 U.S. Open’da, Kim Clijster’ın bileğinden sakatlanması sonucu turnuvadan çıkmasıyla 3. sırada başlayan Sharapova, yarı finalde WTA sıralamasında 1 numarada bulunan Amelie Mauresmo‘yu, finalde de Henin-Hardenne‘i yenerek 2. Grand Slam turnuvasını kazandı. Bu yılın 3. turnuvası ve kariyerinin de 13. turnuvasıydı.

2008 yılında Avustralya Açık Finalinde Ana Ivanovic‘i yenerek şampiyo oldu. Turnuva süresince dünya 1 numarası Justine Henin‘i ve 4 numarası Jelena Jankovic‘i rahatça yenmeyei başardı.

2012 yılında Roland Garros finalinde İtalyan Sara Errani‘yi yenerek şampiyon oldu. Bu başarısı ile tüm grand slamlerde şampiyon olan 6. kadın tenisçi olarak tarihe adını yazdırdı.

SHARAPOVA’NIN ÇIĞLIĞI

Neredeyse izleyen ve izlemeyen herkes tarafından adı bilinen Sharapova, 100 desibeli aşan çığlıkları ile meşhur olmuştur. Ancak bu çığlıkları yüzünden uyarılara da maruz kalmıştır.

SHARAPOVA’NIN RAKET KULLANIMI

Sharapova, çift el backhand kullanırdı. Güçlü backhand ve forehand vuruşları ile tanınmıştır.

SHARAPOVA’NIN BASINDAKİ YERİ

2 yıldan daha uzun süre kapağına teniz oyuncusu koymamış olan “Sports” Illustrated dergisi, kağaında Sharapova’ya yer verdi. İtalyan “Vogue” dergisi 2004 Ağustos’ta ilk kez Sharapova’yı kapağına koydu. Amerika’da 2005 yılında yapılan bir araştırmada “en iyi şekilde lanse edilen spor kadını” olarak ünlendi. 2005 Haziran ayında “ESPN” dergisinin kapağını süsledi. Temmuz ayında ise 18 milyon dolarlık yıllık geliri ile “Dünya’nın En Zengin Kadın Atleti” olarak “Forbes”‘in kapağında yer aldı. “People” dergisi Sharapova’yı “En Güzel 50 Kişi” arasında gösterirken, “Laureus” Sharapo’yı “Yılın Sporkadını” olarak seçti.

SHARAPOVA DOPING YAPTI MI?

Başarılı tenisçi Maria Sharapova, kanında Meldonyum isimli dopingli madde tespit edildiği için, 8 Haziran 2016’da görülen duruşmasında kortlardan 2 yıl men cezası aldı. Çeyrek final gördüğü Avustralya Open’dan diskalifiye edildi ve para ödülü geri alındı.

SHARAPOVA’NIN ALDIĞI ÖDÜLLER

2003

WTA Newcomer Of The Year

Yılın En Seksi Sporcusu (Maxim)

2004

WTA Yılın Oyuncusu

WTA Yılın En Çok Gelişme Gösteren Oyuncusu

WTA Servis Oyuncusu

Yılın En Seksi Sporcusu (Maxim)

2005

ESPY En İyi Kadın Tenisçi

Rusya Tebis Federasyonu – Ülkenin En İyi Kadın Sporcusu

Master of Sports of Russia Onur Ödülü

Yılın En Seksi Sporcusu (Maxim)

Prix de Citron Roland Garros

2006

Yılın En Seksi Sporcusu (Maxim)


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir