Maniheizm Nedir? Maniheizm Hakkında Bilgi


Uygur Türklerince de benimsenen ve Mitracılığın devamı olarak görülen Maniheizm, M.S. 214 yılında günümüz Irak sınırları içinde kalan topraklarda, Persli bir kral ailesinin çocuğu olan Mani tarafından kuruldu.

Mani, müritleri tarafından ‘Bakireden doğan’ bir Kurtarıcı, Havari olarak tanındı. Mani’ye göre maddesel olan her şey kötüydü ve insan ruhu maddi bedenin içinde hapsedilmişti. Bu esaretten tek kurtuluş yolu ölümdü. Ancak bu şekilde İyi Tanrıya ve İyi Alem’e ulaşılabilirdi.

Şeytani güçler ya da Kötü Tanrı, ruhların kurtuluşunu engelleyebilmek için, insanlara cinsel ilişki yoluyla üremeyi teşvik ediyordu. Bu yüzden evlilik ve cinsel ilişkiden kaçınılması gerekiyordu. Kısaca maddesel tüm zevkler ve mutluluklar yasaktı. Ayrıca, insan veya hayvan öldürmek ve yemek kesinlikle yasaktı. Eski Ahit’i inkar eden, İsa’nın Tanrılığına karşı çıkarak ölümlü bir insan olduğunu kabul eden, Meryem’in bakireliğini reddeden Maniheistler; Hristiyanların büyük tepkisini çekmiş, 10. yüzyılda yok edilmekten kurtulamamışlardır ama Kathar inanışına temel olmuşlardır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir