Lokal Anestezi Nedir?


Lokal anestezi küçük cerrahi operasyonlarda tercih edilen, ameliyat yapılacak bölgenin uyuşturulması için kullanılan bir yöntemdir. Lokal anestezi uygulamasında cerrahi müdahale yapılacak kişinin sadece operasyonun yapılacağı bölgesinin uyuşturulması işlemidir ve bu işlemde kişinin şuuru açıktır. Bu yöntemde operasyonun yapılacağı bölgedeki uyuşmayı sağlayacak olan sıvı enjektör yardımı ile operasyonun olacağı bölgeye enjekte edilir ve sadece o bölgenin uyuşması sağlanır.

Kişilere uygulanan lokal anestezi 5 dakika içinde etkisini göstererek bölgedeki sinirler uyuşur ve cerrahi müdahaleye başlanabilir. Bunun dışında lokal anestezi krem veya sprey yardımı ile de kişiye enjekte edilebilir. Lokal anestezi daha çok diş çekme işlemlerinde ve küçük dikiş gerektiren operasyonlarda tercih edilir. Lokal anestezinin bir takım yan etkileri bulunabilir.

Lokal Anestezinin Etkileri

Lokal anestezi içinde kullanılan malzemeye göre kişilerde uyuşma durumu operasyon bitmeden etkisini yitirebilir. Bunun dışında lokal anestezi uygulanan kişiler psikolojik olarak bayılma ve nefes alma zorlukları ile karşılaşabilir. Ancak bunlar lokal anestezi yönteminden değil sadece kişinin psikolojik durumundan dolayı kaynaklanır. Ancak lokal anestezide tercih edilen kremler kılcal damarlarda çeşitli zararlara yol açabilir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir