KOAH Hastalığı Nedir?


KOAH

Akciğer organıyla ilgili bir hastalık olan KOAH hastalığı; açılım olarak “Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı” durumunun baş harflerinin birleştirilmesiyle isim kazanmış bir hastalıktır. Dünya üzerinde uzmanların verdiği bilgiye göre kişi ölümlerine en çok sebebiyet veren 4. hastalık olan KOAH hastalığı, bu açıdan “KOAH hastalığı öldürür mü?” sorusuna çok da net bir cevap oluşturmaktadır.

KOAH hastalığı biçimsel olarak ele alındığında, vücutta zamanla ilerleyebilen bir hastalık türü olmaktadır. Üstelik tedavi edilse de hastalığın yarattığı bir takım sıkıntılar kalıcı olarak yok edilememektedir. Ancak her şeye karşın yine de tedavi edilme süreçleri bulunan bir hastalık türüdür.

KOAH hastalığında kısaltmaların her birinin kendi içerisinde hastalıkla ilgili bir anlamı vardır. Bunu açıklamak gerekirse ilk harf olan K harfi kroniklik yani süreklilik durumlarını, ikinci harf olan O harfi obstrüktif durumunu yani tıkanıklık oluşturma durumunu, üçüncü harf olan A harfi akciğerin temsilini ve son harf olan H harfi de hastalık durumunu ifade etmektedir.

KOAH hastalığının vücutta görüldüğü süreçte akciğerin her solunumunda içeriye girip çıkmakta olan havanın çok az derecede solunabilmesi, bunun sonucunda da büyüklü küçüklü nefes darlıkları problemleri ortaya çıkmakta; bu darlanma durumları eğer hastalığa bir müdahalede bulunulmazsa mutlaka ilerlemekte ve sağlık durumunu tehlikeli raddelere hatta ölümle sonuçlanacak dahi raddelere getirebilmektedir.

Kronik bir hastalık olan KOAH hastalığı, kronik bronşit ve anfizem tarzı hastalıkların ortaya ir çıkma nedenleriyle aşağı yukarı aynı nedenlerle ortaya çıkan bir hastalık türüdür. Hastaların çok kısa mesafelerde ve çok kısa etkinliklerde bile nefes darlığı çektikleri görülmüş, bunun dışında şiddetli öksürük ve balgam sıkıntısı çektikleri de bilinmektedir.

KOAH hastalığı belirtileri nelerdir?

  • Şiddetli derecede öksürük durumları
  • Şiddetli öksürüklerde ve gelen öksürük krizlerinde kan tükürme durumlarının yaşanması
  • Metabolizmada bulunan kan miktarının, oksijen deposu olarak yetersiz durumda olması
  • Sürekli öksürürken balgam çıkarma durumları
  • Her daim nefes darlığı yaşamak
  • Soluk alıp verildiğinde göğüste hırıltı durumlarının yaşanması
  • Nefessizlikten dolayı kalp yetmezliği yaşama, kalp yetmezliğine bağlı olarak da ayaklarda şişme durumunun meydana gelmesi
  • Göğüste sürekli tıkanma hissinin yaşanması
  • Öksürürken suratta ya da dudaklarda bir takım morlukların yaşanması

Yukarıda saydığımız durumlar KOAH hastalığının başlıca sebeplerinden olmalarının dışında bu belirtiler hiç bir zaman gelip geçici olamamaktadır. Çünkü KOAH hastalığı, gün geçtikçe dozajını arttıran ve ihtimam gösterilmediği takdirde zarar verici ve tehlikeli sonuçlar yarattığından aylarca ya da yıllarca bu belirtiler devam edebilmektedir.

KOAH hastalığının türleri nelerdir?

Tıp dünyasınca belirlenen sonuçlara göre 3 ayrı KOAH hastalığı türü vardır. Bu hastalıkların genel özellikleri ise şöyledir;

Hafif derecedeki KOAH : Bu seviyede olan KOAH hastalarında balgam çıkarma durumları ve öksürme durumları görülmeye başlanmıştır. Günlük hayatlarında bu hastalar ağır bir iş yaptıkları takdirde hafif nefes darlanmaları da yaşayabilmektedirler.

Orta derecedeki KOAH : Bu seviyedeki KOAH hastalarında hem nefes darlığı, hem öksürük durumları hem de balgam durumları şiddetini bir tık daha arttırarak gözlemlenmeye başlanmıştır.

Bu kişiler normal hayatlarında kendi güç kapasitelerinden en ufak fazla zorlamaya girdikleri bir iş yaptıkları anda nefes alınamadığından dolayı zorlanmalar yaşamaktadır. Bunun dışında akciğerle ilgili bir hastalık ya da üşütmeyle ilgili bir hastalık geçirilirse de hastanın iyileşme süreci daha uzun süreleri kapsamaktadır.

Ağır / Çok ağır derecedeki KOAH : Bu tip hastalarda artık hastalığın belirtileri sürekli hale dönüşmektedir. Sürekli olarak nefes darlığı yaşanmakta, sürekli olarak balgam çıkartılmakta ve sürekli öksürülmektedir.

Herhangi bir enfeksiyonlu hastalıkta kişinin iyileşmeye başlaması çok uzun tarihleri bulmaktadır. Günlük hiçbir iş olması gerektiği gibi gerçekleştirilemez çünkü hasta odanın içinde bir koltuktan bir koltuğa geçmek için yürüse dahi nefes darlığı yaşayıp zorluklar çekebilmektedir.

KOAH hastalığı nasıl tedavi edilir?

KOAH hastalığının tedavisine başlanır başlanılmaz ilk olarak hastalara kesin suretle sigara bıraktırılır. Ardından hem ev ortamında hem de sosyal / iş ortamında sigara dumanından nasıl uzak durulacağına dair bir planlama yapılır ve uzun sürecek tedavi sürecine başlanır. ,

Hastanın KOAH hastalığının hangi seviyede olduğuna bağlı olarak da “bronkodilatatör” denilen akciğer organına hava aktarımının daha fazla olmasını sağlayan ilaçlar da kullanılabilmektedir.

Ancak bu tip ilaçlar kesinlikle hastanın isteğine göre değil, uzman doktorun tavsiyesi üzerine kullanılmalıdır. Balgam durumu için de balgam sulandırıcı ürünlerin kullanılması ve antioksidan etkili doğal ürünlerin kullanılmasıyla da KOAH hastalığının ataklarının ve genel belirtilerinin daha hafif atlatılması hedeflenmektedir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir