izmir escort bayan

Kleptomani (çalma hastalığı) nedir? Kleptomani Belirtileri?


Kleptomani; kişinin ihtiyacı olmamasına rağmen dürtüsel ve kendine engel olamayacak şekilde hırsızlık yapmasıdır. Bunu yapana kadar içlerinde çok büyük sıkıntı duyup huzursuz olurlar ve çaldıktan sonra büyük bir rahatlama hissederler fakat sonrasında da pişmanlık duyarlar. Bunu yapan insanlar gerçekten ihtiyaçları olduğu için ya da maddi çıkar sağlamak için çalmazlar. Tek sebebi içlerindeki dürtüye engel olamamaktır.

Kleptomani her yaş düzeyinde her insanda görülebilir. Çoğunlukla genç yaşlarda başlar. Kadınlarda erkeklere oranla daha fazla görülmektedir.

Kleptomani hastalığının sebepleri

Bu hastalığın sebebi tam olarak bilinmese de çocukluklarında takıntılı yetiştirilen kişiler büyüdüklerin de bu hastalığa sahip olabilirler. Aynı zamanda eşlik eden bazı sorunlar kleptomaninin ortaya çıkmasına olanak sağlayabilir;

-Ağır stres ve takıntılar
-Duygu bozuklukları
-Yeme bozuklukları
-Depresyon-Kişilik bozuklukları

Kleptomani ilerler mi?

Tedavi edilmediği sürece ilerler. Kişi istemediği halde daha fazla hırsızlık yapar, sosyal ilişkileri yavaş yavaş zayıflamaya başlar ve insanların güvenini kaybeder.

Tedavisi nasıldır?

Kleptomani hastalığında ilk başvurulan yöntem terapilerdir. Terapilerde kişinin bu durumun üstesinden gelebilmesi, dürtülerine engel olabilmesi amaçlanır. Terapilerin yetersiz kaldığı durumlarda ufak dozlarda kısa süreli ilaç tedavilerinin de faydası vardır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir