Kızılcık Suyunun İnanılmaz Faydaları


Kızılcık

Kızılcık suyunun sağlığa olan faydaları üriner sistem enfeksiyonu, solunum bozuklukları, böbrek taşları, kanser ve kalp hastalığından kurtulmayı içerir . Aynı zamanda mide rahatsızlıklarının ve şeker hastalığının yanı sıra diş plakasının neden olduğu diş eti hastalıklarının önlenmesinde de yararlıdır . Doğal olarak türeyen bitki bileşiklerinden olan fıstığı besin maddeleri kızılcıkta bulunur ve geniş bir sağlık problemleri yelpazesini engellediği bulunmuştur.

Cranberries çok yönlü bir meyve ve yararları bunları yapmak yararlıdır içinde yiyecek yanı sıra tıbbi ürünlerde. Kızılcık bitkisinin Latince adı Vaccinium macrocarpon’dur ve Kuzey Amerika’nın yerli meyvelerinden biridir. Kızılcık, brokoli , ıspanak ve elma gibi diğer sebzeler ve meyvelerle karşılaştırıldığında muazzam miktarda antioksidan kapasitesine sahiptir. Bir bardak kızılcık toplam 8983 antioksidan kapasitesi sunmaktadır.

Kızılcık Sularının Besin Değeri

Kızılcık suyu, antioksidan, vitamin C ve salisilik asit bakımından zengindir . Kupa başına sadece 45 kaloriyi içererek, kızılcık suyu, beslenme kurallarına çok iyi uyuyor. Kızılcık suyu ayrıca 100 g başına 87.13 g su içerir . Enerji, protein ve karbonhidrat sağlar. Mineraller açısından , kalsiyum , magnezyum , demir , fosfor , sodyum , potasyum ve çinko içerir . Ayrıca tiyamin, riboflavin , niasin , vitamin B-6 , E (alfa tokoferol ) ve vitamin K (filokinon) gibi vitaminleri içerir . Kızılcık, Ericaceae ailesinin üyeleridir ve Kuzey Amerika’ya özgüdür.

Kızılcık Suyu Sağlık Faydaları

Kızılcık suyu çeşitli hastalıkların iyileştirilmesi için uzun zamandan beri kullanılmaktadır. Kızılcıkların bazı sağlık yararları arasında aşağıdakiler bulunmaktadır.

İdrar yolu Enfeksiyonları (İYE): İdrar yolu enfeksiyonları idrar içindeki normal mikroorganizmaların normal seviyeleri aştığı anlamına gelir. Bu enfeksiyonlar mesanede gelişebilir ve böbrekte böbrek parankimine neden olan sistit veya prostatta bakteri prostatitine neden olabilir. Araştırmalar , kızılcık suyunun , bakterilerin mesane duvarlarındaki hücrelere bağlanmasını önleyen anti-tutunma özelliklerine sahip proantosiyanidinleri içerdiğini göstermiştir .

Bu bileşikler, bu bakterilerin çoğalmasını ve daha ileri derecede olmasını ve idrara çıkma yoluyla vücudun dışına atmasını engeller. Araştırmalar , kızılcık suyu içmeyi düzenli olarak, orta yaşlı kadınlarda ve hamile kadınlarda tekrarlayan İYE’lerin önlenmesine yardımcı olabileceğini gösteriyor. Kızılcık suyunun düzenli olarak alımı hastanelerde üriner sistem hastalıklarına karşı koruyucu olarak diğer tedavilere maruz kalan hastalar için yararlı olduğu kanıtlanmıştır. Seçmeli benign jinekolojik cerrahi geçiren kadınlar arasında ĐY yükü riskini azaltmada faydalıdır . Araştırma , kızılcık suyunun pediatrik idrar yolu enfeksiyonunun önlenmesinde bile yardımcı olabileceğini düşündürmektedir. Bununla birlikte, kızılcık suyu, enfeksiyonu aldıktan sonra İYE’lerin tedavisinde etkili değildir ve sadece önleyici bir önlemdir.

Antitümör etkiler: Kızılcık suyu tarafından sunulan anti-tümör etkinliği , meyve içindeki polifenolik bileşiklerin varlığına atıfta bulunmaktadır. Araştırmalar kızılcık suyunun düzenli tüketilmesinin akciğer, göğüs, kolon, prostat ve diğer kanserli tümörlerin gelişmesini ve yayılmasını engellediğini ileri sürdü. Kızılcık suyu, şişmeyi azaltmak, kan pıhtımlarını önlemek ve tümörleri ortadan kaldırmak için yüksek miktarda salisilik asit içerir .

Kardiyovasküler Sağlık : Kızılcık suyu, kalp rahatsızlığı riskini düşürür ve kardiyovasküler sağlığa yardımcı olur. Flavonoidler , mevcut kızılcık antioksidan özelliklere sahiptir ve tehdidini azaltabilir ateroskleroz . Ateroskleroz, kanda bulunan yağ, kalsiyum ve kolestrol birikimi nedeniyle arterlerin daraldığı bir hastalıktır . Bu, vücudun çeşitli bölgelerine oksijen açısından zengin kan akışını engeller ve kalp krizi ve felç gibi ölümcül sonuçlar doğurabilir. Bu bileşiklerin, düşük yoğunluklu lipoproteinin (LDL) oksidasyonunu geciktirdiği ve bastırdığı ve kan trombositlerini yararlı bir şekilde stimüle ettiği gösterilmiştir.

Yeni araştırma çalışmalarına göre, kızılcık suyu diş boşluklarını engelliyor. İçinde bulunan kimyasal bir bileşik olan proantosiyanidin, zararlı bakterilerin dişlere yapışmasını engeller. Bu bileşenler plak büyümesini önleyerek asit üretimini engeller ve dişleri korur. İyi bir ağız hijyeni, kızılcık tüketimi ile birlikte, diş çürüğünün patojenik mekanizmasını bozmakta ve genellikle diş sağlığı için iyi sonuçlar vermektedir. Aynı zamanda, yükselen şeker içeriği ve bazı ticari olarak bulunan kızılcık meyve sularının asitliği için dikkat etmelisiniz – doğal meyve suyu her zaman daha iyidir!

Diş Çürüğünü Önler: Yeni araştırmalara göre, kızılcık suyu diş boşluklarını engeller. Kızılcıkta bulunan kimyasal bir bileşik olan proantosiyanidin, zararlı bakterilerin dişlere yapışmasını engeller. Bu bileşenler plak büyümesini önleyerek asit üretimini inhibe eder ve dişleri periodontal hastalığa karşı korur . İyi bir ağız hijyeni, kızılcık tüketimi ile birlikte, diş çürüğünün patojenik mekanizmasını bozmakta ve genellikle diş sağlığı için iyi sonuçlar vermektedir. Aynı zamanda, yükselen şeker içeriği ve bazı ticari olarak bulunan kızılcık meyve sularının asitliği için dikkat etmelisiniz – doğal meyve suyu her zaman daha iyidir!

Solunum yolu enfeksiyonlarından kaçının: Yapılan araştırmalara göre, kızılcık suyu, çocuklarda kulak ve solunum yolu enfeksiyonlarının ortak bir nedeni olan Haemophilus influenza’nın belirli suşlarını inhibe etmeye yardımcı olur. Meyve suyu bakterilerin saç benzeri yapılarını inhibe ederek cildin yüzeyine yapışmasını engeller .

Kanseri Önlüyor: Kızılcık, çeşitli kanser hücrelerinin büyümesini engelleyen proantosiyanidinleri içerir. Araştırmalar , flavonoidlerden zengin diyetlerin kanser ve kanser mortalitesi riskini azaltmada temel bir rol oynadığını ileri sürdü . Kızılcık suyu kanser hücrelerinin büyümesine müdahale eden, özellikle kolon ve prostat kanseri ile ilişkili anti-kanserojen bileşenleri içerir . Çalışmalara göre, protonosiyanidinler mikro-tümörlerin kan damarlarında gelişmesini durdurabilir. Kızılcık suyunun düzenli tüketilmesi tümörlerin hızlı büyümesini engeller. Kızılcık maddeler de meme kanseri hücrelerinin çoğalmasını engeller .

Kemik ve Dişleri Güçlendirir: Kızılcık suyu doğal bir kalsiyum kaynağı olmasına rağmen birçok meyve suyu şirketi kızılcık suyuna ekstra kalsiyum katar. Doğal veya başka türlü, kalsiyum osteoporoz alma riskini azaltır .

Soğuk Tedaviler: Taze kızılcık suyu enfeksiyonlara karşı mücadelede etkilidir. Boğaz ağrısı ve soğuk algınlığı tedavisi görüyor.

Şişmanlık için iyi: Kızılcık suyu vücudumuzdaki yağ birikiminde emülsifiye edici etkiye sahip organik asitler bakımından zengindir. Bu, ekstra kilo dökmeyi isteyen insanlar için iyidir.

Böbrek Taşlarını Önler: Kızılcık suyundaki asit bileşenleri yüksek miktarda böbrek taşı oluşumunu engeller.

Peptik ülserler: Peptik ülserlere Helicobacter pylori veya H.pylori adı verilen bir bakteri neden olur . Bu mikroorganizma, bağırsağın ilk kısmı olan midenin ve duodenumun koruyucu tabakasına saldırır. Bu, mide astarının daha da iltihabına neden olabilir. Haberciler, elmalar ve sarımsak gibi antosiyaninler, flavonoller ve proantosiyanidleri içeren bir kategori olan flavonoidlerden zengin gıdalar , H. pylori bakterilerinin büyümesini engelleyerek mide ülseri de dahil olmak üzere mide rahatsızlıklarının riskini azaltmaya yardımcı olur . Bir araştırmacı çalışma mide rahatsızlıkları bu tür hastaların erken bir grup üzerinde gerçekleştirilen kızılcık suyu tüketmek vermedi hastaların üzerinde% 50 avantaj gösterdi. Bu nedenle, doktorlar yaygın olarak kızılcık suyunun düzenli olarak alınmasını enfeksiyonu bastırmak için tavsiye ederler.

Scurvy : Bir bireyde vitamin eksikliği, ürpertile sonuçlanabilir . Kızılcık, vücudun dokuların sağlıklı çalışmasının ardındaki ana bileşen olan kollajen yapmak için hayati önem taşıyan yüksek düzeyde vitamin C sağlar.

Akciğer iltihabı : kızılcık suyu anti-inflamatuar etkileri enflamasyona karşı etkili olduğu kanıtlanmıştır neden grip virüsü tarafından akciğerlerde. Kızılcıkta bulanıklaştırılmayan malzeme veya NDM olarak adlandırılan bir madde , grip virüsünün hücrelere yapışmasını önler ve dolayısıyla bir grip enfeksiyonunu önler.

Yaşlanma Karşıtı Yararları : İnsan araştırma merkezindeki USDA bilim insanları, kızılcıkta bulunan phytonutrientlerin ve antioksidanların zenginliğinin, yaşla birlikte gelişen , hafıza kaybı ve koordinasyon eksikliği gibi sorunlara karşı korunmada hayati bir rol oynadığını önermektedir . Kızılcık hücreleri, yaşlanmaya katkıda bulunan serbest radikaller denilen kararsız moleküllerin yol açtığı hasardan hücreleri koruyan ve böylece cildin daha genç görünmesini sağlayan çok sayıda terapötik özelliklere sahiptir.

Gıdalar : Kızılcık meyve özütü çeşitli soslar ve kızılcık suyu kokteyli yapımında kullanılır. 1500 gr taze kızılcık suyundan yaklaşık bir litre su alınabilir. Kızılcık suyu kokteylleri yapay tatlandırıcı veya fruktoz ile karıştırılmış yaklaşık% 30 saf kızılcık suyudur. Kurutulmuş kızılcık, kahvaltılık tahılların tadını çıkarabilir veya keklerinize eklenebilir.

Kızılcıklar ve kızılcık suyu, aşağıda listelenen birkaç istisna dışında, çeşitli sağlık yararları sunmaktadır:

Warfarin (Coumadin) : Varfarin, kan inceltici olarak kullanılan pıhtılaşma önleyici bir ilaçtır ve vücutta oluşan kan pıhtılaşma şansını düşürür. Bu kan pıhtıları, bacaklarda, akciğerlerde ve kardiyovasküler sistemin diğer bölümlerinde kardiyovasküler bozukluklar veya pıhtılaşma gibi ciddi durumlara neden olabilir. Varfarin alan insanlara kızılcık tüketimi konusunda temkinli davranmaları gerektiği gösteriliyor , çünkü yüksek kanama riski taşıyorlar. Vaksın vücutta varfarin’in etkinliğini ve güvenliğini etkileyebileceğinden, kızılcık suyunun fazla tüketilmesi önerilmemektedir. Bu gibi durumlarda, ilaçların doğru dozda tüketilmesi için kanınızın düzenli olarak test edilmesinin önerilir.

Aspirin alerjisi : Kızılcıklar , aspirinde de bulunan önemli miktarlarda salisilik asit içerir . Kan inceltici ihtiyacı olan ve aspirin kullanan insanlar çok fazla kızılcık suyu tüketmesini önlemelidirler. Aspirine alerjiniz varsa kızılcık kullanımı da kısıtlanmalıdır.

Böbrek taşları : Kızılcık özü önemli ihtiva konsantrasyon oksalat ve kalsiyum. Bu, bazı insanlarda kalsiyum-oksalat taşları ve ürik asit taşları geliştirme şansını artırır. Böbrek taşı olan veya böbrek taşı öyküsü olan insanlar, kızılcık eklerini veya çok miktarda kızılcık suyu tüketmeden önce bir tıp uzmanına danışmalıdır. Araştırmalar , kızılcık suyunun idrar içindeki oksalat düzeyini% 43’e kadar yükselteceğini gösteren kanıtlar sağladı.

Kızılcık özleri, üriner inkontinans olarak da bilinen idrara çıkma konusunda komplikasyonlara sahip bazı insanlarda idrarı kokudan arındırmak için kullanılmıştır. Ekstraktlar üriner kateterlerin tıkanmasını önleyebilir ve mide çevresindeki membranın iyileştirici sürecini hızlandırabilir.

Kızılcık Suyu Üzerine Nihai Kelime: Acı çekilmemiş kızılcık suyu hafif ekşi tatlar, ancak tıbbi amaçlı olarak 8 ons su ile seyreltilmiş kızılcık suyu 2 ons önerilir. Genel sağlık için çok iyi. Sonunda, kızılcık suyu bağışıklık sistemini güçlendirir ve stresin hafifletilmesine yardımcı olur . Akne gibi cilt koşulları için iyi çalışır ve kurutulmuş, taze veya dondurulmuş olarak tüketilebilir.

İstediğiniz her tür kızılcık tadını çıkarın ve aynı zamanda bu güçlü küçük meyveden elde edebileceğiniz sağlık yararlarının keyfini çıkarın!


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.