Kırmızı Nerede Kullanılır?


Nar
Nar

Nesnenin üzerine düşen ışığın, nesne tarafından emilmesi ve emilemeyen ışığın yansıması ile oluşan renkler arasında kırmızı, dalga boyu yüksek olması sebebiyle sıcak renkler arasında yer alır ve kolayca algılanır.

Renklerin, insanların çeşitli psikolojik dürtü ve ihtiyaçları üzerinde etkisi göz önünde bulundurulduğunda kırmızı rengin en büyük etkisi açlık duygusu ve cinsellik dürtüsünü arttırmasıdır. Uzun süre izlenilmesi durumunda insanda gerginlik ve strese neden olan kırmızı, kısa sürede ise dikkat çekici ve bakışı üzerinde toplayan bir renktir. Bu bakımdan daha çok prestije önem veren kişilerin tercih ettiği renkler arasında yer alan kırmızı, yaşamı, gücü, enerjiyi ve heyecanı temsil eder.

İş adamlarının kırmızı kravatı tercih etmesi ya da devlet protokolünde ve özel organizasyonlarda kırmızı halıda yürünmesi de kırmızı rengin prestij ve gücü yansıtmasından kaynaklanır. Ayrıca tehlike ve acil durumları belirtmek için kullanılan kırmızı, trafik lambalarında dur işareti ve trafikte çeşitli uyarı levhalarında bordür olarak kullanılır.

Kırmızının Kullanım Alanları

İştah arttırıcı özelliği sebebiyle yiyecek maddelerinin ambalajlarında ve bazı fast food türü restoranlarda sıklıkla karşılaşılan kırmızı bu özelliği ile genellikle mutfakta kaçınılan renkler arasında yer alır. Aynı şekilde kan basıncını arttırıcı sebeple kırmızı yatak odasında dinlenmeyi ve uyumayı olumsuz etkilemesi bakımından yoğun kullanımı tavsiye edilmez. Romantizmin ve aşkın rengi olarak daha çok yatak örtüleri, perdeler ya da aksesuarlarda rahatlıkla kullanılabilir.

Evin dramatik havasını alan ve canlılık veren kırmızı dekorasyonda daha çok samimiyetin ve sıcaklığın rengidir. Zenginliğin rengi olması bakımından da özellikle evlerin girişlerinde kullanılması tavsiye edilen kırmızı, aşırı ve cesaret verici bir etkiye sahip olması nedeniyle spor salonlarında da tercih edilebilecek renkler arasındadır.

Giyimde ise kırmızı, kendine güvenen, dışa dönük, hırslı, lider ve sosyal insanların rengidir. Dikkat çekici bir renk olması bakımından kıyafetlerde daha çok cesur insanların kullandığı kırmızı, her renk ile kolayca kombin sağlaması bakımından da çoğunlukla tercih edilir.

Nesneler Üzerindeki Etkisi 

Kırmızı renge sahip nesnelerin en temel özelliği nesneleri daha yakın ve büyük göstermesidir. Bu özelliği ile kırmızı bir çok yerde ön planda yer alan renklerdendir. Kırmızının insan psikolojisine olumsuz etkisi ise yoğun olduğu durumlarda agresifliğe sebep olmasıdır. Bu sebeple yapılan araştırmalar kaza yapan arabaların çoğunlukla kırmızı renk olduğunu göstermiştir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bsr recyclinghöfe