izmir escort bayan

Kennedy Kimdir? John F. Kennedy Suikasti


kennedy

Kennedy, ABD’nin en genç başkanı Kennedy iki yıllık görev süresi içinde barış umudu için bir simge haline geldi. Genç nesilde Amerikan demokrasisinin temel değerlerini yeniden canlandırmayı başardı. John F. Kennedy doğum: 29.5.1917 – ölüm 22.11.1963 (suikast).

John F. Kennedy Hayatı

Brooklyn Massachusetts’de, çok varlıklı bir işadamı, banka başkanı ve Amerika’nın İngiltere büyükelçisi Joseph P. Kennedy’nin dokuz çocuğunun İkincisi olarak dünyaya gelen John Fitzgerald Kennedy küçük yaşta hırslı ve inatçı olmaya alıştırıldı. John, Harvard Üniversitesinde tarih ve ekonomi ve ayrıca London School of Economics’de (1935-1941) okudu. İkinci Dünya Savaşı’nda bir torpido gemisinin komutanlığına getirilen Kennedy, gemisi bir Japon destroyeri tarafından batırılınca, ağır yaralandı. Savaştan sonra gazeteci olarak kariyer yapmayı düşün-düyse de ağabeyi Joseph’in ölümü üzerine babası bütün umudunu John’a bağladı. Onun politikacı olmasını istiyordu.

1946-53: Kongre Üyeliği

Ailesinin yoğun desteğiyle 1946’da Demokrat Parti’nin adayı olarak katıldığı seçimlerde kongre üyeliğine seçildi. Cumhuriyetçi rakibini seçimlerde yenilgiye uğrattığında Kennedy henüz 29 yaşındaydı. Üç dönem görev yaptığı Temsilciler Meclisinde hoşgörülü bir Liberal olarak sivrildi.

1953-61: Senatör Kennedy

Cumhuriyetçiler Massachusetts’de başkanlık seçimlerinde çok belirgin bir biçimde üstünlüğü ellerinde tuttukları halde, senato seçimlerini kazandı. Bundan bir yıl sonra bir milyonerin kızı olan Jacqueline Lee Bouvier ile evlendi ve ondan iki çocuk sahibi oldu. “Jacky” Kennedy çok sevilen bir kişi olduğu halde John Kennedy başka kadınlara karşı da meyilliydi (Marilyn Monroe ile aşk macerası).

Senatör olarak kısa sürede kavgacı bir adam imajını kazandı. Babasının aksine, senatör Joseph R. McCarthy’nin komünist avına karşı çıktı. Geçirdiği ağır bir sırt ameliyatı yüzünden altı ay boyunca yatağa bağlı kaldı. Kennedy bu zamanı “Profiles in Courage” (Cesaret ve Fazilet Mücadelesi) (1956) adlı kitabını yazarak değerlendirdi; bu kitabı için 1957’de Pulitzer Ödülünü aldı.

Senato seçimlerini büyük bir oy farkıyla kazanınca 1958’de başkanlık seçimlerine katılmaya karar verdi. Ailesinin tümü John’u bu kampanyada destekledi. John kendisiyle bu seçime katılan en güçlü Demokrat rakipleri olan senatör Hubert H. Humphrey ve Lyndon B. Johnson’u altetti. Karizmatik bir konuşmacı olan genç ABD başkanı, 1960 seçimlerini Richard Nixon’dan 118.000 fazla oy alarak kazandı.

ABD Başkanı John F Kennedy: 1961

Ocak 1961’de göreve başladığında 43 yaşındaki John F Kennedy ABD’nin en genç ve aynı zamanda ilk Katolik başkanı olmuştu. Göreve başlarken yaptığı konuşmada kendisinin göreve başlamasıyla başlayan yeni çağın ruhundan söz etti. “Ülkenizin sizin için neler yapabileceğini sormayın sizin ülkeniz için neler yapabileceğinizi sorun!” Ulusun durumuna ilişkin konuşmasında halkı “yeni sınırlar”! zorlamaya çağırdı.

Popüler başkan yoksulluğun kaldırılmasını ulusun başta gelen görevi olarak görüyordu. Asgari saat ücretinin yükseltilmesi için bir yasa çıkarttığı gibi, tarımın geliştirilmesi ve konut inşaatına ilişkin yeni yasalara da yer verdi. Muhafazakârların egemenliğinde bulunan Kongre, başkanının reform programlarıyla fazla ileri gittiğini düşündü. Kongre Kennedy’nin girişimlerini bloke edince, gelir vergisinin azaltılması ve ırk ayrımının kaldırılması gibi önemli projeler, ancak Kennedy’nin ölümünden sonra gerçekleştirilebildi.

1962: ABD Küba Krizi

Kennedy dış politika alanında işbaşına gelir gelmez ağır bir yenilgiye uğradı. Fidel Castrorejimini devirmek amacıyla ABD tarafından sürgündeki Kübalıların ülkelerini işgal etmeleri için örgütlenen çıkarma harekâtı başarılı olamadı. Kennedy de bu olayın politik sorumluluğunu resmen üstlenmek zorunda kaldı. Buna tepki gösteren Sovyet devlet başkam Nikita Kruşçev Küba’da ABD’nin doğu kıyısındaki büyük Amerikan metropollerine ulaşabilecek güçte roket üsleri kurdu. Ancak, dünyayı bir atom savaşı tehlikesiyle karşı karşıya bırakan yoğun Amerikan tehditlerinden sonra Küba Krizi Ekim 1962’de sona erdirildi.

Soğuk Savaşın sona erdirilmesi için çaba harcayan genç ABD Başkanı dış politikadaki en büyük zaferini 05.08.1963 tarihinde Moskova ile Nükleer Denemelerin Yasaklanması Antlaşmasını imzalayarak kazandı. Öte yandan Güney Vietnam’daki ABD’li askerî danışman sayısını yükselterek Vietnam savaşının kızışmasında da sorumluluğu yüklendi.

Kennedy Suikasti: 22.11.1963

Bir Suikast Amerikan Rüyasını Sona Erdiriyor

İki kurşun Kennedy’nin umut dolu kariyerini sona erdirdi. Başkan, eşi ve Teksas valisi John B. Conally ile birlikte üstü açık bir arabanın içinde Dallas’tan geçtiği sıralarda ölümcül kurşun yaralan aldı. Suikastçı olduğu kuvvetle muhtemel olan Lee Harvey Oswald bundan iki gün sonra gece kulübü sahibi Jack Ruby tarafından vurularak öldürüldü. Bu suikastın arkasındaki gerçek hiçbir zaman tam olarak ortaya çıkmadı. Suikasti soruşturmakla görevlendirilen Warren Komisyonu tek başına işlenen bir cinayetten söz ettiği halde, Başkan Kennedy’nin bir komploya kurban gittiğine ilişkin dedikodular sürüp gitmektedir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir