Kehribar Nedir? Nelere Faydası Vardır?


Kehribar

Kehribar Nedir ? Nelere Faydası Vardır ?

Eskilerden bu yana rengi ve doğal yapısının güzelliği ile çok beğenilen, süs eşyalarda ve takılarda kullanılan fosilleşmiş ağaç reçinesine kehribar denilir. Diğer bazı ağaçların reçinelerinden de oluşabilse de genel olarak bir çam türü olan “pinus succinifera” ağaçlarının reçinesinin fosilleşmiş halinden oluşmaktadır. Birçok kültürde süs eşyası ve şifa amacı olarak kullanılmaktadır. Yapısında ağaç ve hayvan fosillerinden kalıntılar bulundurmaktadır. Genel olarak Tebeşir döneminden bu zamana kadar oluşmuş olan kayaların etrafında bulunmaktadır.

 Kehribar Taşının Özellikleri

 

 1. Açık sarıdan kızıla kadar birçok rengi vardır. (turuncu, sarı konyak, kırmızı, kahverengi, bal rengi, kemik rengi, altın rengi ve hatta siyah renklerde olabilmektedir. Kehribarın 300’e yakın renk tonlarında olduğu görülmüştür.)

 

 1. Sonuçta bir ağaç reçinesi olmasından dolayı kolayca kırılabilir. Bu sebeple hassas bir taştır.

 

 1. Yarı saydam bir süs eşyasıdır. Renkleri insana huzur verecek bir saydamlığa sahiptir.

 

 1. Yere sürtüldüğünde cisimleri kendine çekebilme özelliği bulunmaktadır.

 

 1. Doğada şekilsiz olarak bulunurlar. Diğer birçok maden gibi kehribar da doğada şekilsiz bir ham madde olarak bulunur.

 

 1. İçerisinde mineral bulunmamaktadır ve bu sebepten dolayı herhangi bir kimyasal formülü yoktur. Kimyasal olmaması sebebiyle de insan vücuduna zarar verecek bir şey değildir.

 

 1. İçinde hafif tuz bulunabilir.

 

 1. Suyun üzerinde yüzebilecek kadar hafifi bir ağırlığa sahiptir. Bunun sebebi de doğasındaki ağaç reçinesinden gelmektedir.

 

 1. Sıcakla temas halinde hoş bir kokusu meydana gelir. 150 dereceye kadar ısıya dayanıklıdır. Bundan sonra yumuşamaya başlar. 350 derecede parlak bir alev halini alır ve çam reçinesi kokusu meydana gelir. Bazı maddelerle sürtüldüğünde kıvılcım çıkardığı görülmüştür.

 Kehribar taşının faydaları

 

Kehribar taşının birçok faydası bilimsel olarak da ispatlanmıştır. Kehribar taşının şu gibi faydalarından söz edilmektedir.

 

 1. İnsanın duygularında olumlu yönde bir değişme olur. Duygular dengelenir. İnsan duygularını olumlu yönde gelişme sürecine yönlendirir.

 

 1. Halk arasında şans, uğur getirdiğine inanılmaktadır. Ancak bunun hiç bir bilimse dayanağı yoktur. Şans getirmesi inancı tamamen kültürel bir inançtır. Ama yine de insanın bu yönde inancını kuvvetlendirmektedir.

 

 1. Baş ağrılarına derman olduğu görülmüştür. İnsanın vücudundaki ağrıları dindirme özelliği vardır.

 

 1. İnsan sabrına psikolojik olarak fayda vermektedir. Sabır direncini artırır ve insanı motive eder. İnsanın dayanma gücünü destekler.

 

 1. İnsana bir cesaret verdiği ve korkulardan uzak tuttuğu görülmüştür.

 

 1. Psikolojik olarak kehribar insan zihnine iyi gelir. Zihni boşaltmada insana yardımcı olur. Günlük yaşantıda strese karşı insana faydalıdır.

 

 1. İnsandaki kötü enerjiyi yok ettiği görülmüştür. Vücudun negatif enerjisini alır ve bunun yerine pozitif enerji bırakır.

 

 1. Yapılan araştırmalarda kehribar taşının ruh sağlığına iyi geldiği görülmüştür. Melankolik ruh rahatsızlıklarına derman olduğu tespit edilmiştir. (Melankolik ruh hali bedensel ve ruhsal bir yavaşlama halidir. İnsan bu haldeyken kederli ve sıkıntılıdır. Hatta intihar duygusu bile yaşayabilir.)

 

 1. Depresyon önleyici bir özelliği vardır. Özellikle sol kola takıldığında bu özelliğini gösterdiği görülmüştür. Bunu sebebi ise kalbin solda olması ile ilintilidir. İnsan kalbine iyi geldiği söylenmiştir.

 

 1. Kehribarın teması esnasında bedene bir sıcaklık verdiği görülmüş ve bu da soğuk algınlığına iyi gelir denmiştir.

 

 1. Yine bu taşın sağlık açısından yararları yanında dekorasyon yönünden insana hoş bir görünüm vermektedir.

 

Burada dikkat edilmesi gereken bir durum vardır ki her taşın olduğu gibi bu taşında sahteleri yapılmaktadır. Bilmeyen birinin bunu orijinalinden ayırt etmesi neredeyse imkansızdır. Bu konuda şuna dikkat edilmedir. Kehribar taşının ağaç reçinesinden meydana gelmesinden dolayı bir özelliği de cam kokusu yaymasıdır. Bu özelliği ile rahatça sahtelerinden ayırt edilebilir.

 

 Kehribar Taşının Çeşitleri

 

Kehribarın renk çeşidi çok olduğunda dolayı buna bağlı olarak da çeşidi çoktur. Çeşitleri renkleriyle aynı orandadır.

 

Mavi kehribar çok değerli bir kehribar çeşididir. Değerli olmasının sebebi doğada çok az miktarda bulunmasındandır. Kehribarın en değerli türü budur.

 

Kemik kehribarı denilen bir çeşidi daha vardır ki bu genel olarak tesbihlerde kullanılmaktadır. Sarı kehribar türünün en yaygın olanıdır.

 

Kırmızı kehribar saydam renktedir ve bu tür kehribarın ısıtılması ile yapay bir yoldan elde edilir. Royal be bony olarak da adlandırılan beyaz kehribar doğada az bulunduğunda diğerlerine göre biraz daha değerlidir.

 

Bunun gibi renkler ile orantılı olduğundan daha birçok türü vardır.

 

 En Çok Nerelerde Bulunur?

 

Kehribar taşının en çok bulunduğu ülkeler şöyledir; İngiltere, Ukrayna, İsveç, Hollanda, Sicilya ve Romanya

 

Maden Teknik Genel Müdürlüğünün verilerine göre ülkemizde kehribar taşının bulunduğu yerler şöyledir; özellikle ülkemizde Erzurum ve Ankara’nın Haymana ilçelerinde yatakları bulunduğu söylenir.

 

 Kehribar Taşının Oluşumu

 

Kehribar taşı doğal olarak oluşan bir taştır. Kehribar Çam reçinelerinin, yaprakların, böcek gibi hayvanların zamanla toprak altında kalarak, fosilleşmesi ile meydana gelmiştir. Bu fosilleşme süreci sanıldığı gibi kısa bir zamanda değil tıpkı bir petrol oluşumu kadar uzun zamanlarda gerçekleşmiştir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir