Kediler Nasıl Beslenir? Kedilerin Bakımı Nasıldır?


kedi
kedi

Başına buyruk olan kedilerin sizi memnun etmek veya tasvip edilmek gibi kaygıları yoktur. Eğer bir kedi sizi dost edindi ise, onun sevgisini kazanmışsınız demektir. O size bulabileceğiniz en mutlu ve keyifli beraberliği verecektir. Tabii ki canının istediği zamanlarda…

Muhtemelen 14 yıl veya daha fazla süreyi birlikte geçireceğiniz asil dostunuzu 10-12 haftalık olduktan sonra seçmelisiniz. Bu süre içerisinde annesiyle kalması gereken yavrular, daha sağlıklı ve mutlu bir kediye dönüşüyor. Yavru kedi seçimi yaparken gözlerinin temiz ve parlak olmasına, herhangi bir akıntı olmamasına ve üçüncü göz kapağının görünmemesine dikkat edilmelidir. Kulaklarının içi pembe, burun serin, nemli ve akıntısız, karın bölgesi hafifçe yuvarlak, tüyleri parlak ve düz olmalıdır.

Kedileri Yakından Tanıyalım

• Kediler az ama öz konuşur. Eğer miyavlıyorsa mutlaka bir derdi veya bir isteği vardır.

• Kediler karanlıkta çok rahat hareket edebilirler. Hiçbir şeye çarpmadan etrafta dolaşabilecekleri gibi, gözlerini hiç kırpmadan
saatlerce bir nesneye bakabilirler.

• Kedilerin duyma duyusu ile alakalı 30 adet kasları vardır. Sadece kulaklarını hareket ettirerek ses kaynağını, mesafesini ve kalitesini algılayabilirler.

• Bir düşmanla karşılaştıklarında tüylerini bir kirpi gibi dikleştirebilirler.

• Kedilerde 244 adet kemik bulunur. İnsanlarda bu sayı 204’tür.

• Kedilerde 70 milyon civarında koku hücresi bulunur. Buzdolabının açılıp kapanması gibi kısa bir sürede, birkaç oda öteden dağılan kokuları algılayabilirler.

• Kediler vücut sıcaklığına yakın sıcaklıktaki mamaları tercih ederler. Bu nedenle buzdolabında sakladığınız yiyeceklerin oda sıcaklığına gelinceye kadar ısınmasını beklemelisiniz.

• Kediler mamalarını yerken, mama kaplarına bıyıklarının dokunmasından hoşlanmadıkları için derin olmayan ve geniş
kaplarda mama vermeniz uygun olacaktır.

•Her gün yüksek miktarlarda çiğ karaciğer tüketen kedilerde A vitamini zehirlenmesi görülebilir.

Nasıl Besleyeceksiniz?

kedi

Kedinizin hayatı boyunca dengeli besinler alması çok önemlidir; çünkü kedinizin alacağı beslenme faktörlerinin (protein, yağ, vitamin ve mineraller) dengeli olması, sağlıklı ve canlı olmasını sağlar. Bu temel besin maddelerinden başka, kedinizin yaşam fonksiyonlarını sağlıklı olarak sürdürebilmesi için gerekli olan ve kendi vücutlarında üretilemeyen Taurin, Arachidonik asit ve A vitamini gibi maddeler vardır.

Bu maddelerin ortak yönü, kedinizin sadece hayvansal gıdalar yoluyla alabileceği maddeler oluşudur. Kediler etobur canlılar olduğundan beslenmeleri büyük ölçüde hayvansal gıdalar tarafından karşılanmalıdır. Bunun yanında sindirimin düzenlenmesi için kedinizin gıdasına bitki liflerinin de eklenmesi gerekir. Sonuç olarak; kedinizin öğünü temel olarak hayvansal kaynaklı olmalı, ama bitkisel kaynaklı besinler de ilave edilmelidir. Besin kaynaklarının kalitesi ve besin maddelerinin doğru oranlarda verilmesi çok önemlidir.

Yavru Kediler

Yavru kediler 6 haftalık olana kadar anneleri tarafından emzirilmelidir. Bağışıklık sisteminin gelişmesi ve gerekli vitamin-mineral gereksiniminin karşılanabilmesi açısından anne sütü büyük önem taşır. Bu dönemin sonunda, yavrunun anne sütünden ayrılmasına yardımcı olmak için ılık su ile yumuşatılmış kuru mama verilebilir. Mamaya karıştırılan su miktarı yavaş yavaş azaltıldığında, yaklaşık bir hafta içinde yavru kediniz artık annesinden ayrı bağımsız beslenmeye hazırdır. Dişlerinin sağlıklı gelişmesi ve hayat boyu sağlıklı bir diş yapısına sahip olması için kedinizin dişiyle parçalayabileceği derecede sert gıdalarla beslenmesinde büyük yarar vardır.

Yetişkin Kediler

Besinlerini az ve sık olarak almaya eğilimli olmalarına rağmen mamasını iki öğün halinde vermeniz önerilir. Verilecek günlük miktar ise kedinin boyutu, kilosu ve hareketli olup olmamasına göre değişir. Hareketli ve iri yapılı kediler hareketsiz ve küçük yapılı kedilere oranla daha fazla veya daha yüksek besin değerli mama yemelidirler.

Gebe ve Yavru Kediler

kedi
kedi

Embriyonun gelişmesi için gerekli enerji ve mineralleri kendi vücudundan harcayan annenin, söz konusu mineral ve enerji kaybını karşılayabilmesi için diğer zamanlarda yediği miktardan daha fazla veya yavru geliştirme mamaları gibi yüksek enerjili mamalardan yemesi gerekmektedir. Doğumdan sonra yavrularını besleyen kediler ele günlük normal besinlerinin yaklaşık 3 misli fazla besin almak zorundadır.

Kısırlaştırılmış Kediler

Kısırlaştırılmış kediler, eğer hareketli yapıda değilseler, kilo almaya eğilimlidir. Bu sebeple kediniz kısırlaştırtldıktan sonra; verilmesi gereken mama miktarını dikkatli ayarlamanız gereklidir.

Yaşlı Kediler

Yaşlılığa bağlı belirtilerin en aza indirgenebilmesi için besinlerin protein, yağ ve mineral içeriklerinin dikkatli ayarlanması gerekir.

Nasıl Eğiteceksiniz?

Kedilerin eğitimi köpeklerinkinden çok farklıdır. Kedilerin sizi memnun etmek veya tasvip edilmek gibi kaygıları yoktur. Hem çok akıllı hem de kendi başlarına buyrukturlar. Yapmamasını istediğiniz hareketleri ve alışkanlıkları var ise, öncelikle bunların nedenlerini araştırmanız gerekir.

Kediler genellikle masaların, mutfak tezgahlarının, koltukların üzerinde dolaşmayı çok severler. Bu artların yüksek yerlerde etrafı seyretmekten hoşlanmalarından kaynaklanır. Asil dostunuza pencere önünde bir yer ayarlar ve ona göre dekore ederseniz bu konuda çok rahat edersiniz.

Kedinizin koltuk ve benzeri şeyleri tırmalamasından hoşlanmıyor ve bunu engelleyemiyorsanız etrafı kenevir halat ile sarılmış bir direk yapın. Kedinizi buna alıştırmak içinse; direğin üzerine kedilerin çok sevdiği bir ot türü olan catnip sürün. Kediler sudan, gürültüden, ani hareketlerden hoşlanmazlar. Yapmamasını istediğiniz bir şeyi yapmaya başlarsa, ilk olarak dikkatini dağıtın ve ilgisini başka bir şeye çekin. Örneğin aniden elinizi çırpın; içine birkaç madeni para ‘koyduğunuz bir teneke kutuyu güçle sallayın; su tabancası ile üzerine su sıkın.

Eğitimine kediniz hayatınıza girer girmez başlayın. Onu şaşırtmamak için hep aynı komutları tekrarlayın. Israrlı olun, her kedinin kendine göre bir karakteri olduğunu ve eğitiminizi ona göre ayarlamanız gerektiğini unutmayın. Yaptığı hatalardan dolayı onlara bağırıp çağırmak veya dövmeye kalkmak ters tepki yaratır. Böyle bir tavır hem sizden soğumasına hem de strese girmesine sebep olacaktır.

Onu cezalandırarak eğitmeyin. Kediler kendi yerlerine çok düşkündürler. Hep tanıdıkları görüntüler, kokular ve seslerle birlikte olmak isterler. Tanıdık çevresindeki ani değişiklikler onun strese girmesine neden olur. Böyle durumlarda onunla tatlı bir ses tonu ile konuşun, daha çok ilgi ve şefkat gösterin, oyuncaklarının ve eşyalarının yanında olmasına dikkat edin.

Kedinizin Sağlığı

Kedinizle birlikte yaşamaya başlar başlamaz, öncelikle onu güvendiğiniz bir veterinere götürüp, parazit ilaçlarını ve aşılarını yaptırmanız gerekir. Kedilerin bakımı çok kolaydır. Kokmazlar ve temizlik hastasıdırlar. Kendi kendilerini devamlı temizlediklerinden dolayı yıkanmalarına gerek yoktur. Arada sırada ve özellikle tüy dökme mevsiminde uygun bir fırça ile fırçalanmaları yeterlidir. Uzun tüylü kediler, tüylerinin düğümlenmesini engellemek için uygun bir tarak ile sıkça taranmalıdır.

Kedinizin tuvalet ihtiyaçlarını karşılamak için evin sakin ve uygun bir yerine kum kutusu koymanız ve ona bir kere bu kumu göstermeniz yeterlidir. Temizliğe çok düşkün olduklarından kumun her zaman temiz tutulmasını isterler, aksi halde ihtiyacını hoşunuza gitmeyen bir yerde giderebilirler.

Kedinin ihtiyacını kum kutusu dışında gidermesinin diğer bir sebebi de sağlık sorunu olabilir. Bu sorun onun kutuya çıkmasına engel olabilir ya da kutuya gelene kadar kendini tutamayabilir. Eğer böyle bir şüpheniz olursa onu derhal güvendiğiniz bir veterinere götürün.

Tedavi esnasında, onun küçük bir alanda kalmasını ve kum kutusundan fazla uzakta olmamasını sağlayın. Kumdan uzakta  bir yerde her zaman temiz su ve yemek bulundurun. Kum kutusunu kullanılmasının başka bir sebebi de evdeki herhangi bir durumdan dolayı strese girmiş alınası veya kumun cinsinin değişmiş olmasından kaynaklanabilir. Kum kutusunun yerini değiştirmek istiyorsanız, yeni yere de bir kutu koyun. İlk zamanlarda iki kutuyu da kullanılmasına izin verin. Yeni kutuya alıştıktan sonra eskisini kaldırabilirsiniz. Kedilerin kulaklarının temizlenmesi onların sağlığı için gereklidir. Kedinizin kulak temizliğini kulak temizleme çubuklarıyla gerçekleştirebilirsiniz.

Kedi Hastalıkları

Mantar: Kedilerde en sık rastlanan hastalıklardan biri olan mantar enfeksiyonu genellikle genç ve uzun tüylü kedilerde görülür. Bulaşıcı olan bu enfeksiyon kedilerde daha çok derinin, tüylerin ve pençelerin yüzeyinde yaşar. Belirtisi kırılan tüyler, pul pul olan deri bölgeleridir. Çok sağlıklı hayvanlarda bu hastalık birkaç hafta içinde kendi kendine geçse de enfeksiyon insanlar ve diğer hayvanlar için bulaşıcı olduğundan mutlaka tedavi edilmelidir.

Egzama: Alerjik deri yangısı olarak da bilinen bu hastalık, alerjik maddelerin deri üzerine sürekli etkimesi sonucu oluşur. Önceleri deride hafif bir kızarıklık, daha sonra da kabarcıklar oluşur. Bu kabarcıkların patlaması serum açığa çıkartır ve deri yüzeyi ıslak bir hal alır. Bu ıslaklığın kuruması kabuk oluşumuna neden olur. Bakteriler işin içine girerse irinli akıntılar meydana gelir ve kıl dökülmesi başlar. Hastalığın ilk belirtisi kaşıntıdır. Kedilerde genellikle baş, özellikle göz ve kulak çevresinde, ayaklarda, kuyruk kökünde ve nadiren göğüskarın bölgesinde görülür.

Solar Dermatif (Kulakların güneş ışığına bağlı yangısı): Bu hastalık genellikle beyaz renkli, beyaz kulaklı, mavi gözlü kedilerde görülür. Yoğun güneş ışınlarına maruz kalma sonucu pigmentsiz kulaklarda görülen bu kronik deri yangısının belirtileri pembeleşen kulak kenarları, dökülen kıllar, sulanma ve kabuklanınadır. Kediler bu duruma ilk başlarda pek tepki vermezler fakat durum ağırlaştıkça kulaklarını kaşımaya ve tahriş etmeye başlarlar. Beyaz kedilerde aynı durum alt göz kapağı kenarlarında da görülebilir. Bu hastalık kronikleşerek deri kanserine yol açabilir. Bu hastalıktan korunmanın ilk yolu kedinizi güneşten korumaktır.

Kediler ve Sağlığımız

Kedi tüyünün kist yapması korkusu çok yaygındır. Kedi tüyünden dolayı kist oluşmaz, kisti oluşturan bir bağırsak parazitidir. Parazitlere karşı düzenli olarak ilaçları yapılan kedilerden böyle bir hastalığın geçmesi mümkün değildir. Ayrıca kedi tüyünün insan vücuduna girmesi oldukça zordur. Burnumuzdaki kıllar, tüylerin nefes yoluyla girmesini engeller, ağızdan da yutulması mümkün değildir. Tüyler boğaza takılır ve birkaç öksürükle dışarı atılır.

Diğer bir korku da bebeklere bulaşan Toxoplosmosis adındaki parazittir. Yediği hastalıklı bir kuş ya da fareden kediye, kedinin dışkısından da hamile anneye geçen bu parazit, bebeklerin özürlü doğmalarına sebep olabilir. Kedi, ömrü boyunca yalnız bir kere, parazit vücuduna girdiğinde onu dışkısı ile düşürür. Parazitin etkin hale gelmesi, dışkının çıkışından en az 24 saat sonra gerçekleşir. Eğer bu hamilelik dönemine rast gelmişse, kedi kumunu her gün değiştirmek, kumu değiştirirken eldiven kullanmak ve elleri özenle yıkamak gibi önlemler parazitin anneye bulaşmasını engeller.

Kedilerle İletişim

Bir kedi ile iyi geçinmenin yolu, onun karakterini anlamakla başlar. Onun vücut dilini izleyin. Kuyruğu ruhsal durumunu hemen ele verir. Eğer kuyruğu yukarıda ise keyfi yerinde demektir. Eğer kuyruğunu iki yana sallıyorsa hoş olmayan bir durumun beklentisi içindedir. Hızlı hızlı öne arkaya doğru geliyorsa, bu bir şeyden korktuğuna ve muhtemelen saldırmaya hazırlandığına işarettir. Kedinizin ruh sağlığı için eğlenmesi ve beynini çalıştırması gereklidir.

 
https://hayvanbilgileri.com/


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir