Katran Nedir? Nasıl Kullanılır?


Katran

Katran Nedir?

Anadolu’nun Toros dağları yaylalarında yetişen bazı ağaç türlerinden çok eski zamanlardan beri katran imal edilir. Günümüzde ağaçlardan katran elde etme oranı çok azalmıştır. Ağaçlardan üç çeşit bitkisel katran elde edilir.

Kara katran veya çam katranı, kızıl veya kara çamdan elde edilir. Bu katran siyah renkli, bal kıvamında, keskin kokulu, kalın pekmez gibi bir sıvıdır.

* Cilt yaralarına, bilhassa veteriner hekimliğinde hayvanların deri hastalıklarında, yaralara sürülür. * Mide ve bağırsak hastalıklarına karşı, leblebi unu ile karıştırılır. Leblebi büyüklüğünde haplar yapılarak günde üç defa birer adet içilir.

Sarı katran, ince katran (pix cednia) sedir ağaçlarının çıralı kök ve gövdelerinden elde edilir. Bu katran dut pekmezi kıvamında ve rengindedir, kırmızımtırak esmer renktedir.

* Veteriner hekimlikte, hayvanların deri hastalıklarında yaralama sürülür.

* Arı kovanlarının içine az miktarda konur, kovanı güve vc karıncalardan korur.

Andız katranı (pix junipenıs) andız ağaçlarının kök ve gövdelerinden elde edilir. Siyahımtırak kırmızı renkli ve güzel kokuludur.

* Leblebi unu ile karıştırılarak nohut büyüklüğünde haplar yapılır, mide ve hemoroite karşı günde üç defa birer adet yutulur.

* Balgam söktürücü özelliği vardır. Yemeklerden sonra birer adet alınır, üzerine sıcak olarak, ballı süt karışımı içilir.

* Uyuz hastalığına karşı, merhemlerin bileşimine girer.

* Göz hastalıklarının bazılarında, ateşe katran damlatılır, dumanında durulur.

*Andız katranı ateş üzerine damlatılır, dumanı körükle arı kovanına üflenerek, anlar dezenfekte edilir.

* Hemoroit ve makat mayasılına sürülür.

* Saç dökülmelerine, kepeklenme ve kaşıntılara, katranlı Arap sabunlu şampuan tavsiye edilir.

* Temreye ardıç katranı sürülür.

Katran köpüğü:

Çam katranı bir miktar su ile karıştırılır, kuvvetli bir şekilde çalkalanır. Bunun sonucunda karışımın üzeri köpüklenir, Buna katran köpüğü adı verilir.

* Yaraların temizlenmesine kullanılır.

* Akciğer veremi, baş ağrısı ve saraya karşı, 5 gr. katran köpüğü masteki sakızı ile karıştırılarak 1 defada de-fada yutulur. Kalp için de şifalıdır.

* Nefes darlığı, göğüs ağrıları ve öksürüğe karşı, 3 gr. katran köpüğü, 10 gr. meyan balı, 3 gr. toz anason karıştırılarak, günde üç defa yemeklerden sonra içilir.

* Akrepler, katran köpüğü sürülen vücuda gelmez ve sokmaz.

* Baş ağrıları ve üşütmelere karşı, bir bardak bal şerbetine 2 – 3 gr. katran köpüğü konur, içilir.

* Karaciğer ve dalak rahatsızlıklarında, bir bardak bal şerbetine 3 gr. katran köpüğü konur, üç defada içilir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.