Kararsızlık Nasıl Giderilir?


Çoğu insan kararsızlıktan şikayetçidir. Bazen günler boyunca karar vermeye çalışılsa dahi bir türlü sonuca ulaşılamaz. Hatta bir de işin içine mantığın yanında duygular da girerse bu iş içinden çıkılamaz bir hal alır. İşte böyle zamanlarda herkesin beklediği sihirli bir hap vardır ki neyin doğru olduğunu hemen söyleyebilsin. Fakat böyle bir durum asla gerçekleşmeyeceği için çare kararsızlıkla baş edebilmek olacaktır. Peki, kararsızlık nasıl giderilir?

Duygularınızla Yüzleşin

Kararsızlığı gidermenin en büyük yardımcısı duygular ile yüzleşmektir. Manevi değerler karar verirken her zaman en büyük role sahiptir. Mantığın dahi arka planda kaldığı zamanlarda çoğu insan duygularıyla en son bir karara ulaşır. Bu yüzden kararsızlığın giderilmesi için öncelikle sonucu yanlış veya doğru olsun kararsızlıkta hem en büyük rol oynayıcı hem de en büyük etken olan duygularla baş etmeyi öğrenmek gerekecektir. Kişinin öz eleştirisini tüm objektifliğiyle yapması, ne istediğini tam olarak tanımlaması ve bu çerçevede duygularına yön vermesi kararsızlığın giderilmesine yardımcı olaraktır.

Olaylara Farklı Bir Bakış Açısı İle Bakın

Kararsızlığın giderilmesinde bir başka yöntem ise olaylara farklı bir bakış açısı geliştirmek olacaktır. Bu
demektir ki kararsız durumlarda olaylara birer sorun olarak bakmak yerine fırsat olarak kabul etmek daha doğru bir hareket olacaktır. Böylece kişi kararsızken yapması gerekenleri ertelemek zorunda kalmaz tam tersi fırsatları kovalayarak asıl ihtiyaçları ortaya çıkarmaya çalışır. Buda yaşanılan kararsızlığın kısa sürmesini sağlayacaktır.

Gereksiz Düşüncelere Son Verin

Kararsızlığın giderilmesi için bir diğer yöntem ise kafada oluşan gereksiz düşüncelere bir son vermeyi başarabilmektir. Örneğin bir kişi bir dükkandan kıyafet alacak fakat kararsızlık yaşıyor. Bu kararsızlığın başlangıcı bu paranın bu kıyafete değer olup olmadığı ile başlar ve daha sonraları ya kimse beğenmezse, ya daha ucuzunu görürsem kendimi kötü hissederim diye devam eder. Zamanla nesnel kararsızlıklar kişisel kaygı, düşünce ve korkulara dönüşür.

Kısacası burada aslında kararsızlığa düşüren üzerinde düşünmek zorunda kalınan nesnel gerçekler değil zamanla kafada yaratılan kaygı ve düşünceler. Bu düşünceler üzerinde tam bir hakimiyet sağlanamadığı sürece de kararsızlık büyüyerek devam edecektir. Bu yüzden biriken ve içinden çıkılmaz bir hale dönüşen düşüncelerin kontrolü sağlıklı bir şekilde sağlanabildiği sürece kararsızlıkla baş etmek mümkün olacaktır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir