Kan Bağışının Önemi ve Faydaları


Hematoloji

Kan acil değil sürekli bir ihtiyaçtır bu nedenle kan bağışı hem hastalar için hem de kan bağışı yapan kişiler için oldukça önemli bir durumdur.

Kanamalı bir hasta olan ameliyata girdiğinde 6-8 ünite kana ihtiyaç duymaktadır ve o durumdaki bir hasta için kan hayati bir ihtiyaç durumundadır kan bulunmadığı halde ise o hasta yaşamını kaybetmeyle karşı karşıyadır. Sorunlu bir gebelik geçiren kadın da doğum sırasında kana ihtiyaç duyabilir.

Yaşamları boyunca sürekli kan takviyesine ihtiyaç duyan hemofili ve talesemi hastaları da günümüzde oldukça fazladır. Bu kişiler için sağlıklı olan ve bulaşıcı hastalıkları olmayan kişiler kan bağışı yapmalıdırlar. Kan bağışı yapan kişiler hem kendilerine fayda sağlarlar vücutlarındaki kan yenilenir ve hasta olan kişilere de kan bağışı yaparak onlarında hayatlarını kurtarmış olur.

Kan verecek kişilerin öncelikle kanına bir çok test yapılır ve bu işlemlerden sonra kan bağışı yapıp yapamayacaklarına karar verilir.

Şunu unutmamalıyız ki eğer sağlıklıysak ve tüm şartları karşılıyorsak kanımıza ihtiyacı olan kişilere kanımızı bağışlayarak yardım etmeliyiz çünkü unutmamalıyız ki bir gün biz de o duruma düşebiliriz.

Kan Vermenin Faydaları Nelerdir?

  • Kemik iliğinin yağlanmasını önleyip, kan yapımı canlı tutulur.
  • Verilen kanın yerine, anında vücuttan genç hücreler dolaşımına katıldığı için, bağışçı daha dinç ve canlı olur.
  • Kandaki yüksek yağ oranı düşer.
  • Kan bağışı kalp krizi ihtimalini %90 azaltır.
  • Kan bağışlayan kişide baş ağrısı, stres, yüksek tansiyon, yorgunluk gibi rahatsızlıkların giderilmesinde çok büyük katkısı olur.
  • Kan bağışçısı her kan verdiğinde: AIDS, Hepatit B, Hepatit C, Sifiliz Kan grubu taramasından ücretsiz olarak yararlanmış olur.

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir