Kabil – Darul Aman Sarayı Hakkında Bilgi


Kabil – Darul Aman Sarayı

Darul Aman sarayı Afganistan’ın Kabil şehrinde bulunan ve Bir zamanlar parlak bir Afgan geleceğinin sembolü olarak düşünülen şey şu anda bombalanmış bir harabe olarak göze çarpıyor.

“Barışın yaşadığı yer” olan Darul Aman, bir zamanlar ülkenin modern geleceği olarak düşünülmüş olan Afganistan’ın başkenti olan Kabil’in dışındaki kalıntılarda oturuyor. 1919-1929 yılları arasında Afganistan hükümdarı olan Amanullah Khan, sarayın ülkedeki yeni bir başkentin merkezi olmasını isteyerek yapının inşasını emretti. Şehir, pırıl pırıl, Avrupa tarzı bir yerleşim olacaktı ve saray mücevheri gibi ovadan yükselecekti.

Belirttiğimiz gibi Amanullah Khan’ın bu isteği tamamlanmadı. Saray virane olarak kaldı. Amanullah Han’ı görevden alan muhafazakar hükümdarlar, planlarını ve reformlarını küçümseyerek Darul Aman Sarayı’nı çürümeye bıraktılar. Bir zamanlar iyimserliğin ve değişimin sembolü olması beklenen saray 1970 – 1990 yılları arasında ülkedeki çatışmalar sırasında zarar gördü. Üstelik 2012 yılında Taliban’ın hedeflediği atış noktalarından biri haline geldi. Bugün hala ayakta duran Darul Aman tamamen çökmek üzereydi.

2005 yılında, sarayı Afganistan’ın gelecekteki parlamentosu koltuğu olarak yenilemek üzere bir plan açıklandı. Öncelikli olarak yabancılardan ve zengin Afganlardan gelen özel bağışlar tarafından finanse edilecekti. Temmuz 2010’dan itibaren hala herhangi bir yenileme izine rastlanmadı.

Kabil belediyesinin inşaat ajansına başkanlık yapan Yasin Niazi, yeni planın, ana yeniden yapılandırma çalışmalarıyla mücadele etmeden önce çevre duvarını inşa ederek ve erişim yolları ve kamu hizmetleri de dahil olmak üzere altyapıyı geri yükleyerek yavaş yavaş başlayacağını söyledi.

“Saray orijinal mimari planlarına göre tadilat yapılacak. Dolayısıyla, inşa edildiği zamanki ile aynı olacak “dedi. “Aynı taşı ve aynı ocağı kullanıyoruz bile.” açıklamasında bulundu. Projenin ihalesini kazanan yerel inşaat firmasının yöneticisi Walid Abu Fajar, yeniden yapılanmanın üç yıl sürecek şekilde planlandığını söyledi.

 


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bsr recyclinghöfe