J.R.R. Tolkien Kimdir?


This is a 1967 photo of J.R.R. Tolkien. Tolkien is the author of "The Lord of the Rings" and an Oxford University Professor. (AP Photo)

İngiliz yazar ve şair olan John Ronald Reuel Tolkien, aynı zamanda filolog ve profesör unvanı olan bir akademisyendir. Uzmanlık yaptığı alan Anglo-Saxon dili ve edebiyatı olan TolkienHobbit, Yüzüklerin Efendisi, Silmarillion gibi fantastik kurgu tarzındaki eserleriyle bilinmektedir.

Tolkien’in Hayatı

3 Ocak 1892 tarihinde İngiliz sömürgesi altındaki Güney Afrika’nın Bloemfontein kentinde dünyaya geldi. Babası bir bankanın müdürü olan J.R.R. Tolkien’in ailesi yeni bir hayat kurmak adına Güney Afrika’ya yerleştiler. İklim şartları nedeniyle anneleri Mabel, Ronald ve kız kardeşi Hillary’yi alarak İngiltere’ye geri döndüler. Ailenin babası Arthur’un da kısa süre sonra dönmesi bekleniyordu, ancak 1896 yılında ölüm haberi geldi. Arthur’un ölümünden sonra anne Mabel, çocuklarla birlikte ufak bir köy olan Sarehole’a yerleştiler. Bu ufak köy, çok az yaşasalar da Tolkien’de büyük etkiler bıraktı. Tolkien’in King Edwards okuluna başlaması nedeniyle, ailecek tekrar taşındılar. Okula başladıktan birkaç yıldan sonra 904 yılında annesini şeker hastalığı sebebiyle kaybetti. Sonrasında teyzelerinin yanına gelen Tolkien ve kız kardeşi burada peder Morgan’ın gözetimine verildiler. King Edwards okulunda okurken, değişik dillere olan merakı iyice belirdi ve kendine has bir dil kurgulamaya başladı. Kurguladığı bu dil, Elf dilinin ta kendisiydi…

Gençlik yıllarına adım atarken, yaşadıkları Birmingham kentinde 29 metre yüksekliği olan Perrott’s Folly kulesi ile onun yanında bulunan ikinci bir kule, Tolkien’i büyüleyen iki büyük yapıydı. Bu iki kule, ileride yazacağı Yüzüklerin Efendisi romanı için ilham kaynağı oldu. Tolkien, yine bu yıllarda Gamgee adlı yerel bir pamuk markası da o yıllardan kalan bir hatıra gibi, bu markayı Frodo’nun yakın ve sadık dostu Sam için soyadı olarak kullanmıştır. 16 yaşındayken tanıştığı Edith’e aşık olan Tolkien, peder Morgan engeli nedeniyle tek aşkından koptu. Klasik dillerle ilgili eğitim almak için Exeter Kolejine yollandı.

21 yaşını tamamladığında hiç unutamadığı Edith’i buldu ve 1916 yılında evlendiler. O dönemde I. Dünya savaşı tüm hızıyla devam etmekteydi. Tolkien’de orduya katıldı ve Fransa cephesinde görev yaptı. Savaş dönemi Tolkien’in üzerinde derin izler bıraktı. Savaştan sonra Oxford English Dictionary’de işe başlayan Tolkien, hayatının büyük bölümünü burada geçirdi. 1945 yılına gelindiğinde Oxford Üniversitesinde Profesörlüğe kadar yükselen Tolkien’in bu yıla gelindiğinde 4 çocuğu olmuştu. Tüm bu süreçlerde Tolkien, hayalinde orta dünyayı kurmaya devam ediyordu. 1971’de karısını kaybeden Tolkien, bundan iki yıl sonra 1973 yılında, İngiltere’nin Bournemouth şehrinde hayata veda etti.

Tolkien’in Eserleri

İlk kitabı, bir çeviri olan Sir Gawain and The Gren Knight’dı. C.S. Lewis ile birlikte entelektüel bir topluluk olan İnklings’i kuran Tolkien, 1937 yılında Hobbit adlı eserini yayınladı. İlk başlarda, bir profesör nasıl olurda masal kitabı yazar gibi olumsuz tepkiler alsa da, kısa sürede popüler hale geldi. Yüzüklerin Efendisi’nin başlangıç noktası olan Hobbit ile orta dünya okurlarının karşısına çıkmış oldu. 1957 yılında da Yüzüklerin Efendisi serisini yayınladı.

  • Sir Gawain and The Gren Knight ( 1925 )
  • Beowulf The Monsters and The Critics ( 1936 )
  • Hobbit ( 1937 )
  • Fairy Stories ( 1939 )
  • Farmer Giles of Ham ( 1949 )
  • Lord of The Rings – Yüzüklerin Efendisi ( 1957 )
  • The Adventures of Tom Bombadil ( 1962 )
  • Smith of Wootton Major, The Road Goes Ever On ( 1967 )

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir