Kimdir

İvan Sergeyeviç Turgenyev kimdir?

Rus edebiyatının büyük isimlerinden İvan Sergeyeviç Turgenyev 1818’de doğdu. Babası, soylu bir ailedendi, fakat yoksul düşmüştü. Süvari Albayı baba Turgenyev, Spasskoye malikanesinin sahibi, yaşlı bir kadın olan, Varvara Petrovna ile evlendi. Okumuş, eğitime, kültüre düşkün fakat bir o kadar da sert olan annesi, suç işleyen toprak kölelerini acımasızca cezalandırır, kırbaçlatırdı.

İçinde bulunduğu şartlar Turgenyev’in fikirlerini küçük yaşlarda şekillendirmeye başladı. Moskova ve Petersburg üniversitelerinde okudu. Felsefe fakültesini iyi dereceyle bitirdi. Daha sonra Almanya’da tarih ve klasik filoji dallarında çalışmalar yaptı, Yunanca ve Latince öğrendi.

1842 yılında Rus eleştirmen Belinski ile tanıştı. Belinski’nin ilişki içinde olduğu insanlar toprak köleliğine karşı duran aydın kesimdi. Turgenyev, Gogol’un geliştirdiği gerçeklik çizgisinde ilerledi. Eserlerinde umut, çaresizlik ve hüsran gibi duyguları yoğun olarak işleyen Turgenyev, romanlarının zirvesini oluşturan “Babalar ve Oğullar” da adeta yaşadığı bunalımlar çağının insan ruhundaki akislerini çizdi. Eserlerinde zıt kişilikleri, mutlulukla mutsuzluğun, maddeyle ruhun, iyiyle kötünün çarpışmasını da bütün şiddetiyle hissettirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir