Istakozların Kanı Neden Mavidir?


Istakoz

Istakoz, genelde kaya diplerinde yaşayan, eti belli bir kesim tarafından çok sevilse de diğer kesimler tarafından hala yenilmeye cesaret edilememiş bir hayvan türüdür. Istakozun yenilmeye cesaret edilememiş olması korkutucu görünüşünden kaynaklanmaktadır. Uzun antenleri ve kabuklu yapısı onu korkutucu yapmaktadır. İrkiltici bir yapısı olmasına rağmen, ıstakoz zararsız bir hayvandır.

Istakoz bilinenin aksine kırmızı renge sahip değildir. Kırmızı renkte görmüş olduğunuz ıstakoz aslında pişirilmiş bir ıstakozdur. Pişirilmiş ıstakozun kırmızı rengi almasının sebebi kabukta oluşan yüksek sıcaklığın kırmızı renk dışında bütün renkleri emmesi sonucu oluşur. Çünkü kırmızı ışık emilmez yansıtılır. Istakozlar genelde kahverengi, turuncu ve mavi renk olabilirler.

Istakozun canlı canlı pişirilmesinin sebebi, ıstakozun ölmeden önce zehirli salgı salgılamasını önlemektir. Salgılanan etin yenmesi ciddi zehirlenmelere ve ölümlere yol açabilir.

Istakozlar pişirilirken çıkan çığlık gibi çıkan sesler, hayvanın kabuklarının genleşmesinin sonucu çatırdamasıdır. Istakozların ses telleri olmadığından, çığlık benzeri sesler çıkarması olanaksızdır.

Istakozlar bir uzvunu kaybettiğinde yenileme ve yeniden büyüyebilme özelliğine sahiptir. Ve insanların aksine gözlerine yakın bir kısımda bulunan bir delikten dışkısını bırakırlar.

Şimdilerde zengin yemeği olarak tabir edilen ıstakoz, çok eskilerde fakirlere ve mahpushanedeki mahkumlara verilirmiş.

Istakoz ülkemizde genelde Ege ve Akdeniz sularında sığ ve taşlık alanlarda yaşarlar.

Bazı yörelerde, Istakoz yerine kerevit kelimesi de kullanılabilir.

ISTAKOZLARIN KANI NEDEN MAVİDİR?

İnsanlarda bilindiği gibi kana kırmızı rengi veren madde hemoglobin maddesidir. Aslında sadece insanlarda değil, bütün omurgalıların kanı kırmızıdır. Hemoglobin ve hemoeritrin pigmentini içeren kanlar kırmızı renklidir. Kanın temiz olmasına göre kanın rengi değişebilir. Pis kan kahverengi-bordo rengini andırırken, temiz kan saf kırmızıdır.

Istakozların kanına mavi rengi veren madde hemosiyanin pigmentidir. Mavi kan rengine sahip olan hayvanlar, eklembacaklılar ve yumuşakçalardır.) Hemoglobin pigmenti içeren kanların yapısında demir bulunurken, hemosiyanin içeren kanların yapısında bakır elementi bulunur. Bu nedenle ıstakozların kanı mavidir.

KANI MAVİ OLAN CANLILAR NELERDİR?

Omurgasız eklembacaklıların genelde kanları mavi renktir. Örneğin atnalı yengeci, karides, ıstakoz, yengeç, örümcek vb. Bu hayvanların kanları oksijenli iken mavidir. Oksijen yokluğunda renksizdir.

https://www.duakitabi.com/


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir