İşitme Kaybı Nedir ve Belirtileri Nelerdir? Nasıl Tedavi Edilir?


İşitme Kaybı
İşitme Kaybı

Bazı durumlarda kulağa ait hastalıklar, bazen de dış kulak yolunda olan basit kirlilik bile ses titreşimlerinin iç kulağa yansımasına engel olarak sizi işitme kaybı ile karşı karşıya bırakabilir. Sizler için işitme kaybı ile ilgili detaylı bir yazı hazırladık.

İşitme Kaybı Nasıl Meydana Gelir?

Yukarıda tarif ettiğimiz işitme sistemi içinde herhangi bir noktada bir yetersizlik sözkonusu olursa, bu durumda işitme kaybından bahsedebiliriz. Yani dış kulak, orta kulak, iç kulak veya sinirlerle ilgili bir problem varsa bu sefer işitme kaybıyla karşı karşıya kalabiliriz.

İşitme kayıplarının genellikle üç tipte olduğunu söyleyebiliriz:

 • Sinirsel işitme kayıpları
 • İletim tipi kayıplar
 • Bunların ikisinin bir arada olduğu kayıplar

Sinirsel İşitme Kaybı

Sistem içinde sinirler hasar gördüyse, yani ses dalgaları kulağa kadar yansıyorsa ama kulağa gelen ses dalgaları beyine iletilemiyorsa, bu sinirsel bir tip işitme kaybıdır.

Başlıca nedenlerin en başında aslında yaşlanmak gelir. Maalesef kabul etmeliyiz ki, yaşımız ilerledikçe işitme kalitemiz yavaş yavaş bozulmaya başlar. 80 yaşına gelmiş pek çok kimsede belli miktarda işitme kaybı olduğunu söyleyebiliriz.

Yüksek sesler işitme kaybının nedenlerinden bir diğeridir. Özellikle yüksek sesli makinelerle aynı ortamda bulunanlarda, gece kulüplerinde veya hafriyat, kazı makineleriyle çalışanlarda, sürekli yüksek sesle müzik dinleyen kişilerde işitme kaybı olabileceğini söylemek lazım.

Zaman zaman bahsedildiği gibi hiçbir hastalık tek başına ortaya çıkmıyor. Her şeyin temelinde aslında genetik faktörler yatıyor. Ailenizden birinde işitme kaybı varsa, sizde de olma ihtimali biraz daha yüksek.

İç kulağa ait enfeksiyonlar, sinirleri etkileyen hastalıklar, enfeksiyonlar, kafa travması gibi durumlar da yine işitme kayıplarına yol açabilir.

İletim Tipi İşitme Kaybı

Kulak zarı herhangi bir nedenle delindiyse;

 • Otoskleroz dediğimiz orta kulağımızdaki kemikçiklerin kireçlenmesi söz konusuysa
 • Östaki tüpü dediğimiz tüpte bir hasar sözkonusuysa
 • Kulak içinde herhangi bir cisim varsa iletim tipinden kaynaklı işitme kayıpları oluşabilir.

İşitme Kaybı Nasıl Önlenebilir?

İşitme kayıplarını hemen algılayamayabiliriz. Çünkü işitme kayıpları genellikle düşünüldüğünün aksine çok yavaş ilerler. Bir işitme kaybının tam anlamıyla derin tipe, yani çok ileri evreye varması için 10 yıl geçmesi gerekir. Dolayısıyla başlangıçtaki ufak tefek uyanları dikkate alabilirsek, bu durumda işitme kaybının önüne geçmemiz biraz daha kolay olabilir.

İşitme kaybım önlemek için yapmamız gerekenler arasında en önemlisi kulağa birşey sokmamaktır. Temizlik ya da başka nedenlerle kulağa sokulan cisimler kulak zarının delinmesine, dış kulakta iltihaba neden olabilir. Kulağa sokulan her cisim kulağın kendisini korumak için salgıladığı salgıyı daha da derinlere iterek içeride birikmesine ve kulağın tıkanmasına neden olur. Bu da şiddetli ağrı ve işitme zorluğu yaratır.

Çok yüksek sesle televizyon, radyo, müzik dinlemekten kaçınmak yine kulak sağlığı açısından önemlidir. Eğer kulaklıkla müzik dinliyorsak genellikle dış ortamdaki sesi almayan kulaklıkları tercih etmek doğru olacaktır. Eğer kulaklık dış ortamın sesini alıyorsa, duyamadığınız için sesi daha çok açmak zorunda kalırsınız. Bu da kulağınıza zarar verir.

Eğer çok yüksek sesli bir ortamda çalışıyorsanız, koruyucu kulaklıklar kullanmanızda fayda vardır.

İşitme Kaybı Belirtileri

 • Özellikle grup içinde konuşulanı anlamamak veya yanlış anlamak
 • İnsanlara sürekli söylediklerini tekrar ettirmek
 • Müzik dinlerken veya televizyon seyrederken sürekli sesi daha yükseğe getirmek (özellikle çevrenizden sesi kısmanız konusunda uyarılar almanız sizi kızdırabilir)
 • Telefonu veya kapı zilini duymada zorluk
 • Sesin hangi yönden geldiğini anlayamamak
 • Birini dinlerken sürekli konsantre olmaya çalışmaktan yorgun düşmek

Bebeklerde İşitme Kaybı Nasıl Anlaşılır?

Eğer bebeğiniz;

 • Yüksek sese hiçbir reaksiyon vermiyorsa
 • Sesin olduğu yöne bakmıyorsa
 • Bir yaşında tek tük de olsa kelimeleri söyleyemiyorsa
 • Sizi gördüğü zaman reaksiyon verirken, sesini duyduğunuzda reaksiyon vermiyorsa doktora götürmeniz gerekir.

Çocukları Hangi Belirtiler Sonucu Doktora Götürmek Gerekir?

Çocuk doktorları doğumdan hemen sonra mutlaka işitme testi ister. Fakat yine de gelişebilecek durumlar için tetikte olmakta fayda vardır.

 • Eğer çocuk geç konuşuyorsa
 • Söyledikleri anlaşılır değilse
 • Sürekli kendini, söylediklerini tekrar ediyorsa
 • Bir soruya uygun cevap vermiyorsa
 • Çağırdığınız zaman cevap alamıyorsanız

Doktora götürmenizde fayda vardır.

İşitme Kaybı Nasıl Tedavi Edilir?

Tedavide en önemli şey işitme kaybının neden kaynaklandığını tespit etmektir. Örneğin dış kulakla ilgili bir problem tespit edildiyse dış kulak temizlenir. Kemikçiklerde bir kireçlenme sözkonusuysa, bunun için uygun ameliyat yapılır. Eğer hiçbir şekilde düzeltilemezse kulak içi ya da kulak dışında kullanılan cihazlarla işitme problemleri ortadan kaldırılır.

Kulak Yıkatmak Zararlı mıdır?

Uzman ellerde yapıldığında kulak yıkatmak zararlı değildir. Elbette her girişimde olduğu gibi, bu girişimde de düşük de olsa, ehil ellerde bile risk vardır. Ancak özellikle bu konuda tecrübesi olmayan kişiler tarafından yapılması riskli olabilir. Dış kulak yolunda enfeksiyon varsa, kulak yıkamak enfeksiyonu yaygın hale getirebilir. Kulak zarı hasar görebilir. İşitme kaybından şüpheleniyorsanız mutlaka doktorunuza başvurun.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir