Isırgan Otu Nedir? Faydaları Nelerdir?


Isırgan Otu

Isırgan otu günümüzde, dokunulduğunda sürekli kaşındırması ve can acıtmasıyla bilinen bir bitkidir. En azından çoğu kişi bunu böyle bilmektedir. Saçlara olan yararıyla da ön plana çıkan şampuan firmalarının da kullandığı bir bitkidir.

Isırgan Otu Nedir?

Bilimsel adıyla “urtica” olarak bilinen bitki ısırgangiller familyasının bir üyesidir. Avrupa’da, Kuzey Amerika’da ve Afrika’da yaygın olarak görülmektedir. Ülkemizde ise hemen hemen her yerde görebilirsiniz. Otsu bir bitki olup maksimum 2 metreye kadar uzadığı görülmektedir. Yapraklarının üstü tüylerle kaplıdır. Isırgan otunun yeşil yaprakları üzerindeki tüyler kaşındırmaya ve can acıtmaya sebep olmaktadır.

Isırgan otu çoğunlukla bitkisel ilaç sektöründe kullanılmaktadır. Kaşındırmasıyla zararlı gibi görünen bu bitki aslında sağlık için oldukça faydalıdır. Ayrıca ülkemizde yeşil yapraklarını haşlayarak yiyen kesim vardır. Şampuanların üzerinde bile “ısırgan otlu formül” vs. yazılara rastlayabilirsiniz. Sadece saçlar için değil birçok sağlık problemi için yararlı bir bitkidir. Isırgan otunun ilk defa kullanılması Roma askerleri tarafından olduğu rivayeti vardır.

Isırgan Otunun Faydaları Nelerdir?

Isırgan otunun içinde A, C, D, E ve K vitaminleri bulunur. Bu vitaminlerin yanında antioksidanlar da mevcuttur. Isırgan otunun yararları şu şekildedir;

  • Vücudunuzun boşaltım sistemindeki enfeksiyonları engeller. Böbreklere iyi gelir.
  • Vücudunuzdaki kimyasal zararlı sıvıların atılmasında önemli rol oynar.
  • Kalp-damar sisteminizi destekler ve sağlıklı kan dolaşım sağlar.
  • İçerisindeki yüksek demir sayesinde kansızlık sorunu yaşayanlara alternatif bir çözümdür.
  • Kalp krizi risklerini azaltır.
  • Isırgan otunu çay olarak kullanırsanız alerjik reaksiyonlara iyi gelmektedir.
  • Eklem ağrılarını azaltıcı özelliği bulunmaktadır.

Isırgan Otu Nasıl Kullanılır?

Isırgan otunun kullanımına dair günümüzdeki birçok ürün bulunmaktadır (Kapsül, toz). Ayrıca evde de yapılacak birkaç işlem ile yemekte veya çay olarak kullanabilirsiniz. Banyoda da saçlarınız için kullanabilmeniz mümkündür.

Bütün işlemler öncesinde ısırgan otu iyice kaynatılmaması gerektiği unutulmamalıdır.

Çay Olarak Kullanımı

Malzemeler

  • 1 bardak ısırgan otu
  • 3-4 bardak su

Hazırlanışı

3-4 bardak su ile birlikte ısırgan otunu kaynatın. Yaklaşık 15-20 dakika kaynadıktan sonra süzgeç yardımıyla yapraklarını çaydan ayırın. Artık bardaklara dökebilirsiniz.

Isırgan Otunun Yan Etkileri Nelerdir?

Herhangi bir cilt rahatsızlığınız varsa kullanmanız önerilmez. Kullandığınız herhangi bir ilaç da ısırgan otuyla etkileşime girebilir. Bu yüzden ısırgan otunu kullanmadan önce lütfen doktorunuza danışınız. Ayrıca hamile bayanların kullanması kesinlikle önerilmemektedir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bsr recyclinghöfe