Hwaseong Kalesi Nerede?


UNESCO Hwaseong Kalesi‘ni 1997’de Dünya Mirası olarak belirlemiştir. Hwaseong Kalesi, Güney Kore Suwon’da bulunmaktadır.

Kral Jeongjo 1796 yılında kale kompleksini inşa etmiş ve babası Prens Sado’nun kalıntılarını onurlandırmış ve barındırmıştır. Hwaseong Fortress, 18. yüzyılın sonlarında Kore’nin Batı ile olan karşılaşmasının sembolü olarak duruyor. Batı teknolojisi kullanılarak tasarlanmış ve inşa edilmiş olan Hwaseong Kalesi, hala Kore mimarisinin benzersiz bir mimarisi olarak kalmıştır. Batı ve Doğu değerlerinin yakınlaşması, Hwaseong Kalesinde yararlı bir şekilde sembolize edilmiştir. Hwaseong Fortress, Kore’nin Batı ile olan karşılaşmasının ilk aşamalarında Doğu ve Batı’yı harmanlama girişimini gösteriyor.

Hwaseong Kalesi Mimarisi

Kalenin mimarisi, diğer Kore binalarından ayıran geleneksel Doğu ve Batı stillerini bir araya getiriyor.

Kale “Hwaseomun” (batı kapısı), “Janganmun” (kuzey), “Paldalmun” (güney) ve Changnyongmun (doğu) olmak üzere dört kapısı vardır. Janganmun ve Paldalmun kapılar dört ana kapının en büyüğü ve çatı tasarımı ve taş ve tahta işlerinde Seul’ün Namdaemun’ına (kapısı) benziyorlar. Kore Savaşı sırasında Paldalmun yakıldı ve 1975’de yeniden inşa edildi. Kalenin orijinal yapımından Janganmun tahribattan sağ çıktı. Hwaseomun ve Changyongmun, sırasıyla batı kapısı ve doğu kapısı olmak üzere iki katlı ahşap pavyonlar hem kuzey hem güney kapılar üzerinde bir katlı pavyonlara sahiptir. Kuzey kapısının büyük tasarımı, Kral Jeongjo’nun başkenti Suwon’a taşıma isteğini yansıtıyor. Kapıları korumak için korumaları barındıran minyatür kale dört ana kapıyı çevrelemektedir.

Duvarın uzunluğu 5.74 kilometre, başlangıçta 1.3 kilometre kareyi çevreleyen dört ila altı metre yüksekliğindedir. Esnaflar genellikle düz arazide dağlık arazilerden daha yüksek duvarlar inşa ettiler; Çin ve Japonya’da nadir bulunan kaleye savunma alanlarının birleşmesi. Kale ve taş gibi tuğladan yapılmış korkuluklar 1.2 metre yüksekliğinde duruyor.

Yeniden restore edilmiş olmasına rağmen, güney kesiminin dörtte üçü hâlâ bakımlı ve ayakta kalabilmektedir.

Hwaseong Kalesinin  Tarihçesi

Hwaseong Kalesi, 1794-1796 yılları arasında iki buçuk yıl boyunca inşa edilmiştir. Mimar Jeong Yak-yong , daha sonra Silhak hareketinin ünlü bir lideri haline gelmiştir. Pratik öğrenme anlamına gelen Silhak, bilim ve endüstrinin kullanımını teşvik etti ve Jeong, Kore , Çin ve Japonya’daki kale tasarımlarını ve bilimsel bilgileri planlarına dahil etti. Tuğla , kale için bir yapı malzemesi olarak kabul edilmekte ve verimli kasnak ve vinçlerin kullanılması Silhak’ın etkisini göstermektedir.

Hwaseong Kalesi, Kore’nin Japonya istilaları sırasında (1592-1598) Kore cephe hattının çöküşüne de bir cevaptı. O dönemde hakim Kore kale inşaatı modeli şehir veya kasaba için basit bir duvar ve halkın savaş zamanlarında tahliye etmesi için ayrı bir dağ kalesi yapmaktı. Bununla birlikte, bu kale duvar, savunma kalesi ve şehir merkezi unsurlarını içerecek şekilde inşa edilmiştir. Dört ana kapılar kasabanın kapısıydı. Duvarlar da saldırı eylemleri için gizli kapılar bulundururken, surlarla kornelli parapetler ve siperlerle inşa edilen ok fırlatma platformları kalenin unsurlarıydı.

Kale inşaatı için 700.000 adam-saat sürdü ve zamanın para birimi olan 870.000 nyang , işçilere para yatırmak için 1.500 çuval pirinç, ulusal hazineye mal oldu. Geçmişte, hükümet işyerinde inşa edilen yapıları çalıştı ancak bu durumda hükümet ödenen işçiler, Silhak etkisinin bir işaretiydi.

King Jeongjo, başkentin Seul’den Suwon’a taşınmasına hazırlıklı görünmek için bu kaleyi inşa etti. Suwon, Seul ile Sarı Deniz ve Çin’i stratejik olarak konumlandırıyor. Kral, reformları yürütmek için mahkemenin gerçek çekişmesini bırakmak istedi ve Suwon’un yeni ve müreffeh bir sermaye olma potansiyeline sahip olduğuna inandı. Büyümeyi teşvik etmek için, insanlara önemli bir harcamayla Suwon’a taşınmalarını ve on yıldan fazla vergilerden muaf tutulmalarını emretti. Kral Jeongjo da şehir için eğitim tesisleri gibi halka açık işleri emretti.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bsr recyclinghöfe