Huzursuz bacak sendromu belirtileri ve tedavisi


huzursuz bacak

Kollar ya da bacakları oynatma isteği doğmasının yanı sıra ürperme, karıncalanma, yanma ya da kaşınma olarak tanımlanan rahatsızlık verici birtakım duyumlarla karakterizedir. Genellikle yirmili ya da otuzlu yaşlarda başlar. Genel toplumun %5’in de görülür. Kadın ve erkekte sıklıkla ortaya çıkar. bu rahatsızlığı olan kişilerin %70’si ailesinde böyle bir bozukluk bulunur.

Huzursuz bacak sendromu belirtileri

Kol ve bacakları oynatma isteği kişi dinlenirken ve akşamları ya da geceleri daha artar. Bu rahatsızlık isteğinden kurtulmak için kol ve bacaklar sık sık oynatılır. Rahatsızlık verici duyumlarla kol ve bacak oynatmaları uykunun başlamasını geciktirebilir, kişiyi uykusundan uyandırabilir ve gündüz uykulu ve yorgun olmaya yol açabilir.

Huzursuz bacak sendromu olan kişilerde aşağıdaki yakınmaların tümü vardır.

  • Bacaklarda huzursuzluk hissine bağlı hareket ettirme ihtiyacı
  • Bu yakınmaların oturma ve yatma gibi istirahat durumlarında ortaya çıkması
  • Bu yakınmaların akşam saatlerinde ya da gece ortaya çıkması ya da artması
  • Bacakları hareket ettirmekle bu huzursuzluk hissinin bir süreliğine azalması veya kaybolması

Huzursuz Bacak Sendromu neden olur?

RLS, sinir sistemindeki rahatsızlıklardan kaynaklanır ve aksamalar, kişinin bacaklarında ani sarsılmalara ve kontrol edilemeyen hareketlenmelere sebep olabilir. Nörolojik sorun, kişinin ağrı, gerginlik ve acı hissetmesine yol açar.

Huzursuz bacak sendromu kendiliğinden geçer mi?

Gebelik dönemi ve bazı sekonder (ikincil) nedenlere bağlı olan grup dışındaki hastalarda hastalığın kendiliğinden gerileyip geçmesi nadirdir. Hastalık hayat boyu, alevlenme dönemleri ile dalgalı bir seyir izleyebilir. Hastalar bazen yakınmalarının azaldığını hatta kaybolduğunu da ifade edebilirler. Ancak bir süre sonra hastalık bulguları tekrar ortaya çıkabilir. Kandaki demirin eksilmesi, stres, aşırı egzersiz, alkol, sigara ve kafein hastalığın şiddetinin artmasında ve tetiklenmesinde rol oynayan etmenler arasındadır.

Huzursuz bacak sendromu tedavisi

Huzursuz bacak sendromu tedavisinde altın kural bilinen altta yatan bir hastalık varsa onun tedavi edilmesi şeklinde olmalıdır. Örneğin: Anemi yani kansızlık hastalığı varsa o tedavi edilir. Varis varsa varis tedavi edilimelidir. Ozon yağını (wellozone) her akşam ayaklara sürmek inanılmaz yararlar sağlamaktadır. Ozon aktif oksijenin zeytinyağına emdirilmiş formudur. Ayaklarda kramp, ağrı, karıncalanma ve yanma gibi huzursuz bacak şikayetlerinin bir çoğunu ortadan kaldırır. Yan etkileri görülen ilaçlar kullanmaktansa bu en doğal maddenin kullanılmasını özellikle önermekteyiz. Bununla beraber sigarayı bırakmak, kafeinin azaltmak, şişmanların kilo vermesi, yürümek ve stresten uzak durmak en  iyi seçeneklerdir.

Kafeinden uzak dur 

Kafein HBS yi  tetikleyici etki yapar, bu nedenle kafeini hayatınızdan çıkarmak en iyisidir. Kafein sizde ihtiyacınız olduğunda geçici bir enerji artışı sağlayabilir, ancak bu hastalığınız varsa, iyilikten çok zarar verebilir. Kafein  kahvede bulunur. Gizli kafein kaynakları: Çay, kola ve bazı alkolsüz içecekler,Enerji içecekleri, çikolata, kilo verdiriciler ve Elektronik sigara için hazırlanan belirli aromalı sıvılar.

Dinlendirici müzikler etkili

Stres azaltma teknikleri uygulayın. Meditasyon yapmak ve dinlendirici bir müzik dinlemek hoş bir yoldur. Uyku uzmanları, özellikle de uyku sorunlarınız varsa, yatak odasında TV bulunması iyi bir fikir değildir. Yatak sadece uyku veya cinsel ilişki için kullanılmalıdır. Mavi  Işık Kötü olup uyku sağlayan hormonları bozar. Papatya, limon balsamı ve passionflower gibi bitkisel çaylar rahatlamanıza ve uykuya dalmanıza yardımcı olabilir.  Her akşam yatmadan önce bir fincan sıcak süt sakinleştirici olup uykuya dalmak için doğal triptofan desteğini verecektir.

https://www.sifatuzlamba.com/


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir