Hussein Barack Obama Kimdir?


Obama
Obama

Aslen Kenya’lı olan Obama Amerika Birleşik Devletleri’nde dünyaya geldi. Michell Robinson hanımefendiyle evli olan Obama’nın Malia ve Sesha isimli iki kız çocuğu bulunuyor. Müslüman olan babasıyla aynı ismi taşıyan Hussein Barack Obama’nın annesi Amerika kökenli olup hıristiyan inancını taşıyor. Amerika Birleşik Devletleri Siyasal Fakültesi mezunu olan Obama politikaya genç yaşlarda atıldı. Üniversite eğitiminden sonra bir müddet avukatlık yapan Hussein Barack Obama 2 kasım 2004 yılında Amerika Birleşik Devletleri senatosu seçildi.

Senato üyeliğinden 3 yıl sonra yani 10 şubat 2007 yılında amerika birleşik devletleri başkanlığına adaylığını resmen koyan obama özellikle muhafazakar kesimlerden yüksek oylar alarak Amerika Birleşik Devletleri’nin 44.başkanı seçildi. Beyaz Saray’daki başkanlık koltuğuna oturan başkan obama seçim zaferini Amerika Birleşik Devletleri vatandaşlarıyla kutlayarak uzun bir konuşma yaptı. Konuşmasında müslümanlara uygulanan ambargolara da değinen başkan obama başkan olduktan bir süre sonra zafer gününde gerçekleştirdiği konuşmayı resmen unuttu.

Obama
Hıristiyan olduğunu açıklayan Obama, Barack H. Obama şeklinde yazılan ismindeki “Hüseyin” ibaresini kullanmaktan vazgeçmişti.

Özellikle müslümanların beklentiler içinde kutladığı seçim zaferi sonrası başkan Hussein Barack Obama iç ve dış politikasında bazı değişiklikler yaptı. Müslüman inancına mensup olmasına rağmen iç ve dış politikasında 43.başkan Chorc Bush’un özelliklerini takip etmeye başlayan başkan Obama özellikle müslümanları hayal kırıklığına uğrattı. Orta Doğu politikasında eski başkan Bush’u model alan başkan Obama Amerika Birleşik Devletleri’nin en genç başkanlarından ve ilk müslüman başkanı bu nedenle de Birleşik Devletleri’nde yaşayan muhafazakar vatandaşların tercihleri aday tercihinde ilk sırada yer alarak seçimlerde üstün başarıya imza attı.

Başkan olduktan sonra beklenilen performansı sergileyemeyen Hussein Barack Obama özellikle orta doğu politikasında İsrail yanlısı tutumuyla eleştiri oklarını üzerine çekti. Politikalarını bir önceki başkanların politikalarıyla özdeşleştiren başkan obama büyük bir kitleden oy almasına karşın siyasette aktif olmayı yeterince başaramadı ve bu nedenle de çoğu kez eleştiri oklarını üzerine çekti.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir