Hematoloji Nedir?


Hematoloji

Hematoloji, dâhiliyenin alt dallarından bir tanesidir ve kan hastalıklarının teşhis ve tedavisi ile ilgilenen bir tıp dalıdır.

Hematolojinin, yani kan hastalıklarının ilgilendiği rahatsızlıklardan birkaçını şöyle sıralayabiliriz: Kan hücrelerinin üretilmesi sırasında oluşan bozukluklar, yani aneminin farklı türleri, kansızlık, lökopeni, kan hücrelerinin bozukluğu ve işlev bozukluğu, kan hücrelerinin yıkılı, kanda pıhtılaşma ile ilgili sorunlar, kanın damar içinde pıhtılaşmaması gereken yerlerde pıhtılaşması (trombozot), kanın üretilmesini sağlayan kemik içindeki iliklerin kanserleşmeye başlaması (lösemi, lenfoma, myeloma) gibi rahatsızlıklar ile ilgilenir.

Normal bir insanın vücudunda toplam 5 litreye yakın kan bulunmaktadır. Kan organları besler, kendisini yenileme özelliği de vardır. Dolayısıyla insan için hayati bir önem taşımaktadır. Kan, organlara hormonların da taşınmasını sağlar. Hormonlar da bu şekilde vücut için yapması gereken görevlerini yerine getirmesini ve proteinlerin de oluşturulmasını sağlar. Bu işlevi bakımından kan, çok önemlidir. normalde akıcı bir şekilde vücut içinde kan dolaşımı vardır. Eğer bir yaralanma olmuş ise kanın içerisine kan kaybı olmaması için kanda pıhtılaşmayı sağlayan proteinler ve organlardan fazla kalan toksik maddeler bulunur.

Kanda kırmızı hücreler, beyaz kan hücresi yani lökositler ve kan pulcukları vardır (trombositler). Kırmızı hücreler oksijen ile karbondioksit taşır. Beyaz kan hücreleri, vücudu enfeksiyonlara ve zararlı olabilecek her şeye karşı korur ve onlarla savaşır. Kan pulcuklarının işlevi ise herhangi bir yaralanma sonucunda fazla kan kaybetmemek için kanda pıhtılaşmayı sağlamaktır. Eğer bu hücrelerde bir eksiklik ya da sıkıntı olursa halsizlik, çabuk yorulma, soluk ten rengi, çabuk hasta olma, sürekli değişen ateş, sebepsiz ve uzun süren kanamalar, ağrı yapmayan beze oluşumu gibi problemler yaşanmaktadır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir