izmir escort bayan

Hamster nasıl beslenir? ne yerler?


Hamster

Hamsterlar; kokusuz, temiz ve sessizdirler. Kemirgen olmalarına rağmen ısırma alışkanlıkları da yoktur. Bu özellikleriyle evde beslemek için çok uygun hayvanlardır.

Hamsterlar sessiz ve sakin bir hayat tarzından hoşlanırlar. Yaşam süreleri ortalama 3 yıl olan bir hamster ile hayatınızı birleştirmek için en uygun zaman, onun anne sütünden kesildiği 3 veya 4. haftanın sonu olacaktır.

Nasıl Besleyeceksiniz?

Hamsterlar tam olarak otçul sayılmazlar. Ona tohum karışımı dışında 3 haftada bir olmak suretiyle bisküvi, peynir, çiğ et ve tatlı da verebilirsiniz. İçecek olarak suyun dışında sadece sulandırılmış süt içebilirler. Kemirme zevkini tatmin etmek için ona küçük dal parçaları veya pişmemiş küçük dana kemiği vermek faydalı olacaktır. Yiyeceklerini saklama alışkanlığına sahip olan dostunuzun evini sık sık kontrol etmenizde yarar var. Kuru besinler hamsrerin menüsünde çok önemli bir yer tutar. Petshoplardan alabileceğiniz kuru mamalar ile dostunuzun ihtiyacı olan tüm besin öğelerini almasını sağlayabilirsiniz. Hamsterlar çok fazla su içmezler. Çünkü gerekli sıvı ihtiyaçlarını meyve ve sebzelerden alırlar. Ama yine de her gün suyunu tazelemeyi unutmamalınız. Hamsterınıza uygun sebzeler havuç, kereviz, karnabahar, marul, ıspanak, salatalık, mısır ve
hindiba ile sınırlıdır. Dostunuza üç haftada bir peynir, yoğurt (meyveli yoğurt dahil) ve fındık verebilirsiniz.

 

Hamsterler tuvalet ihtiyaçlarını hep aynı bölgede giderirler. Bu nedenle kafesi temizlemek kalaydır.

Hamsterların psikolojisi

Bu küçük kemirici günün büyük bir bölümünü uyuyarak geçirir. Akşama doğru uyanır ve gece geç saatlere kadar ayakta kalır. Bu arada yiyeceklerini depolar ve egzersiz yapar. Hamsterların egzersiz pratikleri boş tekerlek ve makaralar; ceviz kabuğu gibi oyuncaklardan oluşur. Eğer olanak varsa dostunuza oyun sahası içinde bir kafes, kafesin içinde de kum alanı sağlayın. Kumu istediği gibi eşeleyecek olan hamster harika vakit geçirecektir. Eğer dostunuz için en uygun oyun yerinin bahçeniz olduğuna karar verirseniz, onu devamlı izler halde olmalısınız.

Hamster, direnci ne olursa olsun, tahtadan yapılan her şeyi parçalayabilir. Bunun için kalacağı yer tel bir kafes olmalıdır ki, teller sayesinde tırmanma duygusunu tatmin etsin. Kafesin tabanına emici bir yataklık veya bataklık kömürü ile kum karışımı sermelisiniz. Hamsterlar tuvalet ihtiyaçlarını hep aynı bölgede giderirler. Bu nedenle kafesi temizlemek kolaydır. Uyumak hamsterlar için çok önemlidir, bu yüzden yatacağı yere özenle hazırlamalısınız. Minyatür bir ev hazırlayarak dostunuzu memnun edebilirsiniz.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir