Hamilelik Belirtileri Nelerdir? 14 Belirti


Hamilelik
Hamilelik

Genel Bakış

Hamilelik testleri ve ultrasonlar hamile olup olmadığınızı belirlemenin tek yolu olsa da, bakabileceğiniz başka hamilelik belirtileri ve semptomlar da var. Hamileliğin ilk belirtileri daha çok kanama gecikmesidir . Ayrıca sabah bulantısı, koku hassasiyeti ve yorgunluk içerebilir.

Belirtiler ne zaman başlar?

Tuhaf gelse de, hamileliğin ilk haftası son adet döneminize dayanmaktadır. Son adet döneminiz, henüz hamile olmasanız bile, hamileliğin 1. haftası olarak kabul edilir.

Gebelik başlangıcı, son adetinizin ilk günü olarak hesaplanır. Bu nedenle, belirtilerinizin olmadığı ilk birkaç hafta, 40 haftalık hamileliğinizden  sayılır.

Belirtiler

1.Kramp ve Lekelenme

1.haftadan 4. haftaya kadar her şey hala hücresel düzeyde gerçekleşmektedir. Döllenmiş yumurta, bebeğin organlarına ve vücut kısımlarına dönüşecek bir blastosist (sıvı dolu bir hücre grubu) oluşturur.

Bu hücre grubunun uterusun endometriyum kısmına birleşmesi (implantasyon) bir süre boyunca implantasyon kanamalarına neden olabilir.

Bazı implantasyon kanama belirtileri:

Renk: Her bölümün rengi pembe, kırmızı veya kahverengi olabilir.

Kanama: Kanama genellikle düzenli adet döneminizle karşılaştırılır. Lekelenme sadece silerken mevcut kanla tanımlanır.

Ağrı: Ağrı hafif, orta veya şiddetli olabilir. 4,539 kadında yapılan bir araştırmaya göre, kadınların yüzde 28’i lekelenme ve hafif kanamalarını ağrı ile ilişkilendirmiştir.

Bölümler: İmplantasyon kanamasının üç günden az sürmesi muhtemeldir ve tedavi gerektirmez.

2.Adet Gecikmesi

İmplantasyon tamamlandığında vücudunuz  koryonik gonadotropin (hCG) hormonu üretmeye başlayacaktır. Bu hormon vücudun hamileliği korumasına yardımcı olur. Ayrıca yumurtalıklara her ay olgun yumurta yapmayı  bırakmalarını söyler.

Büyük olasılıkla doğumdan dört hafta sonra adetiniz normale dönecektir. Düzensiz kanamanız varsa,  hamilelik testi ile gebeliğinizi öğrenebilirsiniz.

3.Yüksek Ateş

Daha yüksek bir vücut ısısı da hamilelik belirtisi olabilir. Vücudunuzun çekirdek sıcaklığı da egzersiz sırasında veya sıcak havalarda daha kolay artabilir. Bu süre zarfında, daha fazla su içtiğinizden ve dikkatli bir şekilde egzersiz yaptığınızdan emin olmanız gerekir.

4.Yorgunluk

Yorgunluk hamilelik sırasında herhangi bir zamanda gelişebilir. Bu semptom erken gebelikte sık görülür. Progesteron seviyeleriniz yükselecek ve sizin uykulu hissetmenize neden olacaktır.

İpuçları

Hamileliğin ilk haftalarında kendinizi yorgun hissedebilirsiniz. Yeterince uyumak için çaba gösterin.
Yatak odanızın serin tutulması da size yardımcı olabilir. Hamileliğin erken evrelerinde vücut ısınız daha yüksek olabilir.

5.Kalp Hızının Artıması

8 ila 10 haftalar arasında, kalbiniz daha hızlı ve daha sert pompalamaya başlayabilir. Çarpıntı ve aritmi(ritim düzensizliği) gebelikte sık görülür. Bu normalde hormonlardan kaynaklanır.

Fetus nedeniyle artan kan akışı hamilelikte daha sonra olur. İdeal olarak, tedavi, gebe kalmadan önce başlar, ancak altta yatan bir kalp probleminiz varsa, doktorunuz düşük dozda ilaçları denetlemede yardımcı olabilir.

6.Göğüslerde Değişiklikler: Ağrı, Büyüme, Karıncalanma

Meme değişiklikleri 4. ve 6. haftalar arasında gerçekleşebilir. Hormon değişiklikleri nedeniyle hassas ve şişmiş göğüsler oluşması muhtemeldir. Vücudunuz hormonlara uyum sağladığında, bu birkaç hafta sonra kaybolur.

Meme başı ve meme değişiklikleri 11. haftada da ortaya çıkabilir. Hormonlar göğüslerinizin büyümesine neden olmaya devam eder. Areola   (meme başının etrafındaki alan) daha koyu bir renge dönüşebilir ve daha da büyüyebilir.

İpuçları

Rahat ve destekleyici bir hamile sütyeni satın alarak meme hassasiyetini azaltın. Pamuksuz, balensiz bir sütyen genellikle en rahatıdır.
Önümüzdeki aylarda size “büyümek” için daha fazla alan sağlayan çeşitli tokalardan birini seçin.
Meme uçlarınızdaki ve meme ağrınızdaki sürtünmeyi azaltmak için sütyeninize uyan göğüs pedlerini satın alın.

7.Ruh Hali Değişiklikleri

Hamilelik sırasında östrojen ve progesteron seviyeleriniz yüksek olacaktır. Bu artış ruh halinizi etkileyebilir ve sizi normalden daha duygusal veya halsiz hale getirebilir. Ruh hali değişiklikleri, hamilelik sırasında sık görülür. Depresyon, sinirlilik, anksiyete ve öfori (aşırı mutlu hissetme) hissine neden olabilir.

8.Sık İdrara Çıkma ve İdrar Kaçırma

Hamilelik sırasında, vücudunuz pompaladığı kan miktarını artırır. Bu, böbreğin normalden daha fazla sıvı işlemesine neden olur ve bu da mesanenizde daha fazla sıvı olmasına neden olur.

Hormonlar ayrıca mesane sağlığında büyük bir rol oynamaktadır. Kendinizi tuvalete daha sık koşarken ya da yanlışlıkla idrar kaçırırken bulabilirsiniz.

İpuçları

Her gün yaklaşık 300 mL (bir bardaktan biraz fazla) ekstra sıvı için.
İdrar kaçırmayı önlemek için tuvalete gitme zamanlarınızı önceden planlayın.

9.Şişkinlik ve Kabızlık

Adet dönemi belirtilerine benzer şekilde, erken gebelikte şişkinlik meydana gelebilir. Bu, sindirim sisteminizi yavaşlatabilen hormon değişiklikleri nedeniyle olabilir. Sonuç olarak kabız ve kendinizi tıkalı hissedebilirsiniz.

10.Bulantı, Kusma, Sabah Bulantısı

Bulantı ve sabah bulantıları genellikle 4. ila 6. haftalar arasında gelişir. Sabah hastalığı olarak adlandırılmasına rağmen, gündüz veya gece boyunca herhangi bir zamanda oluşabilir. Mide bulantısı ve sabah bulanmasına neyin neden olduğu tam olarak belli değil, ancak hormonlar bir rol oynayabilir.

Gebeliğin ilk üç ayında, birçok kadın hafif ila şiddetli sabah rahatsızlığı yaşar. 3. ayın sonuna doğru daha yoğun olabilir, ancak 4. aya girdiğinizde genellikle daha az şiddetli hale gelir.

11.Yüksek Tansiyon ve Baş Dönmesi

Çoğu durumda, gebeliğin erken evrelerinde yüksek veya normal kan basıncı düşebilir. Bu, ayrıca kan damarlarınız genişlediğinden baş dönmesi hissine neden olabilir.

Hamilelik sonucu yüksek tansiyonu belirlemek daha zordur. İlk 20 hafta içindeki hemen hemen tüm hipertansiyon vakaları, altta yatan sorunları gösterir. Hamileliğin erken döneminde gelişebilir, ancak önceden kazanılmışta olabilir.

12.Koku Duyarlılığı ve Yemeklerden Kaçınma

Koku hassasiyeti, çoğunlukla kendi kendine gelişen gebelik belirtisidir. İlk üç aylık dönemde koku duyarlılığına ilişkin çok az bilimsel kanıt vardır. Fakat koku hassasiyeti bulantı ve kusmayı tetikleyebileceğinden önemli olabilir. Aynı zamanda bazı yiyecekler için güçlü bir rahatsızlığa neden olabilir.

Bir incelemede 1922 – 2014 yılları arasında koku ve hamilelik arasındaki ilişki hakkındaki raporlara bakıldı. Araştırmacı, hamile kadınların ilk üç aylık dönemlerinde kokuları daha yoğun olarak hassasiyet eğiliminde olduğunu belirledi.

13.Kilo Alma

Kilo alımı, ilk 3 ayın sonuna doğru daha yaygın hale gelir. İlk birkaç ayda kendinizi yaklaşık 1 ila 4 kilo alırken bulabilirsiniz. Hamileliğin erken döneminde kalori gereksinimi normal diyetinizden çok fazla değişmez, ancak hamilelik ilerledikçe artacaktır.

14.Mide Ekşimesi, Mide Yanması

Hormonlar, mide ve yemek borusu arasındaki valfin gevşemesine neden olabilir. Bu, mide asidinin sızmasına ve mide yanmasına neden olmasını sağlar.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir