izmir escort bayan

Halikarnas Mozolesi (Kral Mausollos’un Mezarı) hakkında Bilgi


Anıt niteliğinde ve hayranlık uyandıran mezarlara Batılılar hala, Karia kralı’nın adını veriyor. Dünyanın 7 harikasından biri de Bodrum’daki Mozoles (Mausoleus)’in mezarı idi. Kral Mozolos, o zamanki adı Halikarnas olan Bodrum’da daha doğrusu Karia olarak anılan bölgede M.Ö. 377-353 yılları arasında hüküm sürdü.

Karia kralı Mozoles, mimariye, her türlü sanata çok önem vermişti. Fakat o yörede en muhteşem anıt, o öldükten sonra yapıldı. Bu, yukarıda sözünü ettiğimiz yedi harikadan biri olan ve kraliçe Artemiz tarafından kocası Mozoles için yaptırılan mezarıdır.

Pythea adlı bir mimarın eseri olan anıt bugün ayakta değildir, yoktur. Ancak, tarihçi Plinius’un anlattıklarına dayanılarak yapılan bir resmi vardır. Karia krallığından kalan bazı sikkelerin üzerinde de bu anıtın kabartmasına rastlanmıştır. Çok silik olan bu kabartma anıt hakkında kaba bir fikir vermektedir.

Mezar kaidesinin eni 25, genişliği 30 metre idi. İyon stilinde sütunlarla süslenmişti. Tepesinde dört atlı bir zafer arabası bulunan ve basamaklı bir piramit görünümünde olan bu anıt, bir depremde yıkıldı. Rodos şövalyeleri yıkılan sütun ve taşların bir kısmını başka bir yapıda kullandılar.

Anıtın tepesindeki savaş arabasında, Kral Mozoles ile karısının yanyana oturtulmuş heykelleri vardı. Dörtnala sürdükleri atların çektiği o araba ile unutulmazlığa doğru yol alıyor gibiydiler. Anıtın, araba heykeli ile birlikte yüksekliği 45 metreyi geçiyordu, duvarları kabartmalarla süslüydü ve sütunlar arasında birçok güzel heykel vardır.

Bugün bu anıtın yeri bile güç belli oluyor. Çünkü 150 yıl kadar önce ingiliz arkeologları Mozoleyi meydana çıkarınca, heykel ve kabartmaları da alıp gitmişlerdi. Şimdi bunlar Londra’da British Museum’dadır.

Bugün Batıda, sanat değeri olan ve anıt niteliğinde bulunan mezarlara da mozole deniyor.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir