izmir escort bayan

Güneşin Faydaları


Güneş gezegen Sistemimizin merkezinde yer alan büyük bir yıldızdır ve tüm canlılar için hayat kaynağıdır. Bu yönü ile hepimizin hayatında doğrudan bir etkisi olan güneşin faydaları da saymakla bitmiyor.

Güneşin Faydaları Nelerdir?

 • Moral Depoluyor: Sürekli ev ortamında duranlar depresyona daha yatkın oluyor. Bu açıdan güneşin etkili olduğu saatlerde güneş kreminizi sürün gözlüğünüzü takın ve dışarı çıkın. Güneş ışınları beynin moral depolamasını sağlayarak mutluluk hormonunun artmasını sağlıyor. Bu sayede kaygı ve endişelerinizde azalmış olur.
 • İştahı Dengeliyor: Güneş ışınları psikolojik olarak bünyeyi rahatlattığı için açlık hissinin ortadan kalkmasına yardımcı oluyor. Kış aylarında kilo alımının artması bir nevi bu yüzden de kaynaklanıyor. Güneş enerji seviyesini arttırarak hareket sağlıyor ve açlık çokta mideyi uyarmıyor.
 • Kemikleri Kuvvetlendiriyor: D vitamini kas zayıflığına iyi gelmektedir. Kalp atışının dengelenmesi konusunda yardımcıdır. Gün boyunca ihtiyacımız olan D vitaminini alabilmek için on bardak portakal suyu ve haftada beş öğün de somon balığı tüketmenizi gerekmektedir ki, bunu uygulamak da bir hayli zordur. D vitamini vücutta aktif hale gelmek için karaciğer ve bağırsaklarınıza ihtiyaç duyar. Hasta bir bağırsak ya da karaciğer D vitamininin etkisini de engeller. D vitamininin vücutta depolanma özelliği bulunur bu yüzden her gün bol miktarda güneş ışığı almanız durumunda olası bir kemik erimesi probleminden kurtulmuş olursunuz. Özelikle kadınlar kemik erimesi konusunda risk grubu altında olduğu için bu duruma kadınların daha fazla özen göstermesi gerekmektedir.
 • Günde beş dakika bile güneşten faydalanmanız kemik erimesi, kanser, depresyon, diyabet, obezite gibi hastalıkların önüne geçmenizi sağlamaktadır.
 • Yaz boyunca almış olduğumuz güneş, kış aylarında yağ hücrelerinde saklar. Bu da bol güneşli bir yazın sefasını kış aylarında da süreceğinizi gösterir.
 • Güneş banyosu deride oluşan egzama, akne, kepek gibi sorunları ortadan kaldırır. Tabi deriye faydalı olacağını düşündüğünüz için saatlerce güneşin altında yatmanız da doğru bir hareket değildir.

Güneşin Zararları

Güneşin faydaları olduğu kadar birtakım zararları da bulunmaktadır. bunlardan bazılarını şöyle sıralayabiliriz:

 1. Güneş yanığı
 2. Ciltte kırışıklıklar
 3. Çillenme
 4. Cilt lekeleri
 5. Çiftçi dudağı
 6. Solar keratoz
 7. Melanom
 8. Skuamoz hücre kanseri

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir