Göz Seyirmesi Neden Olur? Nasıl Geçer?


Göz

Halk arasında “göz atması” olarak da adlandırılan göz seyirmesi, kısaca anlatılacak olursa göz yapısında bulunan kasların kişinin isteği dışında kasılması durumudur. Meydana çıkan bu istem dışı kasılmaların altında yatan neden genellikle aranmadan durum yok sayılmaktadır, çünkü bu durum zaten gelip geçici ve basit bir kas seyirmesi olarak kabul edildiğinden çok üzerinde durulan bir nokta olduğu söylenememektedir.

Tıp dünyasında adına “miyokomi” denilen göz seyirmeleri, tecrübe eden kişiler tarafından çok da ciddiye alınıp endişe duyulacak bir durum olmamaktadır. Çünkü çok uzun sürelerde devam etmeyen göz seyirmeleri hariç bu durumun çok hafif kas seyirmelerinden öteye geçemediğine inanılmaktadır.

Çoğunlukla alt göz kapağının seyirdiği görülse de duruma göre üst göz kapağının seyirdiği de söylenebilmektedir. Bahsi geçen seyirmelerin çok büyük kısmı anlık oluşup bitmektedir ancak bazı durumlarda aylarca sürelere varana kadar devam eden göz seyirmeleri de gözlemlenebilmektedir.

Neden meydana gelir?

Göz seyirmesinin ortaya çıkmasına sebep olacak bir çok etmen vardır. Stres, yorgunluk, fazla kafein tüketimi ve psikolojik bazı durumlar göz seyirmesinin ortaya çıkmasına örnek olarak gösterilebilir. En çok dikkat çeken durum ise kişi eğer gözlü takıyorsa bu gözlüğün göz numarasına uygun olup olmadığıdır. Çünkü bazen bireylerde gizli astigmat bulunmakta gözlükten kaynaklı gözlerin aşırı yorulma durumu oluşabilmektedir. Bununla birlikte de yorgunluğun sonucunda  göz kapaklarının seyirmesi durumu meydana gelebilmektedir.

Göz seyirmesi nedenleri maddeler halinde özetlenirse şu sonuçlar çıkarılabilir;

  • Stres faktörü : Metabolizmada çoğu hastalığı tetikleyecek en büyük faktör stres faktörüdür. İnsanlar pek çok sebepten dolayı stres yapabilmekte v bu stres yoğunluğu yan etki olarak göz seyirmesi şeklinde kendisini belli edebilmektedir. Bu tip durumlarda yapılması gereken en acil şey, kişinin stres yaptığı faktörleri hayatından ve hafızasından bir an önce silmesidir.
  • Yorgunluk faktörü : En büyük sebep olan stresten ötürü vücut uykusuz kalabilmekte ya da stres dağıtmak için çok fazla efor sarf edildiği için bünye doğal olarak yorgunluk hissine kavuşabilmektedir. Oluşan bu yorgunluk hissiyatı beraberinde göz seyirmesi gözlemlenebilmektedir.
  • Vitamin ve mineral eksikliği faktörü : Dengesiz beslenen kişilerde sıklıkla magnezyum eksikliğinden ötürü göz seyirmeleri meydana gelebilmektedir. Bunu netleştirebilmek adına hastanelerde gireceğiniz kan testlerinin neticesinde vücuttaki magnezyum seviyesinin ne derecede olduğunu öğrenmek gerekmektedir. Eğer eksiklik çıkarsa kısa sürede tamamlamak için ise ıspanak, badem, ceviz vb. yiyecekleri sıklıkla tüketmeniz yeterli olacaktır.
  • Gözün yorgunluk faktörü : Saatlerce bilgisayarın başında oturmak, saatlerce kitap okumak, güneşli günlerde gözlüksüz bir şekilde dışarıya çıkmak vb. faktörler gözlerde yorgunluğa sebep olabilmektedir. Göz yorgunluğu kaynaklı göz seyirmelerinin önüne geçebilmek için, bilgisayar başından kalkıp dinlenmek ya da gözleri yoracak herhangi bir aktivitede dinlenerek devam etmek en kolay çözüm olmaktadır.
  • Göz kuruluğu faktörü : İlerleyen yaşın etkisi, lens kullanımı, uzun süre bilgisayar ekranına bakma durumu veya kullanılan ilaçların yan etkileri olarak göz kuruluğu meydana gelebilmektedir. Gözde meydana gelen kuruluklar direkt olarak göz seyirmesini meydana getirmektedir. Bundan kurtulmak adına bir göz doktoruna görünmek gerektiği bilinir.
  • Görmede kusurların etkisi : Miyop olan bireylerin, hipermetrop olan bireylerin ya da astigmat olan bireylerin göz seyirmesi yaşadığı; bunun dışında gözlük numarasında değişim meydana gelen bireylerin veya tüm bu saydığımız nedenler yeni yeni oluşmaya başladığında göz seyirmelerinin oluşması muhtemeldir. Bu tip sebeplerden ötürü gözümüzde bir seyirme oluşup oluşmayacağını anlamak adına göz doktoru muayenesine gitmek en sağlıklısı olacaktır.
  • Hastalık faktörü : Vücutta gözden bağımsız olan hastalıklar olan MS hastalığı, Parkinson hastalığı, Hipoglisemi hastalığı, Tourette hastalığı ve bunun dışında benzer olan bir takım rahatsızlıklar sonucunda göz seyirmesi durumu belirti olarak ortaya çıkabilmektedir. Ancak bu durum her zaman için kesinlik adı altında değerlendirilemeyeceğinden mutlaka bir doktor kontrolüne başvurarak bu seyirmenin nedeni kesin olarak anlaşılmalıdır.
  • Kullanılan ilaçlar faktörü : Düzenli olarak ilaç kullanmaya başlayan bireylerde, kullanımın ilk zamanlarından itibaren çok geçmeden göz seyirmeleri meydana geliyorsa; bu tip seyirmelerin ilaçların vücutta yaratmış olduğu yan etkiler sonucunda gerçekleştiği söylenebilmektedir. Ancak bu tip belirtilerden korkup kullanılan ilacın bir anda kesilmesi de son derece sağlıksızdır. Böyle bir yol izlemek yerine bir doktor muayenesine giderek bu tip seyirmelerin kesin olarak kullanılan ilaçlardan kaynaklanıp kaynaklanmadığını öğrenip ilaç kullanımında da doktorun önereceği yolu izlemek en sağlıklı sonuç olmaktadır.

Göz seğirmesi nasıl geçmektedir?

Göz seyirmesi durumu, yazımızın başında da söylediğimiz gibi çoğunlukla hafif bir durum olarak algılandığından ve genelde de çabuk bir şekilde geçtiğinden çok da üzerinde durulmayan bir olgudur. Ancak bazı durumlarda basite alınan bu olgu gün geçtikçe artarak devam etmekte ve insanları göz seyirmesinden endişelenecek hale getirmektedir. Bu gibi durumlarda acil olarak göz için önlem almaya çalışan bireyler, konu hakkında araştırma yaptıklarında ilk olarak yapabilecekleri en basit uygulamanın sıcak kompleksi ya da soğuk kompleksi olacağını görmüşlerdir.

Aslında bu durumun çözümü için yapılacak en mantıklı durum, uzun süreli göz seyirmelerinin tam olarak neyden dolayı meydana geldiğinin öğrenilmesidir. Yani mevcut göz seyirmesi kullanılan ilaçların yan etkisi olarak ortaya çıkıyorsa bu netleştirilmeli ve bu tip yan etkilerin oluşmaması adına doktor tavsiyesine uyulmalıdır. Öte yandan stres ve yorgunluk gibi faktörlerden dolayı meydana gelen göz seyirmelerinde bünyeyi yoracak aktivitelerden kaçınılmalı ve stres yaratacak faktörler kişinin hayatından mümkün mertebe uzaklaştırılmalıdır.

Göz kapağı seyirmesine tıbbi olarak müdahale edilmesi durumunda ise bir yönden cerrahi olmayan yöntemler kullanılabilmekte, bir yönden de cerrahi müdahalelere başvurulabilmektedir. Cerrahi olmayan müdahale çeşitlerinde, göz damlaları ya da çeşitli haplar göz seyirmesini engellemek adına bir süre kullanılabilmektedir. Bunun dışında kas gevşetici kullanımı da hafif göz seyirmelerini geçirmek adına etkili bir çözüm niteliğinde olabilmektedir. Eğer ki göz seyirmesi psikolojik nedenlerle ya da stres faktöründen dolayı meydana geliyorsa da bu duruma önlem olmak adına ruhsal problemler için kullanılan hafif dozlu rahatlatıcı antidepresanlar kullanıma koyulabilir.

Ancak tüm bu müdahalelere rağmen göz seyirmesinde herhangi bir düzelme meydana gelmiyorsa; göz kapağında sarkmalar başlamışsa, göz kapağını açmakta ciddi sıkıntılar yaşanıyorsa, seyirmenin yanında kızarıklık; şişlk, göz akıntısı gibi diğer semptomlar da görülmeye başladıysa ve gözdeki seyirme yüzün diğer kısımlarına da sıçradıysa kesinlikle cerrahi müdahale zamanı gelmiş bulunmaktadır. Bu şartlar altında miyektomi denilen operasyonla gözde seyirme sorununu yaratan sinir ya da kas yapısı yerinden alınmaktadır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bsr recyclinghöfe