izmir escort bayan

Google Trends Nedir?


Google Trends Kavramı

Google arama motorunu kullanarak yapılan aramaların popülerliğini internet kullanıcılarının görebilmesi amacıyla tasarlanmış bir kavramdır. 2006 yılının mayıs ayında ortaya çıkan Google Trends, Google aramalarında istenilen bir kelimenin veya cümlenin hangi ülkede hangi şehirde ne sıklıkla arandığının veya hangi bölgede en çok aranan kelimeleri veya cümleleri görmemizi sağlayan servistir. İstenilen kelimenin hangi zaman diliminde daha çok arandığı da görülebilmektedir. Yakın zamanda çokça duyulan trend kelimesinin Türkçe karşılığı ise eğilim anlamına gelir. Yani google eğilimleri de denebilir. Bu servis ücretsizdir ve herkes kullanabilir.

Ne İşe Yarar?

İnternet kullanan çoğu insan ulaşmak istediği konuyu bulabilmek için google arama motorunu kullanmaktadır. Peki insanlar google arama motorunda ne ararlar? Google Trends işte bu sorunun detaylı bir şekilde cevabına ulaşmamıza yarar. Dünya genelinde, herhangi bir ülkede veya herhangi bir şehirde hangi kelimelerin veya cümlelerin arandığını yıllara göre istatistik olarak görebilmemizi sağlar. Ayrıca bizim istediğimiz bir kelimenin veya cümlenin hangi ülkelerde veya şehirlerde arandığını da görebilmekteyiz.

Neden Kullanılmalı?

İnternet kullanıcılarının ne aradığı bilmek önemli midir? Bu bilgi ne işimize yarar? Google trends, internet aracılığıyla kazanç sağlamayı düşünen insanlar tarafından kullanılmaktadır. İnternet sitesi açmak isteyen bir kişi bu servisi kullanarak kullanması gereken anahtar kelimeyi hatta internet sitesinin ismini bulması konusunda büyük ölçüde yardımcı olabilmektedir. Sadece yeni internet sitesi açan kişiler değil internet sitesi olan kişilerde sayfalarına ziyaretçi çekebilmek için bu servisi kullanabilirler.

Peki sadece internet üzerinden kazanç sağlayan insanlar tarafından mı kullanılmalıdır?

Ticari işletme kurmak isteyen bir kişi ticari işletmeyi kuracağı bölgede insanların o sektöre karşı ilgisini ölçmek içinde kullanabilir. Hatta ticari işletmenin yapacağı işe göre hangi bölgede daha kazançlı olabileceği konusunda tahmin yürütülebilir. Ancak günümüzde webmasterlar dışında google trends’in sunduğu bu kolaylıklar çoğu internet kullanıcısı tarafından bilinmemektedir. Sizler google’nın bu hizmetini kullanarak sitenize trafik çekebilirsiniz.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir