Go’nun Kuralları Nelerdir?


Dünya genelinde milyonlarca oyuncusu ve meraklısı bulunan Go oyunu, zeka ve strateji oyunları içinde değerlendirilir. Genel anlamda 19 x 19 yatay ve dikeylerden oluşan özel tahtasında, siyah ve beyaz taşlar ile oynanır. Siyah taşların oyuna başladığı ve yine siyah taşların 1 adet fazla olarak tahtada yer aldığı genel geçer bir kuraldır. Bunun yanı sıra, asıl amaç en çok puanı toplamaktır. Toplanan puanlar ise rakip taşları almak ve daha çok alana hakim olmak ile orantılı olarak hesaplanır.

Go oyununda temel olarak 3 ana kural bulunur. Bu kurallar şu şekilde açıklanabilir;

  • Go oyununda kullanılan taşlar 2 farklı renktedir. Siyah taşlar ve beyaz taşlar ile oynanan Go oyununda, oyuncular her seferinde yalnızca 1 adet taşı tahta üzerine koyabilirler. Kesinlikle ikinci bir hamle, ardı ardına yapılamaz.
  • Taşların konuldukları yerler, tahtadaki çizgilerin kesişim noktalarıdır. Yani oyuncu, tahta üzerindeki arada kalan boş yerlere ya da çizgilerin aralarındaki kare boşluklara değil; doğrudan çizgilerin kesiştikleri yerlere taşlarını koyarlar.
  • Tahta üzerinde bir yere yerleştirilen taş hareket ettirilemez ve yerinde kalır. Belki de en temel kural budur. Çünkü geliştirilen stratejiler ışığında kararlar verilir ve oyuncu net olarak karar verdiği bir hamleyi tekrar geri alamayacağını bilerek yapar.

Go oyununu kazanmak için oyuncunun rakibinden daha çok puan alması gerekir. Bunun için rakip taşları esir almak ve kendi alanını oluşturmak gibi iki farklı yol kullanılır.

Rakibin bir taşının etrafını komple çevrelemek ile esir alma işlemi gerçekleştirilebilir. Sadece 1 taşı için değil, rakibin “taş gruplarını” da her yönden çevrelemek oyuncuya artı puan kazandıracaktır. Her bir esir alınan taş, oyuncuya 1 puan kazandırır.

Oyuncunun kendi alanını yaratması ve daha çok alan kazanması da puanla ödüllendirilir. Bunun için bir araya gelen birden fazla taşın oluşturduğu “taş grupları” daha çok kullanılır. Oyuncunun kendi alanını yaratması ve oraya hakim olması da 1 puandır.

Oyun sonunda toplanan puanlar ile kazanan ve kaybeden taraf belirlenir. Öte yandan oyun devam ederken belirgin bir fark oluşursa kaybeden taraf oyundan da çekilebilir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir