Go Tahtasının Özellikleri Nelerdir?


Farklı oyun kuralları, kendine has uygulamaları ve özellikleri ile bilinen zeka oyunu Go, özel olarak yapılan tahtalar üzerinde oynanır. Amacın yüksek puan toplamak olduğu bu oyunda, rakibin taşları esir alınarak ve daha çok alana hakim olarak bu amaç gerçekleştirilebilir. Siyah ve beyaz taşlar ile oynanan Go oyununda 181 adet siyah ve 180 adet beyaz taş bulunur. Oyuna siyah taşlar ile başlanır.

Go tahtası özellikleri:

  • Go tahtasının bir diğer ismi “Goban” olarak bilinir.
  • Tahta ızgara şeklindedir. Yata ve dikey çizgiler bu ızgarayı oluşturur. Çizgilerin kesiştikleri noktalar taşların konulabildiği yerlerdir. Oyun, bu kesişim noktaları üzerinden ilerletilir.
  • Yeni başlayanlar için 9×9’luk, geliştirme aşamasında olanlar için 13×13’lük, tam anlamı ile oyunu oynamak isteyenler için ise 19×19’luk tahtalar tavsiye edilir.
  • 19×19’luk bir Go tahtasında 361 kesişim noktası bulunur. Oyuncular bu kesişim noktalarını kullanırlar.
  • Tahtaya felsefi ve mitolojik anlamlar da yüklenmiştir. Örneğin tahtanın ızgara şeklinde ve kare olarak oyun alanını oluşturması sembolik bir dünya haritasını akla getirir. Dünya haritasının düz bir zemine yayılmış hali Go tahtasına benzerllik oluşturur. Bunun yanı sıra merkez kesişim noktası sayılmadığı takdirde elde edilen 360 kesişim noktası, eski Çin takviminde 1 seneyi oluşturan gün sayısını verir. Taşların siyah ve beyaz renkleri de Yin-Yang için semboller bütünüdür.
  • Geleneksel Go tahtaları ayaklı yapılardan oluşur. Ayakların 10 cm, gövde bölümünün de 15 cm olduğu düşünüldüğünde bir Go tahtasının yerden toplam yükseliğinin 25 cm olduğu görülür. Aynı zamanda taşların tahtaya konması sırasında ses çıkması açısından tahtanın alt kısmında boşluk bulunur.
  • Go tahtası çeşitli ağaçlardan elde edilen tahta, sunta ya da ahşap vb. maddelerden yapılabilir. Kültürlere, ülkelere göre de değişkenlik gösteren bu yapılar arasında daha çokdayanıklı ve sağlam olan ağaçların malzemeleri seçilmeye çalışılır. Bu şekilde tahtadan hem uzun süre faydalanılır hem de olası yapı bozukluklarından dolayı oyun kalitesi etkilenmez.

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir