Gezegenler ve özellikleri


Gezegenler-ve-ozellikleri

Güneş sisteminde dokuz gezegen vardır. Daha doğrusu, biz dokuz gezegenin var olduğunu sanıyoruz. Kısa zaman öncesine kadar, sadece sekiz gezegenin var olduğu ileri sürülüyordu. Bilim adamları, çalışmaları sonunda belki başka gezegenler de bulacaklardır gökyüzünde.

SATÜRNVENÜSMERKÜRURANÜSDÜNYAMARSJÜPİTERNEPTÜNPLÜTON.

Bu gezegenler, güneşe yakınlıkları sırasıyla şunlardır.

1. Merkür: Gezegenlerin en küçüğüdür. Güneşe en yakını olduğu için, en sıcak olan da odur. Sıcaklığı 400 santigrattan fazladır. Güneşin çevresinde 88 günde döner.

2. Venüs: Akşamları güneş batarken, sabahları da güneş doğmadan önce gökyüzünde yıldız gibi parlayan bu gezegen, Çobanyıdızı adıyle de bilinir. Güneşten ve aydan sonra dünyamıza en çok aydınlatan bir gök cismidir. Güneşin çevresinde 225 günde döner. Dünyamızla aşağı yukarı aynı büyüklüktedir.

3. Dünya: Üzerinde yaşadığımız gezegendir. Hava tabakasıyla, kaplıdır. Ay adı verilen bir uydusu vardır.

4. Mars: Dünyamızdan altı kere küçüktür. Hava tabakasıyla kaplıdır. İki uydusu vardır. Güneşin çevresinde 687 günde döner. Merih adıyla de bilinir.

5. Jüpiter: Gezegenlerin en büyüğü, en parlağıdır. Dünyamızdan 1000 kere büyüktür. 12 uydusu vardır. Güneşin çevresinde de aşağı yukarı 12 yılda döner.

6. Satürn: Güneş sisteminin en güzel gezegenidir. Çevresinde iç içe halkalar vardır. Dokuz uydusu olan bu gezegen, dünyamızdan 750 kere büyüktür. Güneşin çevresinde 30 yılda döner.

7. Uranus: Dünyamızdan 65 kere büyük olan bu gezegenin beş uydusu vardır. Güneşin çevresinde 84 yılda döner.

8. Neptün: Dünyamızdan 40 kere büyüktür. İki uydusu vardır. Güneşin çevresinde aşağı yukarı 165 yılda döner.

9. Plüton: Varlığı ancak 1930 yılında anlaşılan bu gezegen, güneşe en uzak gezegendir. Bir yılı bizim 250 yılımıza eşittir. Güneş sisteminin en küçük gezegenlerinden biridir.

Bunlardan başka, Mars’la Jüpiter arasında sayısız küçük gezegen de bulunmaktadır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bsr recyclinghöfe