Galata Kulesi Hakkında Bilgi


Galata Kulesi
Galata Kulesi

Galata Kulesi, başka hiçbir özelliği olmasaydı bile, kanat takıp uçan ilk insan Hezarfen Ahmet Çelebi’ye havalanma üssü vazifesi gördüğü için, tarihlerde, ansiklopedilerde yer almaya hak kazanırdı.

Galata kulesini kim yaptı?

İstanbul’un Galata semtinde, şehrin sembollerinden biri haline gelen bu kulenin ilk defa kimler tarafından yapıldığı kesinlikle bilinmiyor. Bir söylentiye göre Doğu Romalılar, yani Bizans tarafından 507 yılında fener kulesi olarak yapılmıştır. Başka bir söylentiye göre de 1216’da bölgeyi ele geçiren Cenevizliler tarafından inşa edilmiş veya onarılmıştır.

Fakat, İstanbul’un dibine kadar sokulup, bölgede hakimiyet kuran Cenevizlilerin 1348 yılında bu kuleyi, geniş surları olan bir kale haline getirdikleri biliniyor. Bölgede deniz ticaretini ellerinde tutan Cenevizliler bunu Bizans’a karşı savunma ve gözetleme amacıyla yapmışlardı. Surlar geniş bir alanı kaplıyor. Denize kadar iniyordu. İstanbul kuşatmasında Bizans’ı destekleyen Cenevizlilerin üssü bu kule idi. Fakat Fatih, Tophane’den karaya çıkardığı gemileri bu kulenin ensesinden aşırtıp Haliç’e indirmiş, Ceneviz engelini etkisiz bırakmıştı.

Cenevizliler kuleye Christea Turris (İsa Kulesi) adını vermişlerdi. Üzeri bugünkü gibi bir külahle örtülü idi ve tepesinde bir haç vardı. Fakat bir söylentiye göre Fatih İstanbul’un fethinden sonra kulenin külahını yıktırıp değiştirmişti.

Kule II. Bayezid zamanında meydana gelen depremde büyük hasar gördü, ama 1510’da Mimar Hayreddin tarafından mükemmel bir şekilde onarıldı. Yangın gözetleme kulesi, rasathane ve Kanuni devrinde savaş esirleri için hapishane, 19. yüzyıl sonlarında Bahriye için işaret kulesi olarak kullanıldı. Hazarfen Ahmet Çelebi‘nin kant takarak bu kaleden Üsküdar’a kadar uçması, 4.Murad devrine rastlar. Zaman zaman esaslı tamirlerle harebe haline gelmesi önlenen kule, son olarak 1964-1967 yılları arasında, 19. yüzyıldaki haline sadık kalınarak onarıldı. Lokanta ve gazino ilavesiyle ve bir asansör monte edilerek turistik bir tesis haline getirildi.

Galata Kulesi’nin yüksekliği

İstanbul’un en yüksek yapılarından biri olan Galata Kulesi’nin yüksekliği 68 metredir. Üzerindeki gazinodan İstanbul’un seyrine doyum olmaz. Bir Fransız yazar, “İstanbul’u kartallar gibi, kırlangıçlar gibi havadan seyretmek, bu hazzı tatmak isteyenler, Galata Kulesi’ne çıksınlar” diyor.

Galata Kulesi, İstanbul’un güzelliklerini kuşbakışı seyre imkan verdiği bir harikadır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir