Ferdinand Macellan Kimdir?


Ferdinand Macellan
Ferdinand Macellan

Ferdinand Macellan Portekizli denizci, gezgin ve kaşif. İspanyol İmparatorluğunun desteğiyle denize açıldı. Hikayesi, bu seyahate eşlik eden Antonio Pigafetta’nın anılarını yazması sayesinde günümüze ulaşmıştır. Ferdinand Macellan, 1480 yılının ilkbaharında Portekiz’de varlıklı bir ailenin çocuğu olarak doğmuştur. 10 yaşına geldiği zaman amcasının başında olduğu kraliyet donanma okuluna yazılarak eğitim hayatına ilk adımını attı. Gençliği Portekizli denizciler yanında gemilerde denizciliği öğrenmekle geçti.

Macellan ilk deniz yolculuğuna 1505 yılında, henüz 25 yaşındayken çıktı. Bu ilk görevinde Franscisco de Almeida’yı Portekiz genel valisi olarak Hindistan’a götürdü. Ferdinand Macellan, son yolculuğunu tamamlayamadan 27 Nisan 1521 tarihinde Filipinler’de Maktan Adasına yapılan savaşta 41 yaşında ölmüştür.

Ferdinand Magellan nereleri keşfetmiştir?

Daha önce ziyaret ettiği Baharat Adaları’nın ötesine giderek tüm meridyenlerden geçen ilk insan olmayı başardı. Büyük Okyanus’a seferi esnasında okyanusu çok sakin gördüğü için “pasifik” ismini veren, ayrıca Güney Amerika’da keşfettiği boğaza kendi ismi verilen Portekizli denizci Macellan, Büyük Okyanus’u aşan bir araştırma gezisi yapmış ilk insandır.

Dünyayı dolaşmak üzere denize açılan 250 denizcinin sadece 18’i İspanya’ya dönerek seyahatini tamamlamayı başardı. Ferdinand Macellan Güney Amerika’nın güney burnunda yer alan Tierra Del Fuego’ya ulaşan ilk Avrupalıdır, Güney Amerika’daki yerli kabileleri gören ilk Avrupalıdır.

Bir avrupalı olarak ilk kez Filipinler’e ayak basarak oranın yerli halkını gördü. Yolculuğu sırasında karşılaştığı değişik hayvan türlerini tanımlamak için yanında profesyonel bilim adamları vardır. İspanyol, Portekizli, Fransız ve İngiliz olmak üzere 232 denizci Macellan ile katıldığı dünya turunda hayatını kaybetti.


One Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir