Fazla Su İçme İçin Yöntemler


İnsan vücudu için hayati bir önem arz eden suyu çokça tüketmek için birçok yöntem vardır. İnsan vücudunun büyük çoğunluğu bilindiği üzere sudan oluşur. Birçoğumuz sadece susuzluk hissettiğinde veya sıcak yaz aylarında su içmeyi tercih ediyoruz. Hatta birçok kere su içmeyi unutuyoruz. Suyu içmeyi bir yaşam stili haline getirmek aslına bakarsanız çok zor bir mesele değil. Sadece küçük dipnotlarla gün içerisinde vücudumuzun ihtiyacı kadar su içmeyi başarmak zor değil. Gelin şimdi fazla su içmek adına neler yapabiliriz ve nelere dikkat etmeliyiz, bunlara bakalım.

Fazla Su İçmek İçin Önerilenler

  • Dışarı çıkarken yanımızda, çantamızda, su satın almaya fırsat bulamayacağımız yerlerde, su taşımak önem arz ediyor. Çünkü birçok kere su içme ihtiyacı hissetmemize rağmen bu isteği erteliyoruz. Ertelemeye böylece gerek kalmaz.
  • Evde bulunduğumuz vakitler içerisinde ise sık vakit geçirdiğimiz yerlere sürahi ve bardağı hazır bulundurarak gözümüze çarptıkça su ihtiyacı karşılanabilir.
  • Su içmeyi sevmiyorsanız, sağlığınız için su içmek ne kadar önem arz ediyor ve vücudun gerekli su ihtiyacı karşılanmadığında hangi sağlık problemleriyle karşılaşabilirsiniz iyice araştırmayı deneyin. Belki sizi su içmeye itici bir kuvvet olabilir.
  • Suyun tadını sevmiyorsanız, suyu sade içmek her zaman en sağlıklısı olmasına karşın değisik aromalarla tatlandırabilirsiniz. Örneğin içine limon atarak tadını değiştirebilir veya nane atarak kokusunu değiştirebilirsiniz. Böylece suyun sevmediğiniz tadından uzaklaşabilirsiniz.
  • İnsan vücudunun daha yoğun ter attığı yaz aylarında özellikle su içmeye çalışmak, vücuttan ter bezleri aracılığıyla atılan suyun karşılanması için yine önemli bir diğer etken.
  • Grip, ishal gibi birçok hastalığı daha çabuk atlatmanızı sağlayan suyu daha fazla tüketmek için sebeplerinizi unutmayın.

Su Tüketimine Dikkat

Yalnız her şeyin fazlasının zararlı yan etkileri olduğu gibi, vücudun ihtiyacı oranından fazla su tüketmekte su zehirlenmelerine sebep olabiliyor. Ayrıca suyu fazla tüketmek, sık tuvalete çıkma ihtiyacı doğurduğundan vücuttaki yararlı bakteri ve minerallerinde vücuttan atılmasını sağlayarak insan sağlığını tehlikeye atabiliyor.

Son olarak yukarıda da anlatıldığı üzere, bazılarımız çeşitli sulu gıda ve içecekleri tükettiği zaman günlük su ihtiyacını karşıladığını zannediyor. Bu yanlış bir yaklaşım. Elbette bu bahsettiğimiz gıda ve içecekler su ihtiva ediyor fakat, içme suyu içmenin sağlık açısından yeri diğerlerinden daha üst yerlerde olduğundan. Dengeli ve aşırıya kaçmayacak şekilde içme suyu tüketmek sağlığınız için yapabileceğiniz basit ama önemli detayların en önemlilerindendir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir