Farah Pehlevi kimdir?


Farah Pehlevi, 14 Ekim 1938’de Tahran’da doğdu. Babası Sohrab Diba, İran Ordusu subaylarındandı. Aynı zamanda Sorbonne’da hukuk eğitimi gördü. Diba (Farsçada “ipek” anlamına gelir) ailesinin kökenleri Azerbaycan ve Hazar Denizi kıyısında yaşayan Kutbi hanedanına dayanır.

Faralı Pehlevi, Tahran’daki jeanne d’Arc ve Razi okullarını bitirdikten sonra Paris’te mimarlık okudu. Mimariye duyduğu büyük sevgi, bütün yaşamı boyunca devam etti. 21 Aralık 1959’da İran Şahı Muhammet Rıza Pehlevi ile evlendi. 1967’de kraliçe oldu ve İran tarihi boyunca taç giyen ilk kadın unvanını kazandı. Evlendikten sonra tüm ilgisini sosyal çalışmalara yöneltti. Kadınların özgürleşmesine, spor ve sanat faaliyetlerinin geliştirilmesine önem verdi.

Eğitim, sağlık, kültür ve yardım konulu yirmi dört derneğin başkanlığını yürüttü. Sanata olan tutkusunun, İran’daki kültürel ortamın canlanmasına büyük katkısı oldu. İranlı genç sanatçıları desteklemesi, eski geleneksel sanatlar ve mimarlıkla ilgili müzelerin açılmasında itici güç oldu. Ülkede çıkan gerici ayaklanmalardan ötürü, Şah ile birlikte ülkesini terk etti. İran’daki şahlık rejiminin 16 Ocak 1979’da devrilmesinden sonra, Bahamalar’dan Meksika’ya uzanan geniş bir coğrafyada sürgün hayatı yaşadı. Ciddi bir hastalığa yakalanan Şah, 27 Temmuz 1980’de Mısır’ın Kahire şehrinde vefat etti.

Rıza, Ferahnaz, Ali Rıza ve Leyla adlarında dört çocuk dünyaya getirdi. Kızı Leyla, 10 Haziran 2001’de Londra’daki bir otel odasında ölü bulundu. 2003 yılında, 65. yaş gününü kutlayarak Anılar adlı kitabını yayımladı. Halen çocuklarıyla birlikte Amerika’da sürgün olarak yaşamaktadır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir