Etkili Ders Çalışma Teknikleri


Ders

Hepimiz hayatımız boyunca çeşitli sınavlara hazırlanırız. Eğitim hayatımızın daha iyi olması için yada daha başarılı olmak için bulunduğumuz konumun bir üzeri için çaba sarfederiz. Peki bu çaba ne tür bir çaba? Etkili ders çalışmayı sağlayabiliyor muyuz yada ders çalışma teknikleri hakkında ne kadar bilgi sahibiyiz? Veya daha başarılı olmak için bir çalışma programımız var mı ? Bu yazımızda ‘ulaşacağımız hedefe ilerlemek isterken nasıl bir çalışma programı izlemeliyiz ve bu programı oluştururken hangi çalışma tekniklerini yada ders çalışma tekniklerini kullanırsak başarıya ulaşırız’ı ele aldık..

Öncelikle en önemli şey, yapmamız gereken hayatımızda olmak istediğimiz noktaya ulaşmak için doğru kararlar alıyor muyuz buna bakmalıyız. Girmek istediğimiz sınavlar yada ulaşmak istediğimiz nokta için doğru yerde mi bulunuyoruz, adımlarımızı doğru yönde mi atıyoruz, bunları sorgulamamız gerekiyor.

Eğer doğru yerde olmadığınızı hissediyorsanız durun ! Nerde olmak istediğinizi sorun kendinize. Hangi konumda mutlu olacaksanız, durun ve düşünün. Ve şuan bulunduğunuz konumdan olmak istediğiniz yere nasıl ulaşırsınız bunu analiz edin.  Zor olabilir belki ama cesaret edin. İlk adımı atmaya başladığınızda devamı gelecektir emin olun.. Analizi yaptıktan sonra ilk yapmanız gereken şey ne ise adımınızı atmaya başlayın. Her koşulda olmak istediğiniz yeri hatırlatın kendinize !

Eğer şuan olmak istediğiniz yere ulaşmak için doğru konumdaysanız, şanslısınız! Ancak doğru konumda olmanız doğru şekilde ilerliyor olduğunuz anlamına da gelmiyor elbette. Her zaman kendinize olmak istediğiniz hedefi hatırlatarak ilerlemelisiniz.

Şimdi gelelim, hangi çalışma tekniklerini uygularsak başarıya giden yolda oluruz, bunlara bir bakalım.

Egzersiz Yapın

Etkili ve verimli çalışma sağlayabilmek için sağlıklı ve zinde olmak çok önemli. Her gün uyuyacağımız saati iyi ayarlamamız gerekir. Yani kendiniz için düzenli bir uyku programı hazırlamalısınız. Bunun yanı sıra beslenme konusunda da dikkatli olmamız gerekir. Çalışma ortamındayken psikolojik olarak abur cubur yeme isteğimiz oluşur. Elbette ki yiyebilirsiniz ancak aşırıya kaçmamanız tavsiye olunur. Bunlar dışında elbette zinde kalabilmek için egzersiz yapın. Günde en az 15-20 dakika ayırarak yapacağınız egzersiz çalışma öncesi zihninizi açar, dinçleştirir ve konuya daha iyi adapte olmanızı sağlar. Böylelikle etkili ders çalışmayı sağlayabilirsiniz.

Çalışma Ortamınız Sade Olsun

Etkili ders çalışmayı sağlamak için en önemli unsurlardan biri de çalışma ortamıdır. Çalışma ortamı öncelikle sessiz ve sade olmalıdır. Ders çalışacağınız sandalyenin konforlu olması, çalışma masasının boyunun sandalye ile doğru oranda olması gerekir.Çalışma ortamınız aynı zamanda temiz ve düzenli olmalıdır ki dikkatinizi dağıtacak bir etki oluşturmasın. Bu şekilde oluşturulacak bir çalışma ortamı çalışmalarınızda daha iyi odaklanmanızı sağlayacaktır.

Takvime Göre Taslak Oluşturun

Hedefinize giden yolda yapacağınız çalışmaları önceden belirleyin. Her gün yapacağınız çalışmaya göre konuları programlayın. Bu sizin için ön bir çalışma programı olsun. İsterseniz bunun için kendinize takvim çizerek haftalık yada aylık bazı kotalar belirleyin ve günlük çalışmalarınızı bu takvime bakarak ilerletmeye çalışın. Örneğin bir hafta içerisinde bu konuyu öğrenmeliyim diyerek kendinize hedef belirleyin.  Bu çalışmalarınızı daha verimli kılacaktır.

Çalışmak İçin Program Oluşturun

Belirlediğiniz takvime göre gün içinde kaç saat olursa olsun kendinize çalışabilecek bir zaman dilimi ayırın. Yani kendinize bir çalışma programı düzenleyin. Çalışma programını hazırlarken esnek davranmanız yararınıza olacaktır. Beklenmeyen bir işiniz çıktığında o gün çalışmak için vaktiniz kalmadıysa bunu tolere edebilin. Kaç saat çalışacağınızı kendiniz belirleyebilirsiniz. Ne kadarı sizin için yeterli olacaksa her gün için belirli bir saat aralığınız olsun. Bunu alışkanlık haline getirdiğinizde işiniz kolaylaşmaya başlayacaktır ve etkili çalışma ortamını sağlamaya başlamış olursunuz.

Not Alın

Üzerinde çalıştığınız konu ne olursa olsun günlük notlar tutun. Sizin için önemli olanları yada zaman zaman hatırlamanız gerekenleri bir panonuz varsa asabilir, arada bir hatırlatma yapabilirsiniz. Ayrıca not alarak görsel hafızanızda etki oluşturacağından unutmanız güçleşecektir.

Tekrar Edin

Çalıştığınız konuyu aynı hafta içerisinde tekrar etmeye çalışın. Tekrar etmeleriniz ister çalıştığınız günün ertesi gün olsun ister ise bütün bir hafta çalışma sonucunda genel tekrar olsun, sizin için hangi şekilde daha akılda kalıcı olacaksa o şekilde mutlaka tekrar yapın. Böylelikle yeni öğrenmiş olduğunuz bir konu varsa tekrar yapmak akılda kalıcı bir etki oluşturacaktır.

Çağrışım Yapacak Şekilde Çalışın

Çalışma programınıza göre öğrendiğiniz konuların zorluk derecesine göre anımsatıcı bazı ögeler kullanabilirsiniz. Bu bir kısaltma veya kodlama olabilir. Konuya göre, sizin için ne şekilde akılda kalacağını düşünüyorsanız o şekilde çağrıştıracak püf noktalarından yararlanın.

Zamanı İyi Kullanın

Çalışma programına uyum sağlamak ve belirlediğiniz hedefe ulaşmak için ders çalışırken zamanınızı iyi değerlendirin. Konsantre olarak çalışın. Dikkatinizi dağıtacak etkenleri devre dışı bırakın. Bilinçli bir şekilde çalışın ve iyi odaklanın. Böylelikle çalışma takviminize göre belirlediğiniz kotayı doldurmuş, çalışmanızı tamamlamış olursunuz.

Çevrenizle Paylaşın

Çalıştığınız konuyu ya da yeni öğrendiğiniz konuyu arkadaşınız yada ailenizle paylaşın. İlgilerini çekmeyebilir belki ancak yeni öğrendiğiniz veya çalıştığınız konuyu biriyle paylaşmanın size etkisi olumlu olacaktır. Anlatmak, çevrenizdeki kişiye de konuyu öğretmek siz de kalıcı bir etkisi bırakacaktır.

Motivasyonunuzu Yüksek Tutun

Bazen çalışırken şüpheye düşebiliriz, başarabilecek miyim korkusuyla. Böyle durumlarda hedefinize odaklanın ve korkmayın. Elbette etkili çalışmayla ve çalışma programına ayak uydurarak ilerlerseniz başarıya ulaşacaksınız. Hedefe ulaştığınızda ne kadar mutlu olacağınızı hayal edin.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir