izmir escort bayan

Ertem Eğilmez Kimdir?


Ertem Eğilmez
Ertem Eğilmez

Ertem Eğilmez, Türk film yönetmeni, yapımcı. Kalabalık kadrolu duygusal güldürü filmleri yöneterek yeni bir tür başlatmıştır. İstanbul’da doğdu. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’ni bitirdikten sonra Çağlayan Yayınevi’ni kurdu. 1954’te Tef mizah dergisini çıkardı. Bir süre yayımına ara veren dergi 1960’ta yeniden yayımlandı.

Eğilmez, daha sonra yapımcı olarak Arzu Film Şirketi’ni kurdu ve sinemacılığa başladı. 1964’te Fatoş’un Fendi Tayfur’u Yendi filmiyle yönetmenliğe başladı. Kolay izlenen güldürü filmleri yaptı. 1967’de Antalya Altın Portakal film Festivali’nde ödül kazandı. 1972’de kalabalık kadrolu duygusal güldürü filmleri yönetmeye başladı. 1973’te yönettiği Canım Kardeşim filmiyle dikkatleri çekti.

Ertem Eğilmez öncelikle bir yapımcı olarak, piyasa koşullarına uygun sıradan filmlerle başladığı yönetmenliğini kalabalık kadrolu güldürü filmleri yöneterek veni bir düzeye çıkartmıştır. Bu tür filmlerde oynattığı tecrübeli sanatçılarla zaman zaman duygusal etkiler yaratabilmiş, güldürüye bir çeşit toplumsal eleştiri yaklaşımını eklemeyi denemiştir. Lirik bir anlatımla gerçekçi bir bakış yakaladığı Canım Kardeşim, ilginç bir örnek olmuştur.

Hababam sınıfı efsanesi

Ertem Eğilmez, Rıfat Ilgaz'ın Hababam Sınıfı romanını 1975'te beyaz perdeye başarılı bir şekilde aktardı.
Ertem Eğilmez, Rıfat Ilgaz’ın Hababam Sınıfı romanını 1975’te beyaz perdeye başarılı bir şekilde aktardı.

Genellikle insanların yoğun duygularına hitap eden film konuları ele almak istemiş ve insanları güldüren, hüzünden uzaklaştıran, geniş kitleyi çeken dostluk ve kardeşlik gibi filmleri yönetmiştir.

Genellikle aynı oyuncularla iletişim halinde olmayı seven Eğilmez, Münir Özkul, Adile Naşit, Kemal Sunal, Şener Şen gibi isimlere yer vermiştir. Filmleştirilmesi mümkün görülmeyen Rıfat Ilgaz’ın Hababam Sınıfı adlı eserini beyaz perdeye aktarmış bundan edindiği başarı ile de Hababam Sınıfının devam filmlerini çekmiştir. Yediden yetmişe herkes Eğilmez’i en çok bu filmlerde tanımış ve sevmişlerdir.

Ertem Eğilmez, 21 Eylül 1989’da İstanbul’da hayata gözlerini yumdu.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir