izmir escort bayan

Erozyon Nedir? Nasıl Oluşur? Nedenleri ve Sonuçları Nelerdir?


Erozyon

Erozyon nedir?

Geçmişten günümüze dağların, ovaların çeşitli yollarla ve aşınmalar ile geldiğini hepimiz biliyoruzdur. Aslında her toprak parçası, kayalık parçası ve her bir dağ bile aşınma sonrasında oluşmuştur. Rüzgar’ın veya akarsuların etkisi ile yer değiştirerek veya yerinde durduğu halde aşınma sonucu inanılmaz şekil değişikliği yaşamışlardır. Sizlere bu yazımızda erozyonun ne olduğunu ve nasıl oluştuğunu aktaracağız.

Erozyon; toprağın akarsular, sel suları ve Rüzgar gibi dış etken dediğimiz olayların kuvvetinin sonucunda ve etkisiyle aşındırılması ve taşınması olayıdır. Erozyon özellikle çöl ve toprağın çoğunlukla olduğu yerlerde meydana gelmektedir.

Yeryüzünde gerçekleşen her olay aslında birbiri ile bağlantılıdır. Bu bağlantılı olayları şöyle aktarabiliriz. Tüm Bitki örtüleri ve su akışı, toprak akışı tamamen birbiri ile bağlantılıdır ve belirli bir denge bulunmaktadır işte tam da bu dengeni dışardaki etkiler sonucu bozulmasına doğal erozyon adı verilmektedir.

Doğal erozyon denilen olay tamamen doğanın kendi içerisinde meydana gelen bir olaydır. Yıkıcı değildir ve insanlara herhangi bir zararı bulunmamaktadır.

Erozyon gerçekleştiğinde çevrenizde bu olay meydana gelse bile bunu fark etmeyebilirsiniz. Çünkü bir toprak parçası bir yerden başka bir yere taşınırken taşınan toprağın yerine başka bir toprak gelmektedir. Bu yüzden çok ta dikkat çekici değildir. Hatta belli dahi olmaz. Ancak bitki örtüsünün bozulması ve insanların doğal dengeye müdahale etmesi fark edilmeyecek gibi değildir. Ayrıca insanların verdiği zararlardan dolayı doğal denge tamamen bozulur ve erozyon gittikçe hızlanır. Erozyon hızlandığından dolayı toprak örtüsü gün geçtikçe yok olur ve tamamen yerine farklı olaylar meydana gelir.

Toprak erozyonun meydana getirdiği bozulma sonucunda inceldiğinden dolayı yeni kayalar yeryüzüne çıkar.

Toprağın yerini kayalar alarak toprak örtüsü dönüşü olmamak üzere yok olur.

Erozyona en büyük örnek Türkiye dir. Gördüğümüz tüm topraklar mutlaka erozyona uğramıştır. Diğer ülkelere göre en az 10 kat daha fazla erozyon görmekteyiz. Bunun nedeni gerek doğal erozyon ve gerekse insanların müdahalesidir. Peki erozyona hangi olaylar ve faktörler neden olur bunları inceleyelim.

Erozyona neden olan faktörler;

1) Bitki örtüsünün tahrip edilmesi;

Türkiye de son zamanlarda özellikle ağaçların fazla kesilmesinden dolayı ormanların yok olması, bilinçsizce ağaç kesimi, orman yangınlarıdır.(%90 nı insanlardan kaynaklıdır) bu gibi durumlar arazinin bitkisiz ve ağaçsız kalmasına neden olmaktadır. Özellikle de çiftçilerin otlatma sonucu çoğu ormanı bilinçsizce tahrip etmesi de en büyük faktörler arasındadır.

2) Arazinin engebeli olması;

Araziler ne kadar engebeli olursa yukarıda kalan ağaçların ve bitkilerin aşağıya kolayca yağış esnasında kaymasına neden olmaktadır. Yağışlarla beraber arazi süpürülür ve ne yazık ki bu durum önüne geçilemeyecek bir faktördür.

3) İklim etkileri;

İklim etkileri erozyona neden olan faktörlerin başında gelmektedir. Sağanak yağışlar özellikle bölgenin iç kısımlarında meydana gelmektedir. Oluşan sel ve taşkınlar sonucunda toprak süpürülür ve erozyon olayı yaşanır.

4) Arazilerin yanlış yönde kullanılması;

araziyi yanlış kullanma denilince aklımıza ilk olarak anızların yakılması gelmektedir. Çünkü anız yakılması toprak üzerinde ciddi olumsuz etki bırakmaktadır. Ayrıca toprağa yanlış ürün ekimi de buna dahildir.

Erozyondan korunmanın yolları;

  • Ülkemizde çıplak alanlar mutlaka ağaçlandırılmalı ve çıplak bırakılmamalıdır.
  • Ürünler toplandıktan sonra anız yakılmamalıdır düzenli bir şekilde toplanmalı ve sürülmelidir.
  • İnsanlar Erozyon ile mücadele konusunda bilinçlenmelidir.
  • Rüzgarın yoğun olduğu yerlerde rüzgarı kesecek engeller yapılmalı ve rüzgar yönü değiştirilmeli ya da kesilmelidir.
  • Araziler aşağıya doğru değil eğim yönüne doğru ekilmelidir.
  • Mera ve otlak alanların daha aza indirgenmesi gerekmektedir.
  • Eğimli araziler fazla işlenmemelidir.

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir