Erken gebelik kanamaları riskli midir?


Gebeliğin ilk yarısında görülecek kanlı vajinal akıntı veya rahimden olan kanamalar düşük tehdidi olarak kabul edilir. Gebeliğin ilk aylarında kadınların yaklaşık % 25’inde lekelenme ve kanama görülür. Bu vakaların yarısında düşük gerçekleşir. Kanama genellikle azdır. Kahverengi akıntıdan parlak kırmızı kana kadar değişir ve günlerce tekrarlayabilir. Kanamalar genellikle kasık veya sırt alt bölgesinin ağrısı şeklinde beliren hafif bir ağrıdan önce ortaya çıkar.

Erken gebelikte düşük tehdidi hariç diğer kanama sebepleri olarak; dış gebelik, üzüm gebeliği, haznede ülsere yaralar, kanamalı rahim ağzı iltihapları, rahim ağzında erozyon, rahim ağzında polip ve rahim ağzı kanserleri sayılabilir. Bundan dolayı erken gebelik kanamaları hafife alınmamalıdır. Mutlaka jinekolojik muayene ve ultrason yapılmalıdır.

Gebeliğin ilk 3 ayında yapılan ultrason muayenesinde bebeğin kalp atışlarının görüldüğü vakaların % 95’inden fazlasında gebelik devam eder. Kalp atışlarının var olduğu hastalara yatak istirahatı önerilir. Kanama ve kramplar devam eder veya artarsa prognoz kötüleşir. Olumsuz bir sonuca işaret edebilir. Hastanın, hekimi ile tekrar görüşmesi önerilir.

Doğurganlık yıllarında anormal kanama ve sancısı olan her kadında saptanmamış gebelik ihtimali daima düşünülmelidir. Anormal kanama ve karın ağrısı mutlaka araştırılmalıdır. Ayrıca ilk gebelik muayenesinde her gebe kadına, vajinal kanama görüldüğü takdirde hemen doktorunu araması önerilir.

Hanımlar; aklınızda bulunsun

  • Gebeliğin ilk aylarında her dört kadından birinde kanama görülür. Bunların yarısında düşük gerçekleşir.
  • Art arda üç veya daha fazla sayıda düşüğü olan hastaların çift olarak eşleri ile beraber değerlendirilmesi gerekir
  • Üçten daha az düşüğü olanların araştırılmasına gerek yoktur. Daha sonraki gebelikler sağlıklı devam edebilir.

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir