Sağlık

Emzirme döneminde ilaç kullanılabilir mi?

Emzirme Döneminde ilaç kullanımı öncelikle üzerinde çok fazla düşünülmesi gereken bir konudur. Annenin ilaç’tan fayda ile bebeğin göreceği zararlar iyi bir şekilde kıyaslanmalı ve ancak annenin elde edeceği yarar bebeğin elde edeceği zarardan daha büyükse o zaman ilaç tedavisine başlanmalıdır. İlaçların büyük bir çoğunluğu anne sütüne geçtiği için bu ilaçların mutlaka hekim önerisi ile kullanılması gerekmektedir. Ancak zorunlu durumlarda emziren kadınlarda ilaç mümkün olabilmektedir.

Hekim mutlaka bebeğe zararı olmayan bir ilacı seçecektir. Ancak yinede bu tür durumlarda annenin ilacı almadan hemen önce bebeğini emzirmesi daha akla yatkın bir uygulamadır.

Emzirme döneminde hekim tarafıdan seçilecek ilacın güvenli bir şekilde kullanılması durumunda bebekte olası bir zararın olması genellikle beklenmez ve zara vermez. Emzirme dönemindeki anneler baş ağrısı gibi sorunlar için parasematol içeren ilaçları doktora danışmadan kullanabilir. Yeni doğan bebeklerde karaciğer ve böbrek fonksiyonları daha tam gelişmemiş olduğu için özellikle ilk bir aylık dönemde emziren annelerin ilaç kullanmaması gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir