Elon Musk Kimdir?


Elon Musk
Elon Musk

Geçtiğimiz günlerde ülkemizi ziyaret eden dünyaca ünlü Bilim Adamı, İş Adamı, Girişimci Elon Musk kimdir? Neden Dünya’da bu kadar popüler hiç merak ettiniz mi ? Gelin Elon Musk’ın hayatını beraber inceleyelim.

Güney Afrika Cumhuriyeti’nin Başkenti Pretoria’da 1971 yılında dünyaya gelen Elon Musk, Kanada’lı bir anne ve Güney Afrikalı bir babanın çocuğudur.

1981 yılına gelindiğinde henüz 10 yaşındayken kendi kendine yazılım yapmayı öğrenen Elon, henüz 12 yaşındayken ilk geliştirdiği oyun olan Blastar’ı satarak 500$ para kazanmış ve iş dünyasına ilk adımını atmıştır.

Annesinin Kanada vatandaşı olması fırsatını da değerlendiren Elon Musk, üniversite eğitimi için Kanada’ya taşındı ve vatandaşlık alarak Queen’s University’de iki yıl boyunca eğitim aldı. Kanada da ki eğitiminin ardından Amerika’ya taşınan Elon Musk University of Pennsylvania’da Ekonomi alanında lisans eğitimi alırken bir yandan da Fizik alanında yan dal yaptı.

Lisans eğitiminin ardından Doktor’a için Silikon Vadisi’ne taşınan Elon Musk, Doktorasını yarım bırakarak insanlık tarihinin en önemli üç sorunu olan Temiz hava, İnternet ve Uzay konularında çalışmalara başladı.

Kurduğu Şirketler

Elon Musk
Elon Musk

Zip 2 (1995)

21. Yüz Yıl’a damga vuracak girişimlere gelmeden önce Elon Musk kardeşi Kimbal ile birlikte Zip2 ismini verdikleri şirketi babalarının sponsorluğunda 28000$ a kurdular. Zip2 günümüz firma rehberlerinin atası olarak sayılabilecek bir fikirdi. New York Times ve Chicago Tribüne gibi önemli gazetelerle anlaşan Genç Elon her ne kadar şirketin CEO’su olmak istese de ne yazık ki genç girişimciye yönetim kurulu üyeleri karşı çıktı.

1999 yılında Zip2 Compaq grubuna 307 milyon dolar nakit ve 34 milyon dolarlık hisse senedi karşılığında satıldı. Elon Musk bu satıştan 22 milyon dolar nakit almıştır.

X.Com (1999)

İlk girişimi Zip2’nin satışından 22 milyon dolar bir kazanç sağlayan Elon Musk buradan gelen para ile 1999 yılına X.com isimli çevrimiçi sistemini kurmuştur. X.com daha sonra Confinity ile birleşerek Pay Pal adını almıştır ve 21. Yüz yılın en popüler çevrim içi ödeme sistemi olmuştur.

Pay Pal (1999)

İnternetten alışveriş yapan hemen herkesin bildiği Pay Pal şirketinin CEO koltuğunda 2000 yılına kadar oturan Elon Musk, 2000 yılında yaşanan anlaşmazlıklar sonrasında bu görevini bırakmıştır. Şirketin 2002 yılında Ebay’e 1.5 Milyar Dolar hisse senedine satılmasının ardından Elon Musk 165 Milyon Dolar gibi bir servete kavuşmuştur.

Uzay X (2002)

Paypal’dan 165 Milyon dolar gibi bir servet elde eden Elon Musk 2002 yılında SpaceX ismini verdiği Uzay Teknolojileri Araştırma şirketini 100 milyon $ yatırım ile kurdu.

Uzay’a ilk uydu yollayan, Uzay İstasyonuna ulaşan ilk özel aracı gönderen, Dünya’ya dikey olarak inebilen ilk roketi yapan firma hakkında özel bir makaleyi sizlerle kısa süre içerisinde paylaşıcaz.

Tesla (2004)

Her ne kadar Elon Musk tarafından kurulmasa da, Elon Musk tarafından yatırım aldıktan sonra büyüyen ve adından söz ettiren Tesla Motors özellikle 2008 yılında CEO koltuğuna Elon Musk’ın gelmesi ile ciddi bir ivme kazanmış ve dünya da adından söz ettiren bir firma olmuştur.

HyperLoop (2013)

2013 yılında Hyperloop isimli yüksek hızlı ulaşım üzerine çalışan şirketi Tesla ve SpaceX mühendislerinin bir kısmını alarak kuran Elon Musk daha sonra yoğunluktan dolayı bu projeyi başka bir gruba devretmek zorunda kalmıştır.

OpenAl (2015)

Yapay Zeka üzerine çalışan ve Kar amacı gütmeyen bir firma olan OpenAl 2015 yılında Elon Musk tarafından kurulmuştur. Amaçları ucuz ve ulaşılabilir bir yapay zeka geliştirmek isteyen firma yapay zekanın herkes tarafından erişilebilir olması için çalışmaktadır.

NeuraLink (2016)

2016 yılında kurulan Neuralink insan beynini yapay zeka ile birleştirebilmek adına çalışmalarını sürdürmektedir. Firma’nın amacı insan beynine yerleştirilecek cihazlar üreterek, insanların kapasitelerini arttırmaktır.

Sondaj Şirketi (2016)

2016 yılında trafikte kaldığı bir sırada attığı tweet ile projeyi duyuran Elon Musk’ın amacı The Boring Company ile yer altından araç trafiğini tüpler ile sağlamaktır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bsr recyclinghöfe