Sağlık

EHEC Nedir? Nasıl Korunabiliriz?

EHEC Nedir? Nasıl Korunabiliriz?

Escherichia coli (E. coli), normalde bakteri florasının bir parçası olarak insan ve hayvanların bağırsaklarında bulunan ve genelde zararsız olan bir bakteridir. Ancak, toksin üretme yeteneğine sahip bazı E. coli suşları vardır. Toksin üreten bu suşlardan biri EHEC (enterohemorajik E. coli)’dir ve STEC veya VTEC (shigatoxin veya verotoksin üreten E. coli) olarak da adlandırılır.

EHEC tarafından üretilen toksinler, bazı vakalarda yoğun bakım gerektiren akut böbrek yetmezliğiyle sonuçlanan şiddetli, kanlı ishale neden olabilir. EHEC’nin en sık görülen serotipi E. coli O157: H7’dir. Bu suş ilk kez, ABD’de iyi pişirilmemiş kontamine hamburgerlerin neden olduğu bir salgında tespit edilmiştir. EHEC 0104 nedir? Laboratuar sonuçları Almanya’da görülen enfeksiyon salgının nedeninin STEC serotipi O104:H4 olabileceğini göstermektedir. Salgının kökenin kesin olarak belirlenebilmesi için daha fazla zaman ve araştırma gerekmektedir. WHO bugüne kadar elde edilen güncel bilgilere dayanarak EHEC 0104’ün “daha önce hastalarda hiç izole edilmemiş özel bir suş olduğunu” belirtti.İsveç Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi salgının “dünya çapındaki en büyük ve Almanya’daki ilk HUS salgını” olduğunu bildirdi. Hastalığın doğrudan insandan insana bulaşmadığını, ancak hasta bir kişinin hazırladığı yemekten yenmesi durumunda bulaşabileceğini açıkladı.

HUS nedir? Belirtileri nelerdir?

EHEC enfeksiyonu hemorajik kolite (kanlı ishal) neden olur ve bazı vakalarda kırmızı kan hücrelerinin zarar görerek böbrek hasarına neden olduğu hemolitik üremik sendrom (HUS) ile sonuçlanır.
EHEC enfeksiyonun ilk belirtisi ishaldir ve kanlı olabilir anacak kusma her zaman görülmeyebilir.Diğer belirtiler arasında ateş, sinirlilik, uyuşukluk ve halsizlik sayılabilir. Enfekte kişilerde normalden daha az idrara çıkma görülebilir.

HUS tedavisi, diyaliz ve ilaçla tedaviyi gerektirir. Uygun tedavi ile hastalar sağlıklarına kavuşabilir.Ancak, HUS görülen kişilerin yaklaşık üçte birinde yıllar sonra böbrek fonksiyonlarında anormallikler ortaya çıkabilmekte ve bu kişilere uzun süreli diyaliz tedavisi uygulanması gerekmektedir.

EHEC ile nasıl enfekte olunur? Bulaşabileceği yerler nelerdir?

EHEC enfeksiyonunun geçişi, genellikle bakteri ile kontamine olan gıdanın yenmesi veya ellenmesi veya enfekte hayvanlarla temas ile gerçekleşir. EHEC enfeksiyonunun insandan insana geçme oranı çok düşüktür ve yakın temas gerektirir. Az pişmiş sığır eti ve diğer etler, pastörize edilmemiş süt, çeşitli taze ürünler, pastörize edilmemiş elma suyu ve çeşitli peynirler gibi çeşitli gıdalar enfeksiyonun kaynağı olabilir.

EHEC’den nasıl korunabiliriz?

Hasta olma riskini azaltmak için uygulayabilecek basit önlemler vardır. Gıda ve el hijyenine dikkat edilmesi çok önemlidir.

EHEC bulaşma riskini azaltmaya yardımcı olacak önlemler:

– Ellerinizi sabun ve ılık suyla iyice yıkayın ve çiğ et, sebzeler ve kök gıdalara dokunduktan sonra ve gıdaları pişirmeden önce dikkatlice yıkayın.

– Çiğ et ve kümes hayvanları ürünlerine dokunduktan sonra ve taze ürünlere (veya başka gıdalara) dokunmadan önce ellerinizi, yüzeyleri ve kapları yıkayın.

– Eti iyi pişirin. Örneğin hamburgerlerde dana eti en az iki dakika 70 º C’lik ısıda pişmiş olmalıdır.

– Meyve ve sebzeleri yemeden önce akan temiz suyun altında iyice yıkayın. Meyve ve sebzeleri soyun ve dış yapraklarını atın.

– Çiğ olarak tüketeceğiniz kavun, elma, havuç gibi sert meyve ve sebzeleri kesmeden önce sebze fırçasıyla fırçalayarak yıkayın.

– Çilek gibi küçük ve daha hassas meyveleri kevgir kullanarak bol suyla yıkayın.

– Gıdalarda arasında birbirlerine bulaşmayı engelleyin.

– Çiğ etin ya da suyunun, pişmiş ete ya da pişirilmeden yenilen başka gıdalarla temasından kesinlikle kaçının.

– İshal veya kusma şikâyeti olanlar yemek hazırlamaktan kaçınmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir