izmir escort bayan

Ebabil kuşları özellikleri nelerdir?


Ebabil Kuşu
Ebabil Kuşu

Ebabiller kentlerde yaygın olarak görülen kuşlardan biri. Ne var ki pek azımız bunun farkındayız. Ebabillerin en ilginç özelliği, üreme dönemleri dışında hep havada kalmalarıdır. Bu kuşlar geceleri havada uyuyabilir. Bunun için gökyüzünde yükseklere çıkar ve bir süreliğine kanat çırpmadan süzülürler. Böylece yere inmeden havada dinlenebilirler.

Ebabil Kuşu
Ebabil Kuşu

Birçok kuş yerden havalanmak için zıplayarak yukarı doğru hız kazanır. Yerden biraz yükselince de kanatlarını açarak uçmaya başlarlar. Ebabiller bacakları çok kısa olduğundan ilk zıplamayı gerçekleştiremez. Ebabiller yuvalarını kayalıklarda bulunan delik ve çatlaklara yapar. Yuva girişleri yerden yüksektedir. Uçarak yuvalarına girer ve yuvalarının içinde sürünerek ilerlerler. Uçmak içinse yuvanın girişinden kendilerini aşağı doğru bırakırlar. Sonra kanatlarını açıp uçarlar.

Ebabillerin gövdeleri kahverengidir, gagalarının altında küçük bir beyazlık bulunur. Kanatları uzun ve dardır. Kanat uçları sivridir. Kuyruklarındaki tüylerden en dışta olanlar diğerlerinden daha uzundur. Bu tür kuyruklara “çatallı kuyruk” denir. Uçarken kanatlarını birçok kuşun tersine çok fazla açıp kapatmadan hızlıca çırparlar. Havada uçan sinekleri yakalamak için hızlı manevralar yaparlar.

Ebabiller genellikle kırlangıçlarla karıştırılır. Oysa dikkatli bakıldığında ebabillerin kırlangıçlardan farklı olduğu görülebilir. Ebabillerin kanatları kırlangıçlarınkinden daha uzundur. Ebabiller kentlerde akşam üzerleri gruplar oluşturarak alçaktan uçar. Hava kararırken yükselirler. Bu sırada çığlık benzeri sesler çıkarırlar. Kırlangıçlarsa göç dönemleri dışında kentlerde kalabalık gruplar halinde görülmez. Sesleri ebabillerinki gibi çığlık şeklinde değildir.

Ebabiller kentlerde yaşamaya uyum sağlamış kuşlardır. Genellikle evlerin çatılarında yuvalarlar. Kentlerde bolca bulunan sinek ve diğer uçan böceklerle beslenirler.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir