Domino Nasıl Bir Oyundur?


İki veya daha fazla kişinin katılımı ile oynanan domino, yassı özel taşlar ile gerçekleştirilir. Söz konusu taşlara “pul”, “domino” ya da “kart” denebilir. Bir çeşit salon oyunu olan dominoda, 28 adet domino taşı kullanılır. Taşların üzerindeki numaraları birbirleri ile eşleyerek eldeki taşların bitirlmeye çalışılması oyunun asıl amacıdır. Domino oyunu kendine özel kuralları ile oynanır.

Domino Oyunu Nasıl Oynanır?

  • İki ya da daha fazla oyuncu (maksimum 4 kişi), salonda ve uygun zeminde bir araya gelir. Tüm taşlar yüzleri yere doğru bakacak şekilde karıştırılır. Taşların toplandığı “banka” ya da “bahçe” isimli alanlar oluşturulur. Her oyuncu bu alandan bir adet taş çeker. Çektiği taşta en yüksek sayı olan oyuncu oyuna başlar. Bunun üzerine taşlar yeniden karıştırılır ve her oyuncu bu sefer 7 adet taş çeker. Kalan taşlar bahçede toplu halde bekler.
  • Oyuna başlayacak olan oyuncu, en yüksek sayılı taşını ya da çiftli taşını masaya koyar. Sıradaki oyuncu ise söz konusu taşın iki ucundaki sayılardan biri ile aynı olan sayıya sahip taşını o uca ekler. Aynı sayılar birbiri ile eşleşecek şekilde taşlar dizilir. Çiftli taşlar ise genel olarak diğer taşları dikine kesecek şekilde yerleştirilir. Hatta kimi domino oyunlarında bu taşlar oyuncuya tekrar oynama hakkı verir.
  • Sıradaki oyuncunun elindeki taşlarda, masa üzerinde eşlenecek şekilde bir seçenek olmayabilir. Bu gibi durumlarda oyuncu bahçeden taş çeker. Eşlenecek uygun bir taş gelene kadar bu durum sürer.
  • Oyun taş dizme şeklinde devam ederken, eğer oyunculardan biri elindeki tüm taşları bitirmiş olursa “domino” der ve oyunu kazanır. Puanlama ise asıl bundan sonra yapılır.
  • Kaybeden oyuncular ellerinde kalan taşları açarlar. Bu taşlardaki sayılar oyuncu bazında toplanır ve her oyuncuya elinde kalan sayı kadar ceza puanı yazılır.
  • Domino oyunlarında kimi zaman hiçbir oyuncu elindeki taşı bitiremeyebilir. Bu tarz durumlarda elinde en düşük sayı olan oyuncu oyunu kazanmış sayılır.
  • Domino oyununda belli bir süre yoktur ve oyun süreleri genel olarak oyuncuların ellerindeki taşları dizme hızları ile değişir.

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir