Teknoloji

Domain yapısının SEO’ya etkisi

Arama motoru algoritmaları yılda en az bir kez olmak üzere değiştirilmektedir. Bu değişikliklerin bazıları köklü değişiklikler olurken bazıları dönemsel değişiklikler olmaktadır. Bu yıl arama motorlarının tümünde görülen değişimlerin başında anahtar kelimelere uygun sayfa seçimleri konusunda yapıldı.

Domain Yapısının SEO’ya Etkisi Artık kafaya göre domain alınıp içerisinde alakasız içerikler doldurmak ve başka sitelerden linkler alarak siteleri anahtar kelimelerde yukarı çıkarma işlemleri arama motorları tarafından yapmacık olarak bulunmaya başladı. Bu nedenle artık Backlinklerle link alıp sayfaları yukarı çıkarma işi artık faydadan çok zarar vermeye başladı. Yeni güncellemelere göre backlink çalışmalarının hepsinin ana sayfaya yapılması zarar vermektedir. Backlink çalışmaları yaparken her anahtar kelimeyi ilgili sitedeki alakalı olduğu alt sayfalarla ilişkilendirmeniz gerekmektedir.

Örneğin, motosiklet kelimesine çalışma yapılacaksa, arabasitesi.com/motosiklet/ gibi bir sayfa açarak bu sayfaya bu kelime üzerinden çalışmak ciddi verim sağlayacaktır. Artık çok net görebileceksiniz ki, birçok kelimede siteler alt sayfalarıyla bile ilk sayfalara gelebilmektedir. Bunun en temel sebebi, o alt sayfanın anahtar kelimeyle doğru ilişkilendirilmiş olmasıdır.

Artık bütün kelimelerin ana sayfaya çıkarılması arama motorları tarafından uygun görülmüyor ve sitelerde ciddi olarak düşüşler yaşanabiliyor. Bu konuda yapılacak en önemli iş eğer blog siteleri kullanılıyorsa kategoriler açarak ilgili anahtar kelimelerle alakalı linklerin ortaya çıkarılması konusudur. Ancak eğer blog alt yapısına sahip olan bir web siteniz yok ise tasarım ve alt yapı çalışmalarını buna göre düzenlemeniz belki de yaptırdığınız siteyi tekrar yaptırmanız gerekecek. Arama motorlarında yapılan bu değişikliğin köklü bir değişiklik olduğu da yetkililer tarafından söyleniyor. Yani dönemsel bir değişiklik ya da geçici bir değişiklik olarak görünmüyor. Bu nedenle köklü olarak sizin de sitelerinizi bu alt yapılara göre düzenlemeniz gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir