izmir escort bayan

Dolmabahçe Sarayı hakkında bilgi


Dünya saraylarının en ünlülerinden biri Dolmabahçe Sarayı’dır. Dolmabahçe Sarayı’nın bulunduğu yer 1600’lü yıllarda bir körfez durumundaydı. Genellikle askeri gemiler burada demir atarlardı. Daha sonra 1. Ahmet zamanında körfezin gerisindeki tepenin toprakları taşınarak denizin doldurulmasına başlandı. Bu doldurma işi ancak 2. Osman zamanında tamamlandı. Bir süre padişah mesiresi olarak kullanıldı. Dolmabahçe adı da buradan gelmektedir.

Bu bahçeye ilk önce Çinili Köşk adı verilen bir kasır yapıldı. Daha sonra Beşiktaş Sarayı adı verilen büyük bir ahşap bina yapıldı. Sarayın bugünkü şekli ise Sultan Abdülmecit tarafından, Hacı Emin Paşa başkanlığında toplanan bir mimar heyeti tarafından hazırlanan plana göre 1842’de temeli atılmıştır. Sarayın mimarı Serkız Karabet Balyan Kalfa’dır.

1852 yılında yapımı tamamlanmış olan sarayda 1855 yılından itibaren oturulmaya başlanmıştır.

Sarayın dış duvarları Küfekli Taşı ile yapılmış, çatısı kurşun ile kaplanmıştır. Sarayın oda ve hamamlarında kullanılan çeşitli renklerdeki Somaki Mermeri ise Marmara Adası’ndan getirilmiştir.

Sarayın dış kısmına bakıldığı zaman süsleme sanatının en incesi göze çarpmaktadır. Gennellikle dal ve çiçek desenleri ile süslenmiştir. İç süslemeleri ise çok elden çıktığı için daha güzeldir.

Dolmabahçe Sarayı’nın kapladığı alan çok geniştir. Ortalama yirmi bin metrekareyi geçer. Bodrum, zemin ve birinci kat olmak üzere 3 katlıdır.

Dolmabahçe Sarayı Selamlık ve Harem Dairesi adı verilen bölümlerden meydana gelir. Ayrıca Hazine Dairesi, Mefruşat Dairesi, Kızlarağası Dairesi, 1. ve 2. Hareket Köşkü, Dokumahane, Kuşluk Köşkü ve Marangoz Atölyesi Binası sarayın ilaveleridir.

Sarayın Bayramlaşma Salonunun alanı 1500 m2, tavan yüksekliği 36 metredir. Salon da bulunan kristal avize 4.5 ton ağırlığında olup 664 ampul vardır. Salonda ayrıca gümüş ve kristal şamdanlar da mevcuttur. Salonun aydınlatılması için 2000 ampul kullanılmıştır.

Dolmabahçe Sarayı’nın 285 odası, 18’i büyük olmak üzere 43 salonu, 6 hamamı ve 9 banyosu vardır.

Dolmabahçe Sarayı’nda; Sultan Abdülmecit, Sultan Abdülaziz, Sultan 5. Murad, 2. Abdülhamid, 5. Mehmet Reşat ve 6. Mehmet Vahdettin saltanatlarının büyük bir kısmını sürdürmüşlerdir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir